Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Batik Kid – podvodní dobrodružství

Jednou se vám takhle skupinka chobotnic, žraloků a mořských koníků vsadila, že i když si navzájem stoupnou na záda, vejdou se do svého mořského domečku. A ten, kdo vystrčí hlavu nad hladinu je hvězdice a prohrál.

Být hvězdice je pro rybu největší myslitelná potupa. Postrádá totiž veškerou eleganci, která je ostatním mořským živočichům vlastní. A tak i tentokrát hvězdice jen smutně koukaly z mořského dna na dovádění svých spolubydlících (inu oceán je všech), když se jim začal rodit v hlavě nápad na zábavu v nedaleké úžině.

Samy všechno vymyslely a začaly si hrát. Když však ostatní plavci slyšely to veselé výskání a radostné ječení od útesu, museli se zaplavat také podívat, co se to tam tak zábavného děje. No a tak se poprvé ryby a hvězdice bavily spolu. Skákali z útesu, a pak museli zůstat bez hnutí ležet přesně tak, jak byli. Prostě nehorázná legrace pro vždy hravé obecenstvo.

Batik je název hry, která v nabídce společnosti Gigamic figuruje už od roku 1997 a je pod ní podepsaný autor Kris Burm. Tento klasický dřevěný hlavolam je v podstatě variací na Tetris. Jenže dřevo není tolik lákavé pro děti a tak francouzská společnost připravila ve stejném roce také variantu v podobě hry Batik Kid. Ta má stejná pravidla, jen obsah krabice se odlišuje. Obě najdeme v nabídce firmy Billard Centrum, která tyto skvělé hry do České republiky dováží.

Zatímco v klasickém Batiku najdete v balení očekávané tvary – kolečka, trojúhelníky a čtverečky, Batik Kid je plný zvířátek. Ale ty na vás hned po nadzvednutí víka nevykouknou, protože jsou schované za sklem, které vestoje vytvoří prostor pro samotnou hru.

Pod průhledným dvojitým plexisklem se schovávají nejrůznější mořské potvůrky. Aby se jim nic nestalo, jsou pečlivě zabalené do jemného papíru. S takovým láskyplným zacházením jsme se naposledy setkali právě u gigamicovské dětské hry s názvem Sputnik (recenze). Dřevěné dílky mají různé tvary a představují chobotnici, kraba nebo žraloka.

V krabici pak není už nic víc, než plátěný pytlík k uchování zvířátek a brožurka s pravidly. V té naší jsme však bohužel nenašli češtinu. Není zřejmé, jestli se jedná o chybu, nebo ne, ale u Batiku to naštěstí tolik nevadí. Pravidla jsou opravdu kraťoučká, takže si je buď přeložíte, nebo domyslíte.

Základem celé hry je průhledná stěna, kterou postavíte do středu stolu. Skládá se ze dvou opěrných částí po stranách a dvou průhledných stěn. Mezi nimi je škvíra tak akorát na to, aby se tam protáhlo nějaké to mořské stvoření. Ale dospělý prst se tam nevejde.

Hráči si mezi sebe spravedlivě (podle barev) rozdělí mořské potvůrky. Ale nebojte se, kromě barvy mezi nimi není žádný rozdíl, takže ani jeden ze soupeřů nebude připravený o svoje oblíbené hrdiny, ať už to je mořský koník nebo žralok.

V průběhu hry se protivníci střídají v tazích a snaží se toho druhého přechytračit. Postupně totiž vysílají svoje zvířátka do škvíry a pouští je na dno. Figurky tak vytváří valnou hromadu, která pomalu roste. Ten, jehož mořská potvůrka jako první vykoukne nad hladinu (tedy nad horní hranici plexiskel), prohrál toto kolo.

Už z popisu je zřejmé, že takový souboj je velice rychlý a trvá pouze několik minut. Zvířátka mají různé tvary a velikosti, proto je důležité si vždy vybrat správně nejen místo, ale i tvar. Protože je můžete pouze pouštět a ve hře není povoleno žádné používání síly, musíte je také dobře natočit, aby zabraly co nejméně místa. Tedy alespoň v první fázi souboje. Na konci se naopak snažíte na základě znalostí protivníkových zbývajících členů týmu zablokovat prostor tak, aby už nebyl schopný umístit žádného ze svých dalších svěřenců.

