Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Deserto – cesta pouští

deserto-11

Poušť je plná zlodějů. Když jsem vyrážel na cestu s velbloudem naloženým zlatem, varovali mne místní obyvatelé. Ale já toho nedbal a u první oázy jsem zastavil žíznivý a naivní. Všichni tam byli tak ochotní. A není se co divit, protože pytel na zvířeti dostal během mého odpočinku jiný obsah. Kamení a písek za zlato. Výborný obchod. Doufám, že lapky chytí, ačkoliv s tím raději prý nemám počítat. Teď už jim věřím. Pozdě..

O jedné takové nebezpečné poušti vypráví i karetní hra Deserto, kterou vydala francouzská společnost Djeco. Jejím autorem je Jean-Jacques Derghazarian a jeho myšlenku ozdobil obrázky ilustrátor Muriel Kerba. U nás hru získají všichni zájemci zásluhou firmy Patagonie s. r. o.

Písek se ale do malé karetní krabičky nevešel. Prostor v šuplíku pod obrázkem oázy je obsazen jen a pouze čtvercovými kartami. Těch je dohromady 51 a lze v nich rozeznat celkem čtyři druhy. Jsou tu vizionáři, lupiči, zlato a oázy. A liší se pouze obrázky, žádná čísla nebo ikony na nich nenajdeme.

deserto-07

Na začátku partie si hráči každý vezmou tři karty ze zamíchaného balíčku, zatímco zbytek vytvoří dobírací hromádku. A pak už bez dalšího otálení začne partie. Na hráče čeká herní prostor o rozměrech dvě krát dvě karty, kam mohou vykládat svoje karty z ruky. Nejdříve ty první přímo na stůl a později nové, kterými hráči překryjí ty staré.

Tím se ale na stole vytváří neustále nové situace a sousedství. A právě o těch to je, protože pouze tak je možné získat karty. Hráči tak mohou s pomocí vizionářů chytat zloděje, zatímco tito lapkové zase budou mít zájem o sousední karty pokladů. Tyto dvojice se snaží hráči vytvořit, zatímco je jasně dané, že není možné se nechat zajmout nebo ukrást dobrovolně, takže nelze vyložit zloděje vedle vizionáře nebo poklad vedle lapky.

Hráč, kterému se podaří vytvořit bodované seskupení, získá nejen kartu horní (zloděje či poklad), ale všechny karty v této hromádce. Pokud někdo nemůže zahrát žádnou vhodnou kartu, musí jednu ze své ruky odevzdat soupeři, který hrál před ním. Na konci každého kola si hráč dobere horní kartu z hromádky, aby měl zase tři. To dělají všichni na střídačku tak dlouho, dokud není zásoba vyčerpaná nejen na stole, ale i v rukou. V tu chvíli partie končí a hráč s největším množstvím karet se stává vítězem.

deserto-03

Deserto je naprosto jednoduchá karetní hra, ve které jde o vytváření sestav. Celá hra je právě a jen o vykládání karet z ruky. Na výběr má každý z účastníků neustále tři obrázky, jejichž složení a nabídka je samozřejmě závislá čistě na náhodě. A to může bez problémů ovlivnit výsledek, protože hráč může snadno přijít o tah nebo hrát tak, že mu to nic nepřinese.

Karta oázy je zde pouze pro ozdobu a proto, aby nebylo tak jednoduché vytvářet dvojice. Základním problémem hráčů ale budou omezení opačného přikládání. Po vyložení zloděje jsou tak na obě strany znemožněné přikládání pokladu a totéž platí i pro vizionáře. Hráči prostě nemají svůj osud tak docela v rukou a to může čas od času zamrzet.

deserto-09

To vše přesto, že Deserto je opravdu nenáročná hra, což se projevuje i na herní době. Ta se pohybuje mezi deseti a patnácti minutami. Karty ubývají stejně rychle a nezáleží na tom, kolik hráčů se zrovna účastní partie. S více účastníky je ale hra ještě více náhodná, protože ve čtyřech se hráč ve svém následujícím kole už dávno nemusí setkat se svojí zahranou kartou. Není tak možné jakkoliv plánovat, což ve dvou alespoň trochu jde.

Deserto se snaží udělat z hráčů zloděje nebo jejich hlídače. To všechno jen vykládáním karet a děláním sousedních spojení. Mohla by to být zábava nebýt hra tolik náhodná. Takto se sice pobavíte jednou či dvakrát, ale motivace se ke hře vracet nebude tak velká. Deserto je dětskou karetkou, která mohla být lepší.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJean-Jacques Derghazarian
VydavatelDjeco
Rok vydání0
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieArabian
MechanismyRock-Paper-Scissors

Více o hře.

Recenze: Deserto – cesta pouští
Deserto je karetní hra, která cílí na děti a nenáročné publikum, ale nenabízí dostatečně zajímavou a variabilní hratelnost. Pouze čtyři karty a jejich vykládání navíc založené velmi podstatně na náhodě nestačí k tomu, aby tato hra dostatečně zaujala. Bohužel dojem nenapraví ani funkčnost v různých počtech. Deserto je tak nakonec spíše zklamáním.
Klady:

+ neustále se měnící karty
+ rychlý průběh hry
+ děti se ji rychle naučí
Zápory:

- ve čtyřech nelze plánovat
- náhoda
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ankh Bohové Egypta – jeden vládne všem