Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cut the Rope – žádný provaz, jenom karty

cut-the-rope-14

Jmenuju se Om Nom. Možná už jste o mně slyšeli. Pořád mám hlad a otevírám svoji zubatou pusu na všechno, co letí kolem. To, co jsem jedl doposud, bylo různé ovoce a zelenina. Jenže teprve teď jsem objevil tu pravou dobrotu – bonbóny! Zas a zas otevírám pusu a čekám, co mi přistane na mém jazyku!

Právě Om Nom je hlavním hrdinou nové karetní hry, která dorazila na český trh. Jejím autorem je Nikolaj Pegasov (MammuZ) a vydal ji pod záštitou společnosti Hobby World v původním jazyce. Ale nás mnohem víc těší fakt, že si hry všimla společnost MindOK a vydala ji v roce 2015 v plné lokalizaci v překladu Lucie Endlové.

Malá protáhlá krabička nám ukazuje Om Noma v jeho tradiční póze. Sedí a s vyplazeným jazykem čeká na něco dobrého do bříška. Tentokrát ale bude moci polykat pouze karty, protože ty jsou jednou a jedinou komponentou (s výjimkou pravidel), kterou v krabici najdete. Ovšem zase jich je plných 160 kusů, z nichž dvacítka představuje oblíbené nůžky. Co s nimi ale budeme stříhat, když zbývající karty přichází v sadách po deseti a to vždy s čísly stoupajícími od jedničky až po desítku.

cut-the-rope-07

Na začátku partie dostane každý z hráčů balíček karet ze zamíchané zásoby. Ten si položí před sebe obrázky dolů a pouze horní kartu otočí tak, aby si ji mohli prohlédnout všichni. K tomu navíc dostane do ruky dalších šest karet ze společné hromádky.

Tím je vše připraveno a hráči mohou začít. V každém tahu může hráč postupně zahrát libovolný počet karet z ruky a případně i ze svého balíčku. Stačí pouze dodržet několik základních pravidel. Karty se hrají do středu stolu, kde se nachází prostor pro tři řady. Postupky mířící od desítky dolů nebo od jedničky nahoru. Přiložit je možné pouze číslo, které v této řadě pokračuje a to do libovolných řad, dokud může hráč pokračovat.

Kdykoliv použije horní kartu ze svojí zásoby (vlastní hromádky, kterou dostal na začátku), může odhalit obrázek té následující a případně ji rovnou použít. Místo čísel pak může používat jako žolíka také symbol nůžek, které mohou nahradit libovolnou hodnotu v řadě. Na konci svého tahu si vyloží jednu kartu z ruky před sebe do svého osobního skladu (3 pozice, ve kterých není třeba dodržovat posloupnost). Pak si teprve dobere ze společné zásoby tolik karet, aby jich měl znovu na ruce šest.

cut-the-rope-04

Jakmile je některá řada dokončená, odloží se stranou a hráči mohou začít novou vyložením jedničky nebo desítky. Nikdy ale nejde o ty karty, které hráč má v ruce. Cílem všech u stolu je zbavit se a vyprázdnit celou svojí hromádku, kterou dostali na začátku. Ostatní karty v ruce a později i v osobním skladu na stole jsou pouze prostředkem, jak toho dosáhnout. Komu se podaří úkol splnit jako prvnímu, ten se stává vítězem.

Cut the Rope přiznává svoji předlohu v karetní hře Kočka a myš. Mnohem lepší srovnání ale pro všechny naše čtenáře bude vzpomínka na Windows 95, 98 či XP a jejich klasickou hru Solitér. Zamíchané karty na několika hromádkách, které je nutné uspořádat do postupek.

cut-the-rope-10

Naštěstí se z jednoduchého konceptu podařilo získat zajímavou kompetitivní zábavu. Hráči spolu soupeří v tvorbě postupek, ale je jasné, že jejich šance jsou od začátku do konce určovány jen a pouze náhodou. Ta ovlivňuje skladbu a pořadí karet ve vlastním balíčku. Pokud má někdo stejnou hodnotu víckrát za sebou, čeká ho těžký boj se štěstím.

Hra je velice jednouchá a přiláká děti i rodiny svým nenáročným nápadem. Během dvou minut je všem zúčastněným jasné, jak se to celé hraje a nic nebude rušit zábavu. Ta navíc trvá pouze rozumných patnáct minut. Soupeři se navzájem neovlivňují, takže je celkový dojem podobný ve dvou i v maximálních osmi. Jen počet karet v balíčku ke zbavení se snižuje.

Zpracování je půjčené od firmy Zeptolab a jejich počítačové grafiky. Karty na sobě mají různé obrázky, takže hra nakonec vypadá poměrně pěkně a především září veselými barvami.

cut-the-rope-13

Cut the Rope je nenáročná karetní hra, ve které hraje štěstí svoji zásadní roli. Umí pobavit především méně náročné a děti, které budou rády skládat čísla do řad a snažit se být prvním, kdo se zbaví všech karet. Cut the Rope je vhodná právě pro tyto menší hráče a to už od šesti let.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNikolay Pegasov
VydavatelG3, Hobby World, MINDOK
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 8
Herní doba15
Minimální věk6 and up
KategorieCard Game, Video Game Theme
MechanismyHand Management
Alternativní názvyCut the Rope: Gra Karciana, Cut the Rope: Karetní hra

Více o hře.

Recenze: Cut the Rope – žádný provaz, jenom karty
Cut the Rope vás nepřekvapí složitostí ani nároky. Naopak je to hra, která už snad nemohla ani být jednodušší. Jde v ní o skládání číslic do řady. Jako zdroj máte nejen karty v ruce, ale především svůj balíček, který se po vzoru Solitéru snažíte vyprázdnit. Skladba karet je určena na začátku náhodně, takže je třeba mít trochu štěstí, abyste mohli vyhrát. Ale díky tomu může být hra opravdu jednoduchá a vhodná i pro děti. Cut the Rope si rozhodně svoje publikum najde.
Klady:

+ téma hry
+ velký rozsah počtu hráčů
+ od šesti let
+ jednoduchá pravidla
+ zábavné a rychlé
Zápory:

- naprosto náhodné
- originalita
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Znáš mě? – jak dobře znáte svoje kamarády?