Nemusíme asi příliš objasňovat, že právě tento konec kola je vždy tím nejzábavnějším, co na soupeření v Batik Kid zažijete. O napínavé okamžiky není nouze, když rozhoduje každý milimetr, o který se vám podaří zvířátko do moře spustit.

Ale aby to nebylo všechno, co můžete u Batiku zažít, existuje ještě varianta. Ta vám nabídne hned několik kol, po které se bude hledat vítěz. Na konci každého kola musí hráč vyřadit ze svého týmu právě toho člena, který vykouknul nad hladinu. Tím se mu pomalu zužují možnosti, až nakonec nastane situace, kdy mu dojdou zvířátka ještě před koncem kola. V tu chvíli končí celá partie a vyhrává hráč, kterému ještě nějaké postavičky zbyly.

Batik Kid je velice jednoduchou zábavou, která však poskytuje vynikající relaxaci pro hru s menšími dětmi. Přitom svojí magií přiláká i ty starší a dokonce i dospělí si u ní užijí nečekanou legraci. Každé vypuštění mořského zvířátka je pro hráče zážitkem, protože nikdy nemáte jistotu, že dopadne přesně tak, jak si představujete. Velkou zásluhu na tom mají zvláštní a nepravidelné tvary jednotlivých živočichů, kteří se zvláštně skládají do připraveného prostoru.

Co všechny hráče na první pohled zaujme je vynikající a hravé zpracování. Všechny zvířátka mají pěkné ilustrace, mořská hrací deska je pevná a zvládá nápor mořských potvůrek bez problémů. Už od pohledu na rozestavenou hru dostanete chuť si zahrát partii.

Velice důležitá je velmi krátká hrací doba, protože vše je záležitostí několika vhození zvířecích dílků. Proto je vhodná pro všechny ty netrpělivé děti, které u ničeho dlouho neposedí. Díky možnosti zkombinovat několik kol do delšího souboje pak dlouho neomrzí. I když se pokusíte vsadit na svoji ověřenou taktiku, může vám ji pokazit soupeř nebo vlastní špatně vhozený dílek. Všechno je v této hře velice jednoduché a přitom vítězství balancuje na ostří nože.

Pro děti je také důležité, že v Batiku mohou snadno porazit svoje rodiče. V žádném souboji není do poslední chvíle jasný vítěz, což je právě důvod, proč děti od soupeření nebudete moci odtrhnout. Nelze se totiž zbavit pocitu, že „příště už mi to přece musí vyjít“.

Hra je určena pouze pro dva hráče a bez problémů se v ní mohou utkat děti už od čtyř let věku, ačkoliv krabice nastavuje minimální věkovou hranici na šest let.

Batik Kid je však vynikající volbou nejen pro děti, ale i pro všechny hráče, kteří hledají hru pro chvíle, kdy zbývá jen malinko času. U hry za těch pár okamžiků zažijete spoustu legrace a napětí. Jen v ní nesmíte hledat žádnou strategickou hloubku. Tak neváhejte a potopte se pod hladinu, na návštěvu za všemi těmi různobarevnými potvůrkami a pomozte jim postavit tu nejvyšší pyramidu ze všech!

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15 % za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKris Burm
Ilustrace(Uncredited)
VydavatelGigamic, Fundex
Rok vydání1997
Počet hráčů2 - 2
Herní doba10
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(9 voters)
KategorieAbstract Strategy, Action / Dexterity
MechanismyTile Placement
RodinaComponents: Wooden pieces & boards, Players: Two-Player Only Games, Series: Classic (Gigamic)
Alternativní názvyBatik Kid

Více o hře.

Recenze: Batik Kid – podvodní dobrodružství
Klady:

+ pečlivě zabalené
+ perfektní zpracování
+ varianta pro krátké i delší hraní
+ napínavá zábava pro dva
+ skvělé přepracování původního hranatého tématu
Zápory:

- partie se zdá snad až příliš krátká
- v pravidlech chybí česká část
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Trablíci – moje druhé jméno jsou trable