Recenze: Cortex 2 pro děti – mozkovna na druhou pro děti

cortex-2-kids-12

Je na čase zapojit pořádně do akce celou plochu své šedé kůry mozkové. Právě ta je hlavním námětem karetní hry Cortex. Ta se nyní vrací na pulty obchodů ve své druhé edici. Jedná se o Cortex2, tedy dvojnásob umocněnou hru, kterou jsme už měli možnost otestovat zhruba před rokem. Jedná se o výtvor společnosti Captain Macaque a tentokrát je Mozkovna zaměřena na děti. Hra se na českém trhu vyskytuje zásluhou společnosti Albi.

V malé zelené krabičce najdou hráči už dobře známé destičky s kartonovými mozky. Ty jsou pevné na omak a jednotlivé čtvrtiny mají každá jinou barvu. Mnohem důležitější jsou ale karty, mezi kterými hráči objeví deset plastických karet. Ty opět představují nějaké věci z každodenního života připravené pro naše hmatové polštářky. Tato sada karet má svoje zvláštní místo stranou v rámci přípravy, podobně jako hromádka čtvrtin mozku. Největší hromádku karet je naopak třeba zamíchat.

Zadní strana karty vždy napovídá, na jaký z osmi typů úkolů se mají připravit. Jeden z hráčů otočí horní kartu a všichni soupeři začnou současně řešit její úkol. Ten, komu se to podaří jako prvnímu, tuto skutečnost naznačí položením ruky na kartu.

cortex-2-kids-02

Úkoly jsou zcela nové. Vynikající je hned ten první v řadě a to je zrcadlo. Hráči musí být schopni identifikovat mezi několika možnostmi tu jednu správnou, která je zobrazena v zrcadle. Tento typ úkolu vyžaduje skvělou obrazovou představivost a rychlé oči, protože je velmi snadné udělat v zrcadlení chybu.

Mezi sadou obrázků budou ale hráči také hledat tu jedinou věc, která má tu správnou barvu. Budou ale také počítat objekty v několika lasech, hledat správnou sestavu tří předmětů za sebou nebo bloudit bludištěm. Hráč v případě správné odpovědi získá kartu, ale pouze sadu dvou karet stejného úkolu lze vyměnit za jeden dílek mozku. Ten z hráčů, kdo dokončí kompletní siluetu mozku jako první, se stává vítězem.

Cortex2 je opět super karetní hra. Tentokrát je ještě lepší, protože úkoly jsou ještě zábavnější a zajímavější. Jedinečným prvkem stále zůstávají dotykové karty, které hru odlišují od konkurence. Současně ale dodávají do hry prvek, který trochu mění tempo a nenechává hráče upadnout do stereotypu.

cortex-2-kids-01

Hráč v tomto úkolu musí během deseti vteřin správně identifikovat a pojmenovat kartu. Pouze tak se jeho snažení může brát jako úspěch. Zbývající úkoly jsou třeba na postřeh. Mezi skupinou různých obrázků je pouze jeden, který se odlišuje nenápadnou drobností od ostatních. Hráči musí tento objekt identifikovat a říct správně jeho barvu.

Jenže tady do hry vstupuje jeden předpoklad. Dobré oči. Detaily na kartách jsou občas opravdu titěrné a není snadné je najít, pokud nemáte úplně nejlepší zrak. Zvlášť pokud u stolu sedí větší množství hráčů (lze bojovat až v šesti) a každý tedy nemá kartu k dispozici dostatečně blízko. Proto je pak nejlepší, aby pokaždé hráči otáčeli karty mírně před sebou, čímž se znevýhodnění alespoň spravedlivě rozvrství. Navíc jedno vítězství v typu úkolu nestačí. Je třeba získat dvě, aby se hráč kvalifikoval k zisku jedné čtvrtiny mozku.

Posledním úkolem, který jsme ještě nezmínili, je dokončování obrazců. Tady jde opět o tvary a barvy, které musí hráči v hlavě různě otáčet a překlápět a najít ty, které vzorem odpovídají. Dohromady tak je jasné, že karty preferují hráče s hodně dobrou představivostí.

cortex-2-kids-05

Tentokrát jsou ale úkoly na kartách zvolené chytře. Díky tomu naše výtka ze starší edice her není platná. Šlo pochopitelně o znovuhratelnost. Ale tentokrát hráči nejsou schopní poznat a zapamatovat si karty tak, aby příště měli nějakou výhodu nad hráčem, který ještě nový Cortex nehrál.

Pochválit je třeba také zpracování. Všechno je krásně barevné a úkoly jsou vždy vyřešitelné. Ikony sice nejsou všechny jednoznačné na první pohled, ale většinu si hráči rychle zapamatují. Pravidla navíc nabízí šanci mixovat krabičku se starší dětskou hrou z řady Cortex.

Zatím jsme ale vůbec nepsali o tom, jak je tato hra uzpůsobena dětem. Úkoly nevyžadují žádné pokročilé schopnosti, složité výpočty nebo další prvky, takže opravdu začínající školáci mohou bojovat o vítězství. Hra navíc je velmi rychlá a dynamická, příjemně narušované pauzami na hmat.

cortex-2-kids-09

Cortex2 Challenge pro děti je super přírůstkem a díky němu tato řada her stále zůstává tím nejlepším, co můžete ve světě postřehových karetních her pořídit. Spousta zajímavých úkolů, které jsou znovu a znovu obtížné, nápadité a k tomu všemu hmatové výzvy. Nezbývá nám tedy než Cortex2 Challenge nabídnout a doporučit všem rodičům školáků. U těch je totiž zábava zaručena!

Recenze: Cortex 2 pro děti – mozkovna na druhou pro děti
Cortex2 Challenge nabízí další krabičku, která očekává malé dětské hráče. TI musí opět prokázat rychlost v plácání rukou, ale především hledání správných odpovědí. Úkoly nejsou vyřešitelné na první pohled, takže je každé kolo napínavé. Výměna dvou karet za dílek mozku je navíc zárukou, že se nejednalo o náhodné vítězství. Cortex2 Challenge je parádní postřehovou dětskou karetní hrou.
Klady:

+ nových sedm úkolů
+ větší variabilita než původní verze
+ stále skvělé hmatové úkoly
+ výtečné pro děti
+ rychlá partie
+ výměna karet za žetony
Zápory:

- některé obrázky jsou hodně malé
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Thunderstone Quest – cesta za slávou je dlouhá