Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bim Bamm kočka se schovala vám!

Bim Bamm - balení

Zvířátka se rozutekla do okolí a farmář je nešťastný. Ještě dnes ráno, když odjížděl na pole, měl v kurníku pět slepic, na okně se mu vyhřívalo pět koček, ve stáji hýkalo pět oslíků a hned vedle se v blátě nadšeně válelo pět růžových prasátek. A na to všechno dohlížela pětice psů. Jenže teď se vrátil a počty vůbec nesedí. Je nešťastný. Kdo mu pomůže?

My tento těžký úkol vezmeme. Nebudeme ale muset běhat po okolí, protože nám to trošku ulehčí dětská hra Bim Bamm. Jejími autory jsou Lukas Zach a Michael Palm a jejich dílo vyšlo pod záštitou nové společnosti Drei Hasen in der Abendsonne, kteří vydali i naše oblíbené Ciao, Ciao (recenze) nebo pěkný Pelican Bay (recenze). Ilustrace k jejich novince zpracoval Johann Rüttinger.

Na víku krabice na vás čeká rošťácky se tvářící zelená kočka. Její výraz napovídá, že zvířátka si z vás budou dělat legraci. I ostatní, které najdete v arších pro vycvakání, se totiž usmívají. Kromě těchto patnácti oboustranných destiček s jedním zvířátkem na jedné a druhým na opačné straně najdou hráči ještě jednu destičku se šipkami. Na dně krabice pak leží patnáctka karet (pro každé zvířátko tři) a všechno to překrývají vícejazyčná pravidla (bez češtiny).

Bim Bamm - připravená hra

S těmito komponentami začneme hru tak, že vyhodíme akční žeton do vzduchu. Strana, kterou dopadne dolů, určí startovní barvu rámečku pro všechny destičky. Hráči teď společnými silami rozloží čtvercové kartičky správnou barvou rámu nahoru do tvaru čtyři krát čtyři tak, že akční destička leží v levém dolním rohu. Ze zamíchaného balíčku karet dostane každý hráč jednu kartu a hledání zvířátek může začít.

Ve svém tahu má hráč dvě možnosti – buď využije sílu akční destičky a poté ji hned otočí, nebo obrátí jednu z patnácti destiček se zvířátky na druhou stranu. Tam čeká úplně jiné zvířátko. Celou dobu se snaží o splnění úkolu, který mu dává karta, již drží tajně v ruce. Kdykoliv leží na stole obrázkem nahoru všech pět zvířátek, které hráč hledá (= má na kartě), vykřikne BIM BAMM! Za odměnu a rychlost si položí splněnou kartu před sebe a vezme si novou.

V průběhu hry ale mají hráči možnost také vyměnit svůj úkol jednoduše tak, že svoji kartu vloží dospod dobíracího balíčku a vezme si novou. Tím se ale připravil o možnost otočit v tomto tahu jakékoliv zvířátko. Nebo může vyměnit úkol se soupeřem. Co mohou zrovna hráči provést, určuje obrázek akční destičky v levém dolním rohu. Právě proto ji hned po provedení akce musí hráč otočit.

Bim Bamm - rozehraná hra

Hráči tak otáčí zvířátka, mění jejich rozestavení na stole a neustále je nachází a zase ztrácí. Všechno to pokračuje do chvíle, kdy se někomu podaří splnit třetí kartu úkolu. Takový hráč se stává nejlepším hledačem a vítězem.

Bim Bamm! je další hrou na motivy pexesa v řadě. Oblíbené sbírání dvojic karet tu má nečekanou obměnu. Do souboje o vítězství vstupují tajné úkoly a také snaha být nejrychlejší, když se podaří splnit úkol.

Na stole je vždy patnáct obrázků zvířátek (šestnáctá je akční destička), což znamená, že všechna zvířátka tu budou vždy vidět alespoň jednou a některá třeba i čtyřikrát. Dokonce budete často hrát i ve chvíli, kdy se některé najdou všechny, ale žádný z hráčů nebude mít správnou kartu.

