Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: BrainBox V kapse – Zvířata a Dinosauři utekli z kostky

v-kapse-zvirata-a-dinosauri-12

Slyším dupání. Nejdříve z dálky, ale je zřejmé, že jeho zdroj se blíží. Mám podezření, že se stalo něco nepříjemného. Všechna stvoření utekla z kostky a kamsi běží. A najednou je ticho. Jen v mojí kapse se cosi hýbe. Opatrně nakouknu.. Jsou tam. Všichni.

To proto, že klasické a populární hry V kostce, které na český trh přinesla společnost Albi se nyní dočkala nové sesterské řady. Ta se jmenuje V kapse! a znovu má podtitul „Jak dobrou máte paměť?“ Za vznikem této novinky pro rok 2017 stojí společnost The Green Board Game. Nám se dostaly do ruky hned dvě první vlaštovky, které dorazily na pulty českých obchodů : krabičky s tituly Dinosauři a Zvířata.

Krabičky na sebe vzaly opravdu o hodně menší podobu. V jejich nitru se ukrývá celkem 52 velkých karet a žádná kostka. Samotné krabičky jsou plastové a tvrdší, vydrží tedy i nějaké to cestovní zacházení. Podle rozměrů i názvu je zřejmé, že tyto nové hry jsou určeny na cesty. Samotný obsah jednotlivých karet nějak nepřekvapí. Přední strana nabídne obrázek s řadou věcí, ale prakticky bez výrazného textového obsahu. Ten je pouze ve spodní části karet a představuje jednu zajímavost o každém zvířeti / dinosaurovi.

v-kapse-zvirata-a-dinosauri-10

Karty jsou zajímavé už tím, že jejich obrázky jsou kompletně a detailně ilustrované. Kreslená povaha celé hře velmi pěkně sedí a působí dobře. Dává navíc prostor pro první jedinečné použití karet, které jste v původních kostkových hrách vidět nemohli. Nejspíš si při detailnějším průzkumu karet všimnete, že každá z nich je zde zastoupena dvakrát. Důvodem je právě šance hrát hledání rozdílů.

Hráči musí pro tuto hru vždy seřadit karty do dvojic, které mohou jinak být libovolně seřazené. Hráč má předem dohodnutý čas, aby na kartách identifikoval celkem šest rozdílů mezi obrázky. Pokud se mu je podaří vyjmenovat, pak si karty může ponechat jako svoji trofej. Protivníci se střídají ve snaze až do momentu, kdy jim dojde zásoba karet nebo někdo dosáhne předem stanoveného počtu.

Tato hra je dobrá pro seznámení se s obrázky a ilustracemi. Je dobrá pro mladší hráče, kteří ještě nezvládnou druhou a náročnější bitvu. Bohužel při opakovaném hraní si lze snadno karty zapamatovat a poté už není hledání rozdílů možné.

v-kapse-zvirata-a-dinosauri-01

To je dobrým okamžikem, kdy přejít k hraní druhé (podle pravidel první) hry. Tou je hlavní a titulní odpovídání na otázky. Hráči mohou na začátku takové partie pořádně zamíchat celou sadu karet. Každý z hráčů si vezme do ruky jednu kartu z balíčku a má deset vteřin na to, aby si ji důkladně prohlédnul a pokusil se zapamatovat celý její obsah. Jako časomíru je třeba použít nějaké externí zařízení, třeba mobilní telefon nebo hodinky.

Po uplynutí doby musí všichni kartu předat soupeři po levé ruce. Jeden po druhém pak dostanou hráči otázku na zadní straně s číslicí jedna, která se vždy váže k jiné kartě (a tedy i obrázku). Úkolem hráče je pak zpaměti odpovědět správně na záludnou otázku, která se týká počtu, barvy nebo situace na předním obrázku.

