Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: BBC Earth Zvířata – objevte život

Na planetě Zemi je tolik zvířat, že je snad jeden člověk nemůže ani umět vyjmenovat. Každý místečko, každý centimetr země, každý centimetr moře, všechny se hemží životem tak rozmanitým, že přechází oči. A právě proto existují kanály jako BBC, aby nám všechnu tu krásu ukázaly, nechaly nás žasnout, objevovat a poznávat.

Všechny milovníky zvířat zve na takovou cestu také nová desková hra BBC Earth: Zvířata, kterou pod záštitou britské stanice vytvořila firma Identity Games. A všechny informace v ní obsažené nyní přináší také společnost Albi pro všechny česky mluvící hráče.

V krabici s obrázkem planety se ukrývá celý svět, a proto je jasné, že musí být box opravdu velký. Většina prostoru je ale vyplněna plánem a jeho kartonových držadlem. Ten hráči položí doprostřed a na něj umístí balíček akčních karet, z nichž každý z účastníků dostane dva náhodné exempláře. Poté si hráči zvolí svoji barvu, vezmou si tři žetony s odpověďmi a svoji dřevěnou postavičku zvířátka. Tuto figurku postaví na jedno ze startovních políček.

K tomu všemu ale hraní vyžaduje ještě digitální zařízení, může se jednat o tablet, telefon, počítače nebo dokonce o chytrou televizi. Na tomto stroji je třeba zadat do prohlížeče adresu webové stránky, zvolit jazyk a poté vložit jedinečný kód, který se nachází na zadní straně pravidel. Na stránce je možné si také vyzkoušet demoverzi před pořízením hry, přečíst si kompletní pravidla nebo časté dotazy ke hře.

Jakmile kliknete spustit, stránka se Vás zeptá, jestli jste připraveni. Všichni by měli dobře vidět na obrazovku, což může být problém u menších zařízení. První kolo se točí kolem videa, na které se všichni soupeři společně podívají. Video má nějakých třicet vteřin a je doprovázeno také českým dabingem, proto je třeba mít zapnutý zvuk.

Po shlédnutí videa dostanou všichni omezený časový limit na volbu jedné ze tří odpovědí, které se objeví na stránce. Poté všichni odhalí svoji volbu a kliknou na možnost Zobrazit odpověď. Souboj pokračuje dalšími dvěma otázkami, které jsou stále vázané tematicky k videu, ačkoliv video samotné vždy neodpovídá na všechny z nich. Následuje také druhé video a někdy i otázka zábavného tipu, třeba na pozornost nebo schopnost odhadu.

Za správnou odpověď hráči ihned po vyhodnocení tipů získávají nové karty zvířat ze společné zásoby uprostřed herního plánu. Všichni navíc dostanou na konci kola (o třech otázkách) jednu bonusovou kartu, takže i když někdo neodpoví správně na žádnou ze tří možností, může se radovat alespoň ze zisku jednoho bodu. Za získané karty se

Jenže karty zvířat tu nejsou jen tak pro ozdobu. Nabízí hráčům výhody, pokud se jim podaří nasbírat správné sady. Posunou je tak o kus vpřed nebo si třeba mohou navzájem krást některé karty. Jenže pak je tu ještě záludný limit, protože na konci kola musí hráči odhodit karty tak, aby je měli v ruce maximálně čtyři.

Hráči se takto postupně posouvají kupředu za pomoci získaných sad zvířat a snaží se být tím, kdo dojde nejdál. Partie končí po osmi kolech plných videí a otázek, kdy mají všichni poslední šanci popoběhnout vpřed. Ten nejrychlejší závodník, který došel se svojí figurkou na plánu nejdále, se stává vítězem.

S BBC: Earth Zvířata vstupují i vědomostní hry do digitální doby. Ačkoliv jsme nebyli úplně nadšení ze Světoběžníků od české společnosti, nyní jsme se dočkali první lokalizované hry. A Identity Games své poslání berou vážně.

