Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Český film Premium – prémiová zábava

Český film Premium - balení

„Takový chlapec po vyučení je zvyklý žít za šest, sedm set. Přijde k nám a bere šest, sedm tisíc. Co si s tím počne? Neví. Takový chlapec se z toho nutně musí zbláznit.“ My se ale naštěstí nezblázníme, jak popisuje František Koudelka. Místo toho se budeme dobře bavit, protože máme všichni rádi naše klasické české filmy.

Vstupte do světa, kde vládnou Jan Tříska, Libuše Šafránková, ale i Jiří Macháček, Ivan Trojan a mnoho dalších. I tentokrát svět má ve svém názvu Český film, ale s přívlastkem Premium. Jedná se o novou verzi klasické vědomostní hry od společnosti Albi, která si v minulých letech získala spoustu fanoušků.

Stříbrno-zlaté lemování zdobí filmové kotouče na víku a společně vás uvítají i s některými slavnými herci. Pokud se cítíte dostatečně znalí, můžete s chutí otevřít krabici a zalovit uvnitř. Nejdříve odsud vytáhnete pravidla natištěná na jednou oboustranném listu papíru ve stejném čtvercovém formátu, jako samotná krabice.

Český film Premium - připravená hra

Pod ní se nachází nejen kulatý herní plán složený na čtyři části, ale také kartonový arch plný žetonů k vyloupání. Z nich dostanete řadu kotoučků rozdělených na šest částí, které vždy odpovídají jedné z kategorií otázek. Na výběr jsou nejen filmové hlášky a zajímavosti, ale také znáte z TV, pro děti a mládež a pak dvojice filmových okruhů rozdělených rokem 1989 na před a po této čáře.

Protože herní deska je kulatá, vine se kolem ní trať z šesti ikon představujících právě tyto kategorie. V dalším kruhu je koláž z českých filmů, která vás dovede do středu herního plánu, kde jsou finální políčka a středový filmový kotouč, který obsadí v každé partii pouze jeden filmový expert. Ovšem na druhé straně plánu je dvanáct políček pro party verzi hry, která bude zahrnovat kreslení, pantomimu, mluvení a modelování. To znamená všechno, co mají lidé rádi na odpočinkových party hrách.

Ale vrátíme se nejdříve ke klasické hře s názvem Filmový expert, která stále funguje stejným způsobem. Hráči si vezmou jednu plastovou figurku v podobě človíčka a za pomoci kostky budou běhat dokola a snažit se získat skalp všech šesti kategorií. Hráči se střídají na tahu a mohou vždy dostat otázku z okruhu, na kterém stojí jejich postavička.

Český film Premium - připravená hra

Zadání jim přečte některý ze soupeřů, a pokud oni odpoví správně, získají jeden žeton do svého filmového kotouče. Už po čtvrtém úspěchu se ale mohou přesunout do středové části, kde už jejich šance nejsou založené tolik na náhodě. Stále se sice pohybují podle kostky, ale tentokrát už nezáleží vše na náhodném rozložení políček na okruhu. Správná odpověď vždy umožňuje hráči pokračovat v tahu bez ohledu, na které části plánu se nachází. Partii vítězí ten, který jako první získá všech šest žetonů.

deskové hry - TLAMA games

Jak vidíte, tak tu vlastně není nic nového. Potěší snaha autorů konceptu odstranit zdlouhavý konec partie, ve kterém se hráči snaží pouze vstoupit na správné políčko a musí kvůli tomu odpovědět na řadu jiných otázek. Vše zůstává v rukou náhody. To je i nadále pravda, stejně jako skutečnost, že tento mechanismus je již použitý v mnoha hrách. Přitom je určitě možné vymyslet nový systém, který u vědomostních her bude fungovat, jak nám nedávno předvedla hra Pravda nebo lež (recenze).

Pokud tedy už nějakou takovou vědomostní hru máte, určitě vás Český film Premium ničím zvláštním nepřekvapí. Tedy alespoň na svojí přední straně. Ale ani party verze není nijaká novinka a už jsme ji měli možnost vyzkoušet například ve hře Světový film (recenze) ze stejného světa plného kamer a projektorů.

Český film Premium - rozehraná hra

Pro tuto variantu, která se jmenuje Síň filmové slávy, budete potřebovat zvláštní karty, které mají na sobě jen čtyři řádky oproti všem ostatním. Každý z nich je věnovaný jedné činnosti. Soupeři se ale tentokrát musí rozdělit do týmů, ve kterých budou hádat a snažit se dosáhnout jako první cílového pole.

I tento mechanismus je notoricky známý a potěší především úkoly z modelování. Když se budete snažit vytvořit Maxipsa Fíka nebo film Obušku z pytle ven a budete k tomu mít jen trochu plastelíny, nebudete mít před sebou jednoduchý úkol. Ale ono i předvedení Chcete mě?, Hurvínka nebo Odcházení za pomoci pantomimy přinese spoustu zábavy.

Český film Premium - karty

Jako vždy u těchto her tak celkový dojem není daný samotnými mechanismy. Zásadní jsou karty, otázky a úkoly, které vám zaručí zábavu. A tady to tak opravdu je, protože karet je opravdu hromada a díky tomu máte jistotu, že vám hra vydrží na opravdu dlouho.

Samotné provedení je kvalitní, filmové kotoučky jsou pěkné a plastové postavičky jsou určitě lepší než klasické figurky z Člověče. Kulatý herní plán pak doplňuje dobrý dojem. Jediným nedostatkem tak je samotná krabice, která sice má pěkné přihrádky, ale není úplně vhodná na přenášení hry. Karty a žetony snadno utečou ze svých míst. Na několika kartách jsme objevili nesprávné odpovědi, ale v tom velkém množství se nejedná o nic zásadního a je to omluvitelná lidská chyba.

Český film Premium - karty

Český film Premium je další v řadě vědomostních her, které staví na pevných základech obliby široké veřejnosti. Není to kdovíjaký zážitek po herní stránce, ovšem zábava to je pořád dobrá. A především nabízí obrovskou zásobu otázek, které si užijí všichni fanouškové českého filmu. A právě pro ně je tato hra jako stvořená..

Recenze: Český film Premium – prémiová zábava
Český film Premium rozšiřuje rodinu vědomostních her o povídání o všech těch českých filmech, hercích, hláškách a zajímavostech, které by vás mohly zaujmout. To všechno ve stovkách otázek, které s sebou přináší jednoduchou a náhodnou zábavu. Naštěstí se autoři poučili a pokusili se středovým okruhem vliv náhody na závěr partie alespoň trochu minimalizovat. Herní plán nabízí hned dvě varianty hry, pro menší počet hráčů a klidnou partii tu je vědomostní verze, zatímco pro bouřlivé zážitky jej otočíte na party verzi, plnou pantomimy, modelování a kreslení. Všechno už tu mnohokrát bylo, ale to neznamená, že hra nepotěší fanoušky české kinematografie. Přes několik drobných chyb v odpovědích je hra nabitá informacemi a jsme rádi, že se tentokrát autoři vyhnuli zařazení fotografií, které zbytečně zabírají místo textovým otázkám. Český film Premium je povinností pro všechny fanoušky klasických televizních příběhů. Určitě neodolají šanci si poměřit síly s ostatními.
Klady:

+ ohromné množství otázek
+ klasická a party verze
+ modelína a vtipná zadání
+ méně náhodný závěr vědomostní verze
+ zpracování (kulatý plán, figurky)
Zápory:

- stále stejný mechanismus
- několik chyb v odpovědích
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Munchkin Deluxe Harry Potter – brýlatý čaroděj bojuje o úrovně