Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Funkelschatz – a zase ty dračí drahokamy

funkelschatz-12

Ty poklady jsou na dosah. Stačilo by jen natáhnout tlapku a měl bych ty krásné, blyštivé, barevné kamínky. Jenže ony jsou blízko, ale zároveň daleko. Jsou totiž uvězněné v ledu. Co s tím? No jsme přece draci, tak s chutí do toho! A když jde o takové bohatství, tak z toho musíme udělat závody.

Kde se vzal, tu se vzal, je tu velký blok ledu a v něm spousta drahého kamení. Schovala jej sem autorská dvojice Lena & Günter Burkhardtovi a to s pomocí vydavatelského domu HABA. Hra Funkelschatz pak vyšla na konci roku 2017 a to s ilustracemi Daniela Döbnera.

Draci se hrabou ve třpytivých drahokamech na víku malé žluté krabičky. A pod ním najdou hráči zajímavý obsah. Je tu herní plán i čtyři kartonové destičky s portréty malých dráčků. Jenže ještě předtím než je začnou zkoumat, nejdříve musí do dna krabice rozložit kartonové příčky a tím krabici rozdělit na přihrádky. Tím vznikne podpora, na kterou lze jednoduše položit čtvercový herní plán.

funkelschatz-03

Všechny ostatní komponenty je třeba rozložit venku. Každý z hráčů si vezme jednu destičku draka a použije zářezy vespod dílku k připevnění postavičky do rohu plánu. Do středu připraví kulatý dílek ledu a na něj postaví pyramidu modrých ledových kroužků. Ty pak naplní až po vrch barevnými kamínky. Figurku dračího tatínka a žetony drahokamů nechají ležet poblíž.

A zatímco dračí děti v našem úvodním příběhu si led rozpustí samy, ve hře k tomu potřebují pomoc svého tatínka. Hráč na tahu si na znamení toho, že nyní může dýchat oheň a rozpouštět led, vezme figurku dračího táty. Každý z hráčů si poté vybere jednu destičku barvy a tím určí, o jaké kamínky má zájem.

Poté právě aktivní hráč v roli draka má právo zvednout a odstranit jeden ledový kroužek z pyramidy ve středu. To znamená, že ze svého vězení vypadne hned několik barevných kamínků a přistane na společném herním plánu. V tom je ale několik malých otvorů, do kterých mohou drahokamy propadnout. Ty pro sebe malí dráčci nezískají, ale zůstanou jako odměna jejich tatínkovi za jeho ohnivý dech.

funkelschatz-01

Všechny ostatní kamínky jsou hráčům k dispozici. Jenže hráč dostane pouze ty kameny, které odpovídají destičce zvolené na začátku kola. Tyto si mohou hráči okamžitě rozebrat a nasypat do skrýše za figurkou svého dráčka. Všechny ostatní kamínky, které nikdo nedostal, hráči nahází do otvorů v plánu.

Jakmile je i poslední ledový kroužek odstraněn z plánu, vysypou se zbývající kamínky a dráčci si je rozeberou, je třeba určit vítěze. Všichni soupeři nyní odhalí svoji sbírku a spočítají nastřádané drahokamy. Vítězem se stane ten, kdo jich z ledu ukořistil nejvíce.

Funkelschatz je další hrou, která je určena pro předškoláky. Jejím úkolem je pomoci malým dětem s tréninkem počtů, ale především odhadu. Okem je možné většinou tipnout, jaké kamínky vypadnou při odstranění části ledu. A to se děti určitě musí naučit, pokud chtějí vítězit. Naštěstí právě tyto mechanismy současně znamenají, že ve hře mohou uspět i proti starším soupeřům.

funkelschatz-07

Někdy to ale může ovlivnit také aktuální hráč, který si ale současně vybírá barevnou destičku jako poslední. Pokud bude zvedat kroužek opatrně, vypadne drahokamů méně. Tak si připraví situaci pro následující kolo, kdy bude mít lepší pozici pro výběr destičky a tedy i šanci získat více kamínků do své jeskyně.

Veškeré sbírání ale je nejdřív ovlivněno náhodou. Některé z diamantů totiž mohou spadnout do otvorů, které ústí do jeskyně. Tyto drahokamy jsou pro děti nenávratně ztraceny. Někdy tak hráči dokonce vyjdou naprázdno a neposbírají v tahu žádný kamínek. Chce to trochu štěstí a dobré oko.

A kde jsou ty počty? Tak hned při určování hodnot jednotlivých barev v každém kole. A pak hlavně na konci partie, kdy děti sečtou svou kompletní kořist. Pravidla ale nabízí také důmyslnou úpravu – hráči mohou kamínky rozestavět do souběžných řad a majitel té nejdelší je vítěz.

funkelschatz-09

Hra je v první řadě pravidly naprosto jednoduchá. Tipnout si, zvednout kroužek, posbírat kamínky. To je vlastně úplně všechno, co se ve hře děje. Ale díky fantastickému zpracování a rychlému průběhu to bude dětem připadat, jako opravdový poklad. Funkelschatz prostě jde ve stopách jiných nádherně vypadajících her společnosti HABA.

Partie trvá deset až patnáct minut, protože jde pouze o odstranění devíti ledových kroužků. A pokud je ve hře více dětí, znamená to lepší šanci získávat drahokamy. Na celkový dojem ale počet nemá nijak výrazný vliv.

funkelschatz-11

Funkelschatz je úžasnou dětskou hrou. Té vévodí velmi originální princip vysypávání kamínků. A díyk svému vzhledu i jednoduchosti se velmi rychle a bez jakýchkoliv potíží zařadí mezi oblíbené hry každého malého dítěte. Funkelschatz je také takovým diamantem.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGünter Burkhardt, Lena Burkhardt
IlustraceDaniel Döbner
VydavatelHABA, Hobby World
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game, Fantasy
MechanismyPhysical Removal, Set Collection
RodinaComponents: Game Box Used In Play, Components: Gems/Crystals, Creatures: Dragons, Series: Mitbringspiele M (HABA)
Alternativní názvyDragernes Skat, Drakskatten, Fonkelschat, Funkelschatz, Lohikäärmeen henkäys, Sparkling Treasure, Tesoro Brillante, Il Tesoro dei Ghiacci, Il tesoro sfavillante, Trésor de glace, Дракончики, 공룡은 보석을 좋아해

Více o hře.

Recenze: Funkelschatz – a zase ty dračí drahokamy
Funkelschatz je hra, v jejímž středu stojí ledová kra a uvnitř uvězněné diamanty. Dračí dech je tím jediným, co je může vysvobodit. Jenže padající kamínky chce sbírat řada malých dráčků. Proto si je musí dopředu zamluvit výběrem jedné z barev. Děti, které na sebe vezmou jejich roli, musí tedy mít dobrý odhad. Funkelschatz je hrou, kterou prostě pro děti musíme doporučit.
Klady:

+ luxusní zpracování
+ pro děti od pěti let
+ mohou soupeřit s dospělými
+ rychlé partie
+ možnost ovlivnit výsledky
+ trénuje oko i počty
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kniha Jak vyprávět příběhy dětem