Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Escape Room Úniková hra – Rodinná edice z divoké džungle

escape-room-unikova-hra-rodinna-edice-01

Určitě se vám také stalo, že ve třídě chyběl na vyučování váš kamarád a vy jste netušili, co je důvodem jeho absence. Všichni si představujeme takové obyčejné věci, jako rodinný výlet nebo třeba nemoc. Nic z toho není nijak překvapivé. Ale co kdybychom vám řekli, že kamarád se ve skutečnosti přenesl do úplně jiné doby.

Řada podobných dramatických momentů čeká také na hráče, kteří se pustí do světa nové únikovky – Escape Room Úniková hra: Rodinná edice. Jedná se o nový přírůstek do řady her s chrono dekodérem od vydavatele Identity Games. A velký nový box přináší na český trh firma ADC Blackfire.

Box je velký, protože se do něj musí vměstnat velká časomíra. V podstatě právě tou je chrono dekodér v první řadě, ačkoliv kromě toho na jeho stěnách najdou hráči řadu nápověd či klíčů k luštění šifer. Na dobrodruhy pak čekají tři příběhy, každý se ukrývá ve vlastním pytlíku a každý je dál rozdělený do tří dílů – obálek.

escape-room-unikova-hra-rodinna-edice-06

Hráči pak nikdy neví, co si na ně tvůrci hry zrovna přichystali za komponenty a hádanky, protože jsou všechny ukryté. Na začátku si tedy vždy přečtou úvodní příběh na obálce, spustí tlačítkem hodinovou časomíru a odhalí obsah první části ze tří. A pak už je to jen o schopnostech, dedukci a pozornosti všech zúčastněných členů týmu.

Každá obálka obsahuje čtyři hádanky, na které je možné odpovědět s pomocí plastových klíčů. Ale nikdy si nemůžete být jistí, jestli budete potřebovat číslo klíče, písmeno, tvar otvoru nebo symboly zářezů. Klíče prostě mohou být identifikované řadou parametrů, a především je třeba je najít a poskládat. Pokud je kombinace čtyř nepřesná, hráči uslyší bzučák a ztratí jednu minutu. V případě správné odpovědi zahraje povzbudivý zvuk a tým se může vrhnout na další obálku v pořadí. Po vyřešení třetí obálky je konec dobrodružství.

To všechno ale jen opakujeme, protože všechny příběhy této řady fungují stejně. Rozdílem jsou pouze samotné hádanky a ty jsou tentokrát uzpůsobené rodinnému zacílení. Především jsou ale spojené do jednoho dlouhého příběhu, který provede všechny členy týmu napříč celkem devíti velkolepými fázemi.

escape-room-unikova-hra-rodinna-edice-04

Jenže pojmenování rodinná současně už naznačuje nižší obtížnost. Ta platí především v prvních dvou příbězích, na které jsme místo jedné hodiny potřebovali jen nějakých pětatřicet minut. Bez jakéhokoliv záseku, vše bylo jasné a logické. Pro hraní s dětmi nám to tedy připadá opravdu ideální úroveň, protože i ony mají čas se podílet na jinak stresovém řešení únikovek.

Situace se výrazně změní ve třetím posledním příběhu, který nám dal zabrat. Spojení jednoho přehlédnutí a nedostatečně zadané předposlední fáze dobrodružství pro nás znamenalo zásek, ze kterého nás nedostaly ani kartičky nápovědy. Jejich text lze přečíst pouze s pomocí speciálního dekodéru s červenou fólií. Pomohlo až PDF, které si můžete stáhnout na stránkách vydavatele a popisuje krok za krokem všechna řešení.

Ale i poslední obálka nám nepřipadala úplně evidentní. Ale její zadání jsme nakonec s trochou zpoždění dokázali vyřešit. Možná se tak jedná o problém u nás, protože poslední tři obálky by neměly být náročností nijak výrazně složitější než předchozí příběh.

escape-room-unikova-hra-rodinna-edice-07

Proto se nám nový box nehodnotí jednoduše. Příběh, který se vine po celé tři hodiny, je lákavý a děti rozhodně zaujme. Pokud byste je ale měli dohrát podobně jako my za celkové dvě hodiny, pak je to zábava docela finančně náročná.

Rádi bychom ale pochválili řadu hádanek, do kterých se chytře mohou zapojit i děti. A nemluvíme jen o puzzle, které je evidentní a pomrkává na vás od začátku, kdy vybalíte celý box. Některé nápady se snaží myslet trochu mimo box (out of the box) a docela se jim to daří. Vytváří tak drobné wow efekty, které fungují opět hlavně na mladší publikum.

escape-room-unikova-hra-rodinna-edice-05

Escape Room Úniková hra je řada, kterou máme velmi rádi. A totéž zůstává v platnosti i pro novou krabici s titulem Rodinná edice. Autoři tomu podřídili obtížnost a tím si opravdu mohou děti prožít drama pod tlakem času, ačkoliv s výrazně sníženou obtížností. Escape Room Úniková hra Rodinná edice má bohužel nevyrovnanou obtížnost, která se ale velmi těžko měří, zvlášť v kooperativní hře. Rozhodně ale zůstává v platnosti, že pokud se svými dětmi chcete hrát únikovky, pak u těchto řešení se budou moci opravdu zapojit.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
VydavatelADC Blackfire Entertainment, Diset S. A., Identity Games International B.V., Korea Boardgames, ToyRock Oy
Rok vydání2018
Počet hráčů3 - 5
Herní doba60
Minimální věk10 and up
KategorieElectronic, Puzzle
MechanismyCooperative Game, Deduction, Elapsed Real Time Ending
RodinaCategory: Escape Room Games, Series: Escape Room – The Game (Identity Games International B.V.)
Alternativní názvyEscape Room: Pakohuonepeli – Perhepeli: The Jungle, Escape Room: Spelet – Family Jungle, Escape Room: The Game – Family Edition: La Jungla, Escape Room: Úniková hra – Rodinná edice, 이스케이프 룸: 패밀리

Více o hře.

Recenze: Escape Room Úniková hra – Rodinná edice z divoké džungle
Escape Room: Úniková hra Rodinná edice je pokusem vzít oblíbenou sadu her a trochu ji přiblížit menšímu (mladšímu) publiku. Docela se to daří, jak naznačují hlavně dva první příběhy. Ty jsou vymyšlené moc pěkně a děti bude jejich řešení bavit. Navíc se v komponentech objevují chytré kombinace, které udrží jejich pozornost. Na druhou stranu tu máme poslední třetí dobrodružství, které je těžší. I tak ale zůstává nová Rodinná edice hry Escape Room: Úniková hra solidním počinem pro rodiny.
Klady:

+ zpřístupněné menším
+ propojené všechny tři dobrodružství
+ prověřená hratelnost
+ zajímavé hádanky
+ napětí z tlaku času
Zápory:

- nečekaná obtížnost třetího příběhu
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Star Wars Labyrint – bloudící Hvězdné války