Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dračí srdce – lov draků pro začátečníky

Malý chlapec Perk jako každý den vystoupal po kamenných schodech. Cestou jako vždycky přemýšlel nad mořem, o kterém se mu noc co noc zdálo a nad tím, jaké to může být letět nad jeho hladinou a dotknout se ho špičkami svých prstů. Za těchto krásných myšlenek se dostal do obrovského sálu, který měl po svém obvodu nespočet vchodů do malých jeskyní.

Až tady ve špičce mají všichni draci v jeskyních svoje hnízda. Perk sem chodil přemýšlet a koukat se na dospělé muže, kterak osedlávají draky a vylétávají jediným otvorem ve skále ven na průzkumné lety. Snil o dni, který se mu zdál neskutečně daleko, kdy i on bude moci spojit svůj život s jednou z těchto pradávných bytostí a dotknout se mraků.

Dnes měli ve škole den volna a tak mohl prosedět na nepohodlném kameni celý den. Sledoval každý pohyb jeho dospělých vzorů a ani si nevšimnul, že slunce se kloní k západu a poslední jezdec už se také vrátil ze své výpravy. Odstrojil svého draka a šel si dát zaslouženou večeři.

O něco později po dobrém jídle Perk ulehnul do postele a nechal si od babičky vyprávět pohádku o dalekých krajích, dračích jezdcích a nejstarším mocném zkamenělém drakovi, který vydá svoji sílu jen tomu jedinému pravému muži. Perk se zasnil a v tu chvíli pevně věřil, že to bude právě on…

Draci jsou krásná a podivuhodná stvoření a asi není žádný člověk, který by je neměl rád. Jejich kouzlo nespočívá jen v mytologii, na jejichž základech jsou historky o nich vystavěny, ale také na mnoha podobách, v nichž se v lidských dílech přestavují. A právě síly tohoto tématu se chopil zkušený tvůrce Rüdiger Dorn (Arkadia, Jambo). Připravil podle ní pro firmu Kosmos deskovou hru, která v originálním jazyce nese název Drachenherz.

Dračí srdce, jak se jmenuje hra v českém překladu a distribuci firmy MindOK, se zařadila do série her specializovaných na souboj dvou hráčů. V této řadě firmy Kosmos vyšla již řada herních stálic, jako jsou Blue Moon, Jambo, Caesar & Cleopatra nebo Lord of the Rings – The Confrontation.

Celá hra se schovává v pěkné malé červené krabičce, ze které na vás kouká hlava draka a jeho rubínové oko. Obsah zakrývá krásný malovaný herní plán, který je složený na třetiny a krátký list pravidel. Pod nimi najdete to hlavní – balíček rovné stovky karet (dvě stejné sady po padesáti), které se postarají o veškerou zábavu, již Dračí srdce může nabídnout. I ty na sobě mají pěkné ilustrace, jejichž autorem (včetně desky) je Michael Menzel, zkušený grafik, který má na svém kontě již desítky různých velmi úspěšných her (Kuba, Pilíře země nebo Vikingové).

A protože je to hra tak trochu o dracích na dně krabice najdete jeden krásný bonus v podobě figurky draka (totožná jako ve hře Blue Moon). Dokonce se vám může stát, že budete mít různou barvu (červená, zelená, modrá), my měli štěstí na modrou. Titulní dračí srdce ovšem uvnitř nenajdete, ani neobjevíte nějakou zřejmou souvislost.

Dračí srdce vyniká opravdu bleskovou přípravou. Stačí rozložit hrací plán doprostřed stolu a k jeho pravému hornímu rohu umístíte figurku draka. Pak už se každý hráč chopí svého padesátikartového balíčku, dobere si z něj pětici karet do ruky a vše je nachystáno ke hře.

Hrací deska je výborně navržena, protože sama svým tichým a bezhlasným způsobem vysvětluje pravidla. Je na ní totiž rozmístěno celkem devět obrázků překrytých místem, na něž se dá položit karta. Některé mají pouze jeden rámeček, další jich mají více. Většina z nich však je propojena šipkami.

Úkol hráčů je jednoduchý – získat do konce partie co největší součet bodů, které jsou uvedeny v rozích jednotlivých karet. K tomu se však nejdříve bude muset některé karty obětovat a vyložit je na plochu.

