Recenze: Dig It! – najděte zakopanou kostičku

Dig It - balení

„Haf, haf! Podívej, mám kost!“ říká Lajka v psí řeči. Ale my jí nerozumíme. Má obrovskou radost, což lze poznat podle ocasu mrskajícího se sem a tam, jako ryba na souši. V tlamě plné velkých zubů má tenhle velký černý knírač pochoutku, na kterou tak dlouho poslušně čekal u stolu.

Fenka Lajka rychle a nepozorovaně vyběhla od hodných páníčků, kteří jí kostičku dali. Tam venku má svůj výběh a v něm schovanou spoustu dobrot. Jenže kdykoliv nějakou kost zahrabe, ihned rychle zapomene, kde to bylo. Ale tahle obzvlášť dobrá kostička by si to zasloužila. Jenže když ono je všude tolik dobrot, na které se může pejsek soustředit..

Tak vzniklo povolání kosťového detektiva, který používá svůj pečlivě vycvičený čenich. Jenže on sám kosti nežere. Jeho zájem je čistě profesionální, ačkoliv bere hledání kostí jako hru. Místo toho za každou z nich dostane za odměnu piškot.

Dig It - připravený hlavolam

Představte si ale, že vy nedostanete za odměnu nic. Radost z dobře vykonané práce vám bude muset stačit. Tohle detektivní povolání si můžete vyzkoušet zásluhou hry Dig It!, kterou vydala liščí firma Fox Mind. U nás vyšla pod hlavičkou společnosti Ditipo v její sekci Zábavné učení. Její princip vymyslel designér Alex Polonsky a ilustracemi hře vdechl život muž s čistotným jménem, Ariel Laden.

S pejsky a jejich kostičkami se toho určitě hodně naučíme, tak hurá do toho. Krabice nabízí shora okýnko, kterým si můžete prohlédnout obsah krabice, ještě než hlavolam koupíte. No ano, Dig It je samozřejmě hlavolam, to vám ještě podle těch vyšetřovatelských narážek nedošlo? Ale i Sherlock Holmes musel nějak začínat, tak šup, otevřeme krabici a podíváme se, co je uvnitř.

V krabici najdete štěrchající plastový box. Ten obsahuje knížečku se zadáními, kterou můžete postavit na stůl jako kalendář. Jeho listy pak otáčíte a řešení jsou poblíž, také uvnitř této brožurky. Pro hru jsou ale stejně důležité také plastové kosti – celkem jsou uvnitř schované tři – malá, velká (delší) a dvojitá kost vytvářející čtverec.

Dig It - připravený hlavolam

Pejska od nich dělí hrací tvary. Těch je dohromady devět a mají nejen různé barvy, ale také tvary. Je zde písmeno S, W, L i T. Ale najdete mezi nimi i méně tradiční tvary. Všechny dílky bez rozdílu jsou průhledné a jejich jediným úkolem je dráždit vaše oči, zatímco se ke kostem nemůžete jejich vinou dostat.

Na začátku hry ale musíme odhalit tajemství plastové krabice. Zatím jsme sice o komponentách slyšeli z textu návodu, ale na vlastní oči jsme je neviděli. Jak toho tedy dosáhnout? Jednoduše vezmete bílou herní plochu, která přikrývá horní část krabičky, a zatáhnete ji na stranu. Jakmile bude strana uprostřed, půjde odklopit a uvnitř odhalí všechny ty slibované dílky. A pak ji překlopíte na druhou stranu, kde se nachází hrací deska.

Jednotlivá políčka na ní jsou speciálně vyhloubená. Díky tomu můžete podle zadání sestavit libovolný hlavolam. Nejdříve položíte kost dolů, jako by byla zahrabaná v zemi. Pak na ni podle obrázku rozložíte barevné dílky. Takhle vypadá dvorek před příchodem kosťového detektiva.

Dig It - průběh řešení

Hlavolam můžete vyřešit přeskládáním dílků. Přehazujete tedy vlastně hlínu na dvorku. Ale protože je místa málo, můžete přesunovat vždy pouze a jen jeden dílek. Ostatní v tu chvíli musí ležet na svých místech. Pro ten, který držíte v ruce, musíte najít nové místo, nebo jej vrátit tam, odkud jste jej vzali.