Největším lákadlem této hry jsou videa. Hra se nikde nechlubí počtem videí, která jsou na stránkách dostupná k přehrání, ale za více než deset testovacích partií se nám nestalo, že by se nám za osm kol některé otázky opakovaly. Výhodou je, že prohlížeč si dokáže držet informace o tom, které otázky vám již dával a zajistit tak co nejlepší znovuhratelnost. Přesto je to pořizování trochu naslepo, protože na rozdíl od vlastních karet tady nevíte přesné číslo.

Je jasné, že videa jsou delší než čtení otázek, které pak ještě k tomu následuje. Znamená to, že celková doba hry se trochu protáhne, ale přesto nepřesahuje jednu hodinu. Vzhledem k obtížnosti hry ale je partie vhodná pro starší hráče, kteří mají hlubší znalosti o zvířatech, jejich prostředí a chování. Menší děti si s nimi neporadí.

Zajímavým prvkem jsou pak samotné karty zvířat, které posouvají hráče vpřed a k jejich cíli, tedy vítězství. Možná je škoda, že vyhodnocení neobsahuje více úrovní, které by hráče nutilo trochu riskovat nebo manipulovat s tím, co mají v ruce. Takto prostě jen slepě sbírají co nejlepší kamarády a jsou vydáni napospas štěstí a smůle při jejich rozdávání. To je asi taky moment, který nám na celém herním mechanismu vadí nejvíce a nesedí do jinak zajímavé znalostní hry.

Velkým plusem je samozřejmě vizuál, protože videa doprovázející otázky celý zážitek ozvláštňují. Současně ale vytváří problematickou restrikci pro hráče, kteří pro plnohodnotný zážitek potřebují připojení k internetu a obrazovku dostatečně velkou, aby na ni všichni pohodlně viděli.

V balení najdete i řešení pro několik partií bez internetu, ale je to spíše taková berlička. Máme na mysli malý balíček fotografických karet, které vystačí na čtyři partie, což rozhodně není mnoho. Na druhou stranu je to bonus, protože obvykle můžete snadno plánovat partie této hry na dobu a místo, kde budete moci videa z online zdroje přehrávat.

BBC Earth: Zvířata je zajímavým pokusem o spojení jedinečných videí z dílny britského studia BBC se světem vědomostních deskových her. A musíme říct, že nápad to je skvělý. Trochu se bojíme znovuhratelnosti, protože na limit určitě brzy narazíte, a pokud máte dobrou paměť, tak opakování otázek pro vás rozhodně nebude řešením. Ale i přes nějaké výtky je z celkového hlediska BBC Earth: Zvířata pěknou volbou, plnou zajímavých informací i zážitků, pro všechny milovníky testování znalostí.

Recenze: BBC Earth Zvířata – objevte život
BBC Earth: Zvířata je vědomostní hrou, která otázky doplňuje s pomocí videí, která mají precizní kvalitu. Ale úspěch každé takové hry začíná a končí u otázek, které jsou prezentovány ze zásobárny přímo na obrazovku televize, počítače nebo třeba tabletu. Jejich počet je stropem, na který při častém hraní narazíte, ať chcete nebo ne. Odpovídat budete s pomocí svých žetonů a získávat tak za odměnu za správné odpovědi karty. Teprve jejich sady vás mohou posunout kupředu, takže jste vydaní na milost štěstí a náhodě, bez velké možnosti nějak zasáhnout. Přesto je BBC Earth: Zvířata zajímavým experimentem, který si rozhodně najde řadu spokojených fanoušků.
Klady:
+ česká videa
+ můžete hrát i na chytré televizi
+ obtížné otázky
+ bezproblémové streamování
+ demoverze na stránkách
Zápory:
= náhoda
= znovuhratelnost
= bez Internetu si zahrajete jen párkrát
4.1
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Janod Dětský dřevěný telefon se zvuky