Mezi kartami položenými na hrací plochu dochází k interakci. Některé karty vám umožní vzít celý balíček jiných. Například pokud položíte na plán jedinou kartu létajícího ohnivého draka, můžete si okamžitě vzít všechny vyložené karty s obrázkem truhlice. Právě k naznačení takových vazeb na hracím plánu slouží již zmíněné šipky.

Většina vykládacích ploch je nějakým způsobem propojena s jedním nebo i s více dalšími místy, ze kterých vám umožní sebrat karty. Záleží tedy pouze na hráči, jakým způsobem využije pětici karet, které má v ruce a jak strategicky je dokáže vykládat, aby získal narůstající hromádku na hrací ploše. V jednom tahu můžete vyložit i více karet stejného druhu, protože některé obrázky mají více míst pro karty. Teprve až zaplníte poslední z nich, můžete získat hromádku, na kterou ukazuje šipka.

Speciální funkci plní ve hře dvě políčka – lodě a kamenný drak. Ten hráč, který získá vyložené karty kamenného draka, se okamžitě zmocní také postavičky draka. Figurka má speciální schopnost – dovolí mu v ruce držet o jednu kartu více, tedy šest karet.

Vyložené hrdiny a lovkyně nemohou hráči sebrat vyložením jiné karty, ale místo toho se po zkompletování odloží pod hrací plán na místo, které reprezentuje lodní palubu. Teprve až některý z hráčů doloží třetí loď, může všechny odložené karty vzít a získat tak často hromadu bodů.

Ve chvíli, kdy odpluje devátá loď (třetí trojice lodí) nastává okamžitě konec hry. Může k němu dojít ovšem i dříve v případě, že některému ze soupeřů dojdou karty.

Na konci hry si oba soupeři sečtou body na svých kartách a hráč s vyšším součtem vyhrává. Předtím si však držitel figurky kamenného draka přičte za jeho vlastnictví tři body, navíc se stává tento hráč vítězem i v případě rovnosti bodů.

Jak vyplývá z popisu pravidel, hra je v podstatě založená na velice jednoduchém principu. Největší kouzlo tkví v provázanosti jednotlivých políček a jejich nenásilné logičnosti. Lovkyně střílejí po ohnivých dracích a se svými kořistmi odplouvají domů, zatímco ty okřídlené potvůrky, které jim unikly, se vrhají střemhlav po opuštěných blyštivých truhlách. Odvážní lovci se pouští do křížku s trolly, kteří mají zálusk na princezny a pod tím vším si v klidu kutají své zlato trpaslíci a nenechají se ničím rušit.

Souboje se zvládnou účastnit už děti kolem osmého roku věku, což je určitě vynikající zpráva pro rodiče. K tomu přispívá i pohádkové ladění hry, které přiláká dětské oči velmi rychle. Navíc souboje bývají velice vyrovnané a každý se dočká svého vítězství, ať už dříve nebo později. V tom je schované další lákadlo pro hráče z řad dětí, které nerady prohrávají.

Přitom si ale Dračí srdce dokáže zachovat poutavý nádech i pro starší zájemce, ať již se jedná o starší děti nebo o dospělé hráče, ačkoliv je asi neuchvátí takovým způsobem, jako mladší publikum. Vinu na tom bude mít důraz na jednoduchost a rychlost hry, který nemusí být každému po chuti.

Důsledkem jednoduchých pravidel je i krátká hrací doba, která se snadno smrskne na rychlou čtvrthodinovou partii, což je skvělý čas. Pravidla doporučují, aby se Dračí srdce hrálo na několik partií a teprve z nich by měl vzejít vítěz (nesčítají se však samotná vítězství, ale vítězné body za karty získané v průběhu souboje). My se k této radě přidáváme. Proč? Protože na výsledek jednotlivých partií má velký vliv náhoda.

Právě té se nelze ubránit, protože zamíchané karty si chodí, jak chtějí a to může mít vliv na průběh samotné partie. Občas se vám totiž právě vlivem smůly stane, že prostě nemáte na výběr. Když dostanete do ruky pět různých karet, můžete vždy vyložit pouze jednu a nemáte jakoukoliv šanci na rychlé zbavování nebo dokončování některých skupin a tím v souboji rychle ztrácíte, pokud soupeři chodí dobré karty.

