Recenze: Cuponk – hop sem hop tam

Jste rození basketbalisté, nebo vás prostě jen baví překonávat nemožné? Obdivujete lidi, kteří zády ke koši vstřelí z trojky koš na každý pokus? Všechno je to jen o cviku, stejně jako každá míčová hra. Tomu vás naučí Cuponk a ještě z vás udělá magnet pro oči.

Právě z takového důvodu připravila společnost Hasbro novou dovednostní hru s míčky s názvem Cuponk. Její vznik se datuje do roku 2010, k nám však dorazil o rok později, tedy v letošním roce 2011. Zábavu, kterou poskytuje, možná znáte z televize, ale jak se ve skutečnosti hraje, co je jeho cílem a je to opravdu taková legrace? Na všechny tyhle otázky vám odpovíme snad na dalších řádcích naší recenze.

Cuponk se vymyká už od první chvíle, kdy vám na něm uváznou oči. Nenajdete jej totiž v zajetí žádné krabice, ale můžete si jej rovnou osahat. Krabice je totiž z přední strany otevřená a pevný plastový kelímek, který tvoří základ celé hry, je ke kartonovému základu připevněný pomocí světlých drátků.

Zajímavý efekt tvoří míček, který k celému Cuponku patří – leží totiž v plastovém hnízdečku na horní straně krabice a vypadá tak trochu jako nějaké oko kyklopa. V dutině pak stojí již zmiňovaný kelímek, který stojí v čele herního principu.

Spodní stranu celého balení představuje malá přihrádka. Uvnitř najdete třicet karet s úkoly nezbytnými ke hraní a také náhradní druhý ping pongový míček. Míčky jsou ve skutečnosti opravdu klasické ping pongové míčky s cuponkovým logem na jedné straně. Jsou stejně křehké, ale také podobně elegantně skáčou na všech tvrdých površích.

Poslední komponentou, kterou musíme zmínit, a která bude potřeba k některým trikům, je papírový trychtýř. Ten najde svoje místo na horní hraně kelímku, kde bude pomáhat míčku, aby sklouznul dovnitř směrem k úspěšnému pokusu.

Nespornou výhodou Cuponku je, že si můžete vybrat provedení hned z několika grafických variant. U nás jsou zatím dostupné celkem tři zcela odlišné designy: Gorillanator, El Campeon, Let it R.I.P. Na okolních obrázcích vidíte variantu El Campeon, kterou jsme obdrželi do redakce. Verze však mají nejen odlišnou grafickou úpravu, ale také v jejich útrobách najdete jinou sadu karet a speciální doplněk – další jiný nástavec pro kelímek.

A jak vlastně taková partie Cuponku probíhá? Nejdříve zamícháte balíček karet s úkoly a připravíte kelímek. Zatím jej nikam ani nemusíte pokládat, protože nejdříve si hráč, který je na řadě, musí vylosovat úkol. Právě podle něj položíte cílový kelímek na stůl, židli, schody nebo jinam tak, jak vám nakazuje kresba na kartičce.

Nyní je vaším úkolem prostá věc – dostat míček předepsaným způsobem do kelímku. Obvykle úkol zahrnuje nějaké odrazy o rovné plochy, třeba o stůl, níže položený schod nebo zeď. Mezi jednodušší triky patří například hod míčkem s jedním odrazem o stůl, složitější pak třeba je mezi nohama zadem (což předvádí transformer, inu Hasbro se nezapře) nebo hod ze strany do kelímku postaveného na hlavě.

Samozřejmě záleží hodně na štěstí, jaký úkol si hráč z balíčku vylosuje. Na jeho splnění tolik pokusů, kolik mu určuje číslo na kartě. Pokud se mu to nepodaří, dostává svoji šanci jeho soused. Takto se prostřídají všichni hráči, než karta jde z kola ven. Další na řadě však je soused hráče, který si kartu tahal – pokud tedy nesplníte úkol, který jste dostali, musíte čekat, že se zmýlí i protihráči a dají vám šanci získat jiné karty.

Pokud se vám podaří potopit míček dříve, než vám dojdou pokusy, můžete si za odměnu vzít kartu k sobě. Hra končí ve chvíli, kdy projdou hráči celý balíček nebo získá některý z nich předem stanovený počet karet. Rozhodování je jen na vás, u obou verzí se liší pochopitelně herní doba.

K některým trikům budete potřebovat židle, křeslo, schody nebo dokonce kuchyňské nádobí! Některé se pak provádí vestoje a předpokládají tvrdý povrch na zemi, takže na koberci si asi příliš nezahrajete.

Cílem celé partie může být buď určitý počet splněných kartiček, nebo jedno projití celého balíčku (ať už úspěšné nebo neúspěšné). Fantazii v provádění se meze nekladou.

Při vyjmenovávání součástek v balení jsme úmyslně vynechali pětici prázdných karety, které čekají na tvůrčí myšlenky fanoušků. Není problém si samozřejmě vymyslet i další speciální úkoly, které si nakreslíte na tvrdý papír a vytvoříte si tak takzvaný bonusový balíček. Z něho si pak může brát hráč v případě, že se mu povedl některý ze základních triků.

