Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Disneyho Auta Cars – Přidej!

Na startu stáli v první řadě kromě Bleska ještě dva další závodní vozy. Modré závodní Ferrari Steve, které nemá rádo červenou barvu. Startuje tak zásadně až ve chvíli, kdy všechny červená světla na semaforu zhasnou. Právě proto je také jediným žijícím Ferrari, které nemá červenou barvu na svém laku.

Druhým pak zelená závodnice Grace vedle jeho pravého zrcátka. Její přední kapota je zdobená ohnivým plamenem a zvuk motoru Mustangu hučí tak hluboce, až se nedalecí třepotající holubi snesli bezvládně k zemi.

A je odstartováno. Blesk a Grace se ženou dopředu, Steve se stále vyhýbá pohledem červenému světlu a čeká, až přestane svítit. Proto se kolem něj přehnal i žlutý jeep a oranžové BMW. První zatáčky a Blesk jede stále bok po boku s Grace a její burácení přehlušilo i všechny výkřiky z tribun. Nebylo tak slyšet ani McQueenova trenéra, jak křičí na svého svěřence: „Přidej, za chvíli bude pravotočivá zatáčka a Grace ti ujede!“

My na chvilku dění na závodní dráze opustíme, abychom si pověděli základní informace o závodu, proč se vlastně jede a co jeho vítěz získá. Trať se nachází uvnitř krabice s nápisem Cars: Speed Up!, tedy v českém překladu Auta: Přidej!

Jedná se o deskovou hru, kterou vydává v českém jazyce společnost Trefl. Pohádkové závody na motivy oblíbeného filmu Auta se dostaly na pult začátkem tohoto roku a doprovází na cestě nový film studia Pixar – Auta 2. Ten přichází do kin právě v těchto dnech.

Hru najdete v klasické treflovské krabici, která je tenká a poměrně velkých rozměrů. V ní je hrací plán přeložený napůl a také čtveřice závodních aut v kartonovém bloku. Ty musíte vycvakat a zasadit do připravených stojánků. Kromě nich je v balení samozřejmě také šestistěnná kostka a žetony s pohárem. Ty budou hráči po cestě sbírat, aby mohli dosáhnout cíle.

Příprava partie je velice jednoduchá. Nejdříve si vyberou figurku závodního auta, o které má zájem. Na výběr má z Bleska McQueena, Buráka, Doca Hudsona a původního závodního Krále, kterého Blesk ve filmu porazil.

Svoji postavičku pak protivníci nasadí na start závodu, který je označen čtyřmi kolečky s bíločerným šrafováním. Po cestě na vybrané puntíky není třeba rozmístit žetony pohárů. Ty totiž nebudete muset po cestě sbírat, ale zůstanou ležet vedle hracího plánu, odkud si je budete brát. Začínající hráč si vezme kostku a celý závod může být odstartován.

Závodní auta se pohybují v závislosti na hozeném čísle vpřed směrem k cíli. Na trati na ně čeká spousta záludných překážek. Ty jsou nakreslené přímo na pevně daných políčkách a nejsou tentokrát náhodné. Principem se tedy vzdáleně podobají akčnější hře s názvem Cars: Super Driver (recenze).

Jednotliví soupeři musí nasbírat po cestě 3-6 žetonů pohárů, než mohou protnout cílovou pásku. Žetony dostanete na vínovém políčku se zlatým pohárem. V pravidlech sice toto není jasně řečené, ale předpokládáme, že vzhledem k povinnosti sbírat žetony se mohou auta i vracet na trati zpět v závislosti na představách svého řidiče. V závislosti na počtu žetonů pak dostáváte také zrychlení – za každý zvednutý žeton získáte jedno políčko k hodu kostkou k dobru.

Právě tohle couvání (výběr směru pohybu najdeme i třeba u hry Toy Story: Síla hraček od stejného distributora) pak ze hry dělá tu správnou zábavu. Je pouze na samotných závodnících, jestli se rozhodnou riskovat, hnát se vpřed bez zpomalujícího vracení se.

Těsně před cílem se však už speciální body za žetony nepřičítají. Tato oblast je označená červeným bleskem. V této oblasti se posunuje už jen v závislosti na hodu kostkou.

Soupeři mohou podle oficiálních pravidel stát na jednom políčku. Pravidla jsou však nejasná ohledně penalizace, která stojící figurku potká. V brožurce najdete frázi „hráč stojící na políčku jako první přichází o pořadí“, ale není jasné, co je myšleno tím pořadím. My jsme hráli variantu, že hráči ztratí tímto soubojem jeden žeton.

Ten závodník, který jako první dosáhne daného počtu žetonů pohárů, se může vydat směrem k cíli. V každém počtu hráčů je množství potřebných žetonů jiné – pro dva hráče šest, pro tři čtyři a pro čtyři tři žetony. A jakmile tam dorazí, je konec. Právě tohle vozidlo je vítězem celého klání a jeho řidič si může nasadit zlatou medaili.

K jejímu dosažení mohou pomoci i speciální bonusová políčka na trase, díky kterým se posune kupředu třeba o tři políčka nebo může házet znovu. Jeho soupeře pak může zpomalit například defekt kola na dva tahy.

Hra je určena pro mladší publikum, čemuž odpovídá samozřejmě i její naprostá jednoduchost. Hráči pouze hází kostkou a podle padených čísel pohybují figurkami. Ovšem pro malé děti to je naprosto dostačující zábava zvlášť, pokud ve hře účinkují jejich oblíbené postavičky. Ty sice jsou pouze vysekané z kartonu, ale to dětské fantazii v ničem nebrání.

Škoda je, že obrázky nástrah na hracím plánu nemají svá pravidla někde přehledně na plánu a musíte kvůli nim listovat v pravidlech. To je u úvodních partií škoda, ale brzy si těch pár obrázků zapamatujete a hra bude odsýpat mnohem lépe.

Graficky je opět skvěle provedený především hrací plán, který na první pohled zaujme fanoušky filmu. A bude radost na něm závodit i pro ostatní, protože na ilustracích je opět vidět disneyho předloha.

Do partie lze vnést trochu strategie tím, že se závodníci mohou pohybovat nejen vpřed, ale i vzad. To lze využít nejen ke sběru žetonů, ale také k vzájemným soubojům. Když připravíte správným vrácením soupeře o jeden žeton, může se cesta zpět o několik políček opravdu vyplatit.

Hra Auta: Přidej! samotná je tedy tak trochu jednodušší zábavou pro menší děti. Pro náročnější publikum jsou Auta další hrou z řady kostkových her. Pokud vám ale nevadí, že většina výsledku závodu závisí pouze na hodu kostkou, pak určitě nebudete zklamaní.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.

Recenze: Disneyho Auta Cars – Přidej!
Klady:

+ grafika od Disneyho
+ možnost pohybu vzad
+ různý pohyb podle zisku žetonů
Zápory:

- jednoduché házení kostkou
- velký vliv náhody
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kodama 3D – strom a jeho barevní obyvatelé