Svůj zážitek ze hry můžete výrazně ovlivnit tím, jak pečlivě svůj balíček zamícháte po předchozí partii. Vzhledem k tomu, že je základním principem seskupování karet stejného typu, je velice důležité, abyste před každou hrou věnovali velkou pozornost řádnému promíchání. Naštěstí to není tak velké zdržení, protože stejně sesbírané balíčky musíte třídit podle zadní strany do dvou hromádek pro sebe a svého soupeře a při té příležitosti lze karty snadno zamíchat.

Nejdůležitější vliv na výsledek má styl hry, který zvolíte. Můžete buď vykládat po jedné kartě a doufat, že se vám podaří připravit si dokonalé kombo. Nebo se naopak spolehnete na hraní více karet v rámci jednoho tahu a budete doufat, že soupeř nemá postavu, kterou by vám nastřádané body vzal, než se dostanete znovu ke slovu a karty shrábnete do své sbírky.

Velkou výhodu má samozřejmě majitel kamenného draka, který může v ruce držet o jednu kartu víc a na závěr za něj dostane body, které často celý souboj rozhodnou. Drak může znamenat obrovskou výhodu, takže o figurku se často strhávají velké souboje.

V zahraničních edicích vznikl rozpor ohledně situace, za níž si hráč může draka vzít k sobě. V českých pravidlech je jasně dáno, že pokud zahrajete princeznu, která normálně draka bere, musí být na pozici kamenného draka alespoň jedna karta. Tím je střídání figurky značně omezeno. Majitel draka si totiž v ruce obvykle střeží připravenou kartu princezny, aby jej jeho soupeř nemohl o draka snadno připravit (trvá mu to dva tahy – položit kartu draka, a pak v dalším tahu princeznu). Tak se stane, že z figurky většinu partie těží pouze jeden z bojovníků a je těžké mu ji sebrat.

Doporučujeme však vyzkoušet i domácí variantu, v níž si vezme figurku k sobě i ten, který obětuje kartu princezny, aniž by musela na poli kamenného draka ležet karta. V takovém případě totiž mohou hráči více reagovat na svoje aktuální potřeby a postavička se přesouvá mezi soupeři výrazně častěji a jeden z účastníků duelu tak nemá jasnou výhodu po většinu hry.

Velmi kladně hodnotíme grafické zpracování, které obsahuje krásné ilustrace, ať již na hracím plánu nebo na samotných kartách. Především plocha, kterou budete mít před sebou rozloženu je krásně spojena v jeden obrázek, který bych se nebál umístit si ve větším formátu na zeď jako obraz. Stejně tak tovární zpracování karet i figurky lze ohodnotit známkou jedna. Na hracím plánu se bohužel začíná po větším množství partií objevovat opotřebení v ohybu, z čehož se v průběhu času může stát problém.

Dračí srdce je vhodná hra v případě, že nechcete zdlouhavě chystat nějakou ze složitějších deskovek a hlavně v situaci, kdy nemáte moc času. Lze ji hrát pouze ve dvou, což je v podstatě dobrá zpráva. Dvojka je v deskových hrách často opomíjené číslo a kvalitních deskovek specializovaných na partii dvou není mnoho, natož takových, které by šlo sehnat v českém jazyce.

Hra je velmi dobrou volbou pro začátečníky a rodiny s menšími dětmi, které její princip rychle pochytí a budou si souboje s radostí užívat. Postupem času může chybět trochu větší možnost taktizování, ale přesto se jedná o pěkně zpracovanou a zábavnou hru pro dva soupeře, kterou ozdobíte každou poličku.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRüdiger Dorn
IlustraceMichael Menzel
VydavatelKOSMOS, Fantasy Flight Games, Filosofia Éditions, Galakta, Giochi Uniti, Hobby World, MINDOK, Smart Ltd, Stupor Mundi
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 2
Herní doba30
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(33 voters)
KategorieBluffing, Card Game, Fantasy, Fighting
MechanismyHand Management
RodinaCreatures: Dragons, Digital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Yucata, Players: Two-Player Only Games, Series: Two-player games (Kosmos)
Alternativní názvyCoeur de dragon, Drachenherz, Dračí srdce, Serce Smoka, Сердце Дракона

Více o hře.

Recenze: Dračí srdce – lov draků pro začátečníky
Klady:

+ jednoduchá pravidla
+ pohádkové zpracování
+ figurka draka
+ rychlá hrací doba
Zápory:

- ohyb na hracím plánu
- nemusí zaujmout zkušené hráče
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ponkotsu Factory – továrna na písmenka