Bim Bamm - rozehraná hra

S postupem partie hráči stále lépe znají rozložení kartiček a mohou rychleji měnit stav. Často se stane, že se protivníci přetahují o jednu kartičku, která zobrazuje obě jejich zvířátka. Na první pohled je zapamatování patnácti destiček jednoduché, ale uvědomte si, že ony mají také druhou stranu, na které štěká nebo hýká úplně jiné zvíře.

Ve hře je vždy tolik karet úkolů, kolik je hráčů. Proto se s vyšším počtem soupeřů zvyšuje také šance, že budete muset o kartu závodit. Začáteční rozestavení je (kromě náhodného rozložení destiček) možné vždy ve dvou úrovních – černé nebo bílé. Na rozložení zvířátek to ale nemá vliv, protože vždy jsou na stole na začátku přesně tři od každého druhu.

Je nutné po celou dobu partie sledovat rozložené kartičky na stole a to nejen proto, abyste věděli, kde se která karta nachází. Ještě důležitější je šance, že někdo další vám odkryje pět vašich zvířátek. I mimo svůj tah můžete zakřičet vítěznou frázi BIM BAMM! Tak jsou děti neustále zapojené do hry, která navíc netrvá nijak dlouho. Nasbírání tří úkolů je otázkou maximálně čtvrthodiny.

Bim Bamm - karty

Zásluhou jednoduchých pravidel a jazykově nezávislých komponent je hra skvěle hratelná už od šesti let a děti si ji budou užívat. Mohou za to nejen legrační ilustrace, ale také barevnost hry a možnost porazit dospělého. Jen je třeba malým hráčům dobře vysvětlit, že sice otáčí dvě kartičky, ale hledají sadu všech pěti.

Bim Bamm! se prostě jako dětská hra povedlo. Nemá žádnou výraznou chybu, a ačkoliv se zážitky v různých počtech hráčů liší, stále je to velmi dobrá paměťová zábava. Ta potěší především děti, které takovéto jednoduché hry mají rádi. Navíc je dokáže překvapit skrytými úkoly, které hře dodávají hloubku. Bim Bamm! je díky tomu všemu moc pěknou rodinnou hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Palm, Lukas Zach
IlustraceJohann Rüttinger, Rolf Vogt
VydavatelDrei Hasen in der Abendsonne, FoxGames, Kanga Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba10
Minimální věk6 and up
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game
MechanismyMemory
RodinaComponents: 4 x 4 Grids

Více o hře.

Recenze: Bim Bamm kočka se schovala vám!
Bim Bamm! je jednoduchá dětská hra, která si zakládá na paměti. Vychází z klasického pexesa, ale současně jej mění k nepoznání. Hráči sice stále otáčí destičky a snaží se hledat stejné obrázky, ale je zde mnohem víc taktiky, než bylo kdykoliv dříve. Zvířátek je pět a všichni hráči drží svoji tajnou úkolovou kartu. Hra tak je mnohem méně dílem náhody. Protože karet je ale více, může do hry vstoupit i rychlost, pokud oba hráči plní stejný úkol. A to může být u jinak přemýšlivé hry rušivé. Pokud vám ale postřehové prvky nevadí, pak vás čeká jednoduchá a nová zábava. Na taktice přidává i možnost měnit kartu úkolu, ale nakonec všechno stejně bude o schopnosti zapamatovat si pozice jednotlivých kartiček. Pouze tak můžete v Bim Bamm! uspět a spřátelit se se zvířátky.
Klady:

+ menší podíl náhody
+ tajné úkoly
+ akční destička
+ výborná hra pro malé děti
+ jednoduchá pravidla
+ nejistota, jestli někdo další nemá stejnou kartu
+ všichni hráči neustále zapojení do hry
Zápory:

- postřehová část může někomu vadit
Prozkoumávejte dál
Recenze: 1st & Goal – ten pravý americký fotbal