Výborné je, že jsou triky rozděleny do úrovní obtížnosti, takže od začátku víte, co vás čeká. Samozřejmě v začátcích bude úspěchů málo a jako každá taková dovednostní hra, i Cuponk vyžaduje trénink. Musíte se sžít s váhou a odrazy míčku, ale pak se dostanete do fáze, kdy pro vás není nic nemožné.
Samozřejmě, že Cuponk nepřichází s ničím extrémně originálním. Spousta hospodských hrátek a dalších domácích zábav je založená na podobném principu. Dokonce i ty ping pongové míčky se používají v takzvaném hospodském „beer pongu“. Ovšem Cuponk to všechno dává do atraktivního balení pro mládež, s ilustracemi, zvuky a především z toho dělá hru za pomoci karet.

Právě karty úkolů z Cuponku dělají tu vyrovnanou zábavu a existence oficiálních pravidel také jasně dané soutěžení. V kartách si vyberou všechny věkové kategorie dětí kolem osmého roku a výš.

Ještě větší legrace a zábava pak ale přichází ve chvíli, kdy už vám všechny ty úkoly ze základních verzí připadají příliš jednoduché. V takové situaci si totiž začnete vytvářet svoje vlastní šílené dráhy a užívat si se střelbou na terč v naprosto jiném duchu. A právě to dělá Cuponk velice nenápadně – podněcuje v hráčích fantazii a nutí je představovat si na všech místech, co by vlastně šlo za pomoci míčku dosáhnout.

Pokud jste takoví inovátoři, určitě nezapomeňte svoje výkony natočit na kameru a poslat autorům hry. Ostatně samotný typ hry přímo nabízí k tomu, abyste si svoje úspěchy natáčeli. Pak třeba strávíte několik hodin před kamerou právě proto, abyste ten jeden opravdu šílený úder zahráli s naprostou přesností.

A pak je konečně čas chlubit se. Dokážou vás přátelé překonat? Pak musíte vymyslet ještě šílenější a neuvěřitelnější trik. Právě tahle předháněcí část je v podstatě asi tím nejdůležitějším prvkem celého Cuponku.

Třicet karet vás totiž zaměstná na dlouho, ale málokoho bude bavit posté opakovat stejný trik. Právě proto se nabízí vymýšlení vlastních triků, ať už pro hru ve dvou, nebo jen tak pro překonávání svých schopností.

Kresby na kartách jsou vynikající a na první pohled poznáte, co se po vás chce. Všechno ostatní pak je jen na vašich schopnostech a věřte nám, že trefit se do kelímku vypadá velice jednoduše, ale vůbec není! Z naší zkušenosti se učí rychleji děti, dospělí s fyzikou odrazu budou dlouho bojovat. Jen to balení hry není příliš jednoduché, protože v původní krabičce vám kelímek držet nebude. Proto ji asi nakonec vyhodíte a necháte si jen kelímek, v něm míčky, balíček karet a speciální límec. Právě ten však bohužel při využívání nesedí na stojanu moc dobře a špatně se na něj připevňuje.

V druhé vlně pak byly publikovány další verze, které u nás zatím nejsou v prodeji. Jejich názvy jsou Boomshakalaka, Monsterosity, King of L.A. Navíc byla představena také luxusní edice Le Flush Royale, která obsahuje plastikové víčko (skluzavku), čelenku, nálepky, šest míčků a třicet karet s triky.

Připravte se na to, že v prvních okamžicích pro vás bude obtížné plnit i ty nejsnadnější úkoly. Máte sice na ně určitý počet pokusů, ale míček bude poskakovat všude, jen ne tam, kde ho chcete. Navíc se neustále budete muset ohýbat, zvedat míček ze země nebo jej dokonce hledat pod sedačkou.

Cuponk je pinkání pro všechny věkové kategorie. Pokud se dokážete ohnout pro míček a alespoň trochu vás baví dovednostní hry, pak je určitě zajímavou volbou. Navíc si můžete vybrat hned ze tří grafických variant. Takže budou to wrestleři, zombie nebo gorily?

Pro inspiraci se podívejte na skvělý sestřih cuponkových fanoušků z celého světa:

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDan Sanfilippo
VydavatelHasbro, Korea Boardgames Co., Ltd.
Rok vydání2010
Počet hráčů1 - 0
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity
Alternativní názvyCuponk Deluxe: Le Flush Royale, 커퐁크

Více o hře.

Recenze: Cuponk – hop sem hop tam
Klady:

+ skvělé pro menší děti
+ zábava i pro dospělé
+ tři grafické varianty
+ zvukové efekty
+ karty s jasnými ilustracemi
+ prázdné karty pro vaše triky
+ videa s triky
Zápory:

- trychtýř špatně drží na kelímku
- kartičky se začnou opakovat
- ke hře potřebujete tvrdé povrchy
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rummikub nabízí nekonečnou zábavu s čísly