Detektivní úspěch můžete ohlásit teprve tehdy, pokud je celá kost odkrytá. Ani její část nesmí být zahalena některým z barevných dílků. Teprve pak se můžete radovat a těšit se z chutě nového piškotu. Vlastně pardon, tu dostal pes detektiv, vy máte radost z toho, že se vám úkol povedlo vyřešit.

Na zadní straně každé hádanky najdete krok za krokem návod, jak byste k řešení měli přijít. Po úspěchu si svůj úspěch zkontrolujte. Jinak byste ale v žádném případě řešení neměli používat jako nápovědu, protože obrázkové postupy vám napoví vždy víc, než byste chtěli. Právě proto je jejich umístění na druhé straně kartiček dost nešťastné. Děti láká podívat se místo trápení se s řešením.

Dig It - zadání

Dig It! je logickou hrou, která po vás chce přesouvat dílky. Musíte všechny jejich tvary dobře znát a vědět, jak vypadají ve všech převrácených podobách. Teprve tak jste schopní najít dílek, který svým tvarem odpovídá otvoru. V řešení narazíte na spoustu slepých uliček, záleží ale jen na vás, jestli budete myslet dopředu nebo si všechno názorně vyzkoušíte.

Kvalitní zpracování jasně naznačuje, že Dig It! je bezproblémovou hračkou i pro menší děti. U těch nejmenších ale pozor. Přes hezké téma hrozí, že by mohly spolknout plastovou hnědou kost, která je z komponent zdaleka nejmenší. Jinak jsou dílky díky nechtěnému testu žužlání odolné.

Stupně obtížnosti u hry Dig It! udávají psí packy. Celkem tu jsou čtyři a náročnost se zvyšuje především díky velikosti kostí, které je třeba odhalit. Ale i samotný proces je těžší a to přesto, že neustále využívá stejné podmínky.

Dig It - vyřešený hlavolam

Všech 50 hádanek je zajímavých, ale stále stejných. Hra přesto těží ze svého pěkného tématu i zpracování. Krabice je pevná a můžete si ji s sebou bez problémů vzít na výlet. Vejde se do ní všechno potřebné a hra není nijak náročná na prostor, když ji pak vybalíte. Zajímavé je, že řešení není přímo na té stránce, na které je zadání, ale na sousedním listu, což občas ztěžuje orientaci, kdybyste po nápovědě chtěli opravdu sáhnout. Naštěstí popisuje řešení krok za krokem, takže si můžete občas opravdu nechat jen napovědět..

Téma pejsků a kostí jsme tu ještě neměli, ačkoliv zvířátka už tu od firmy Ditipo byla v dedukční hře Zoologic (recenze). Tentokrát nejde ani tak o dedukci, jako o prostorové vnímání. Tvary a jejich převracení jsou důležitým základem pro všechny děti a tahle hra je zábavnou formou rozvíjí.

Dig It! potěší každé dítě, které má rádo pejsky. Vyhrabávání kostiček je náročné na uvažování a padesátka výzev představuje zábavu na hodně dlouho. Hra děti učí od jednoduchých úkolů v začátečnické obtížnosti až po opravdu náročné. Takže si připravte čumák a vydejte se po stopě!

Recenze: Dig It! – najděte zakopanou kostičku
Dig It! je logická hra o pejskovi hledajícím ztracenou kost. Přes průhledná sklíčka je sice kostička vidět, ale nejde vytáhnout. Musíte správně přeskládat a převracet dílky tak, abyste kostičku nakonec odhalili. U té nejmenší to není ještě tak těžké, ale čím větší kost, tím větší díru potřebujete. A to znamená přemýšlení. Hra vás se svými 48 hádankami zabaví na dlouho, přitom je moc pěkně zpracovaná, protože krabička slouží současně i jako herní plán. Jediná drobnost, která není úplně podle našich představ je umístění řešení. To ale stejně obvykle nepoužijete. Pěkné téma se líbí dětem a díky tomu je Dig It vhodný pro všechny, kdo mají rádi zvířátka..
Klady:

+ pěkně zpracovaná krabička a herní plán v jednom
+ přeskládávání dílků je zábava
+ různé tvary kostí
+ téma, které se dětem líbí
Zápory:

- nápovědy nejsou na druhé straně listu
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hexentanz – s čarodějnicemi u táboráku