Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bad Decisions – dělat správná rozhodnutí

bad-decisions-01

Když má člověk na výběr, není to dobrá zpráva. Je tu velká šance, že se rozhodne špatně a bude svojí volby v budoucnu litovat. Proto je lepší nechat lidem pouze pocit volnosti, ale při tom jim jasně nalajnovat, co mají kdy dělat.

Právě o těch špatných rozhodnutích vypráví karetní hra Bad Decisions, která vyšla v roce 2015 pod záštitou společnosti Diamond Dust Dreams. Autorem hry je Ian Price, kterému pomohli Susan Price a Charles Price. Celá hra si prošla kampaní na Kickstarteru a vybrala téměř jedenáct tisíc dolarů od 113 podporovatelů.

Krabice je celá černá, jako bude vaše svědomí po některých rozhodnutích. Hra vlastně nemá žádnou pořádnou grafiku, ať už na krabici, tak i uvnitř. To ale zase tolik nevadí, protože hlavním prvkem celého obsahu jsou texty na kartách. Těch je uvnitř neuvěřitelných 660 kusů, po dvou stovkách od každého ze tří druhů. Jsou tu v nabídce karty bláznů, krizí a titulních špatných rozhodnutí. Závěrečných šedesát karet jsou příběhy. Každý obsahuje text a mezi ním barevné linie, kam je třeba doplnit výrazy z karet.

bad-decisions-05

Každý z hráčů dostane do začátku pět karet od každého ze tří druhů. Začínající hráč se stane bardem, tedy zpěvákem příběhu. Za tímto cílem si také dobere horní kartu z balíčku příběhu a zaplní svými slovy první dva ze tří volných proužků. Všichni ostatní hráči vyberou z ruky jednu kartu, která by podle nich mohla zaplnit poslední volnou pozici nejlépe. Bard nyní zamíchá tyto karty ostatních, jednu za druhou přečte všechny navržené varianty a vybere podle svého vkusu tu nejlepší. Hráč, kterému vybraná karta patří, získá bod a na znamení toho dostane kartu příběhu.

Role barda se pak přesune po směru hodinových ručiček na dalšího v pořadí a všichni si doberou karty tak, aby měli každý v ruce znovu pět od každého druhu. Nový hráč v roli barda opět určí zaměření příběhu, zatímco zbývající hráči se budou snažit jej zakončit vtipnou nebo zajímavou tečkou. Postupně se tak hráči střídají a partii lze ukončit obvykle po zisku určitého počtu bodů nebo odehrání několika kol. Vítězem se stává ten, kdo získal nejvíce karet příběhů.

Bad Decisions je vyprávěcí hra plná podivných příběhů a bláznivých kombinací. Někdy jsou vtipné, jindy trochu méně, ale hráči se často dobře pobaví. Celkově zde ale nejde vůbec o nic víc, než právě tuto tvorbu vět a snahu být co nejvtipnější.

bad-decisions-06

Hra předpokládá poměrně solidní znalost anglického jazyka, protože karty jsou plné textu a všichni jim musí rozumět. Každý hráč musí provádět volby sám za sebe, takže je třeba, aby rozuměl všem možnostem na svých kartách bez pomoci ostatních.

S tím ale souvisí nutná pochvala ohledně obsahu karet. I přes ten obrovský počet možností většinou karty a věty dávají smysl. Pouze čas od času se stane, že spolu texty příliš nesedí. Ale hráč má vždy na výběr z dostatečného množství karet, takže i tak by měl výběr zvládnout.

Konečným výsledkem skladby vět bude ve většině případů smích všech zúčastněných. Hra ovšem vyžaduje, aby se partie účastnili minimálně tři hráči, ale nejlepší kombinace a variace jedné karty dostanete s větším počtem účastníků. Ovšem počty mezi šesti a devíti už ztrácí dynamiku, protože hráči stráví čtením odpovědí víc než samotným hraním.

bad-decisions-07

Některé karty v krabici mohou být vnímané jako nevhodné pro mladší publikum. Jsou ale v balíčku jednoznačně označeny písmeny L/S/D (languag, sex, drugs) a je tedy snadné je případně vyřadit a hrát tak Bad Decisions bez výrazného věkového omezení.

Hra nabízí opravdu pohodovou atmosféru. Není tu žádný spěch či honička, hráči mají vždy dostatek času, aby si rozmysleli svoji volbu. Na druhou stranu nemají důvod nějak příliš otálet. Výběr textů na kartách je zajímavý od prezidenta Spojených států amerických, NASA nebo učitel počítačových dovedností.

Ve hře tak můžete vytvořit příběhy jako: Dnes jsme zjistili, že profesionální hráč počítačových her byl zapleten v tom, že vědci objevili Higgsův boson. Kdo nahrál trapné selfie na internet se dozvíte hned po přestávce!

bad-decisions-14

 

Bad Decisions je slovní party hra. A toto zařazení opravdu naplňuje a všem zájemcům nabídne solidní zábavu. Ta je určena především méně náročným, jak odpovídají i pravidla, ve kterých se dokonce ani nepočítá, že budou hráči bojovat o vítězství. Místo toho si mohou i jen užívat kombinace a legraci, která ze hry sálá.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorIan Price
IlustraceCharlie Price
VydavatelDiamond Dust Dreams, Inc.
Rok vydání2015
Počet hráčů3 - 12
Herní doba20
Minimální věk13 and up
KategorieParty Game, Word Game
RodinaCrowdfunding: Kickstarter

Více o hře.

Recenze: Bad Decisions – dělat správná rozhodnutí
Bad Decisions jsou legrační hrou, pokud zkombinujete správně karty a budete jim rozumět. Spousta méně známých anglických slovíček prověří vaše znalosti, ale především hráči budou vytvářet příběhy. Legrační a bláznivé. Sestavené z karet, kterých je obrovské množství, takže stejnou kombinaci nepotkáte. Pokud tedy máte rádi slovní hry a zároveň pořádáte nějaké party, pak určitě není špatným rozhodnutím pořídit Bad Decisions.
Klady:

+ ohromný výběr karet
+ jednoduchý mechanismus
+ spousta legrace
+ nemusíte hrát na body
+ šíře počtu hráčů
Zápory:

- spíš vyprávění než hra
- některé kombinace nedávají smysl
- velký důraz na znalost angličtiny
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dostihy – staňte se nejlepším žokejem