Za správnou odpověď nedostane hráč nic. Ten, kdo se zmýlil, odloží svoji kartu na společnou hromádku uprostřed. Je z kola vyřazen. Zbývající hráči nyní musí odpovídat na druhou otázku ke stejnému obrázku. Tak postupně s každým omylem vypadávají hráči, až zůstane jen jeden z nich. Ten si jako odměnu vezme všechny karty odhozené ostatními hráči. V případě remízy (stejný počet správných odpovědí) si hráči rozdělí karty rovným dílem.

v-kapse-zvirata-a-dinosauri-09

Za každou získanou kartu dostane hráč na konci partie bod. Závěr nastane v okamžiku, kdy dojde zásoba karet. Vítězem se stává ten z hráčů, který nasbíral nejvíce bodů. Bonusové body dostanou hráči za karty se stejným obrázkem.

Karetní hry V kapse! jsou jiné než jejich kostkoví předchůdci. Sice stále jde o zapamatování obrázků a odpovídání na otázky, ale všichni účastníci tentokrát hrají kola současně. Díky tomu jsou hráči zapojení neustále do akce a nemají žádné prostoje. To je výrazné pozitivum.

Obě karty se stejným obrázkem mají na zadní straně jiné zadání, takže se vlastně ke každému obrázku váže celkem šestnáct úkolů. To dává dohromady celkových více než 400 otázek na tuto malou krabičku. A to je poměrně pěkný výkon na takovou malou krabičku.

v-kapse-zvirata-a-dinosauri-04

Naopak výraznou výtkou zůstává variabilita, protože padesát karet v kombinaci s jednoduchými obrázky znamená, že si hráči dříve nebo později správné odpovědi zapamatují. A to je moment, kdy pro vás krabičky budou najednou už nepoužitelné. Naštěstí si předtím děti užijí spoustu zábavy, protože otázek je hodně a přenosné balení z krabičky dělá výborného adepta na hraní do auta.

V jednotlivém kole hráči netuší, kolik otázek budou potřebovat správně zodpovědět, aby jej vyhráli. Soupeři postupně vypadávají s chybnými odpověďmi. To je také moment, který prodlužuje znovuhratelnost, protože jen tak nebudete znát správné řešení všech otázek. Ne vždy se totiž dostanete až k osmé.

Získávání bonusových bodů za sady je trochu záludné. To proto, že hráči sami nemají možnost ovlivnit, jaká karta jim přijde do ruky. O tom rozhoduje pouze náhoda, proto doporučujeme tyto bonusové body z pravidel vyřadit. Nemají totiž žádnou vypovídající hodnotu s ohledem na schopnosti účastníka.

v-kapse-zvirata-a-dinosauri-07

Na kartě určitě potěší zajímavosti. Ty jsou ještě zajímavější u Dinosaurů, ale obecně se jedná o dobře zvolené texty, které si určitě hráči rádi přečtou. A samozřejmě se k nim vztahuje také některá z otázek, takže text se určitě vyplatí číst.

V kapse! je ale sada her, která se řadí mezi ty jednoduché, malé a relativně levné hry. A právě proto není klesající variabilita takovým problémem, protože vydrží na dostatek her. Děti zabaví velmi dobře a čím více hráčů se partie zúčastní, tím zajímavější souboj z toho bude. V kapse! si zaslouží pochvalu za přenosnou variantu zábavného mechanismu.

Recenze: BrainBox V kapse – Zvířata a Dinosauři utekli z kostky
V kapse! Dinosauři a Zvířata jsou dvě samostatné krabičky. Obě fungují stejně a nechají paměť hráčů, aby vynikla. Nestačí ale odpovědět správně na jednu otázku. Hráči totiž všichni bojují společně, každý s jinou kartou, a špatná odpověď znamená vyřazení. Pouze několik bezchybných řešení může přinést nějaké vítězné body. Hra nabízí i druhou variantu zábavy, která vydrží jen omezený počet partií. Ale hráči si mohou zapamatovat i odpovědi u klasických otázek, ačkoliv jich je hodně. Celkově je V kapse! fajn přenosnou karetní hrou, která potěší hlavně děti na cestách.
Klady:

+ velké karty
+ kreslené obrázky
+ spousta otázek
+ možnost hledat rozdíly
+ zajímavosti
Zápory:

- hledání rozdílů nevydrží dlouho
- postupem času si hráči zapamatují správné odpovědi
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Story Telling Game – pro malá vypravěčata