Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Farma Hledej a najdi

Miluju to tady! Každý den hrajeme na schovku, a nemůžeme se toho nabažit. Farma je plná míst, kde se dá schovat. Dnes je to ale trochu jinak. Přímo doprostřed naší hry dorazil náš páníček – farmář – a chce nás svolat domů. Přinesl nám něco dobrého? Nebo je to lest, jak odhalit náš úkryt. Máme vykouknout a riskovat, že nás zapyká?

K hledání zvířátek vybízí všechny malé hráče novinka Farma Hledej a najdi, kterou připravila v rámci edice dětských her firma Tactic. A protože zvířátka nemluví jazykem, je jasné, že budou zvířecí kamarádi promlouvat stejně dobře také k českým dětem a hráčům. Právě proto si ji vyhlédla k lokalizaci společnost ADC Blackfire.

Na víku vidíme, že se pohřešuje včelička a všechna ostatní zvířátka ji hledají. V okénku na pravé straně navíc můžeme nahlédnout do valné hromady figurek, které po farmě budou pobíhat, jakmile se všichni pustí do hraní. Nejdřív ale hráči poskládají z kartonových dílů stodoly a každý si jednu vezme. Na puzzle dílcích si vyberou stranu (jedna je obtížnější, druhá snazší) a náhodně všechny desky pospojují. Poblíž připraví zamíchané karty ve dvou stejně velkých hromádkách, figurky zvířat a žetony s traktorem.

Traktory se rozjíždí, stroje startují a rostliny začínají růst. Hráči se střídají v roli toho, kdo otáčí kartu. Aktivní farmář vezme horní kartu z obou balíčků, a otočí je obrázkem nahoru tak, aby na ně všichni dobře viděli.

Na kartě je vždy jedno zvířátko, které se všichni vydají ihned očima hledat na plán. Každé stvoření je při tom na farmě zastoupeno jednou, ale aby hráč uspěl, musí odhalit skrýše zvířátek z obou karet. Jakmile se mu to podaří, musí současně na obě místa položit prst. Pokud to zvládne jako první, získá postavičku zvířete.

Navíc v situaci, kdy se na obou kartách objeví traktor, jedná se o bonusové kolo, kde vítěz bere i žeton traktoru. A ten je velmi důležitý, protože může celou partii rozhodnout. Jakmile totiž někdo nastřádá pouhé dva traktory nebo pět zvířátek, končí farmářský souboj jeho vítězstvím.

Farma Hledej a najdi je novým přírůstkem do řady postřehovek v nabídce. Tentokrát je ale zaměřena čistě na děti, a hlavně na to jde trochu jinak. V první řadě je zde velký společný herní plán, na kterém hledají všichni najednou. To vytváří časté těsné bitvy, zajímavé situace a při tom si zachovává variabilitu, protože jednotlivé desky lze poskládat v libovolném náhodném složení. Zvířátka jsou tak při každé hře úplně jinde.

Navíc hráčům nestačí najít jeden obrázek, ale pokaždé jsou na lovu hned dvou zvířat. Obvykle tedy nestačí mít jen pouhé štěstí v nalezení jednoho místa, ale je třeba opravdu hbitých očí a dobré pozorovací schopnosti, aby hráč vyhrál. Při tom je hra stále zaměřena na děti, takže je grafika jednoduchá a přehledná.

Herní plán nabízí hned dvě varianty obtížnosti, kde na druhé straně je mnohem více prvků a není tak jednoduché skrytá zvířátka objevit. Děti se tak mohou postupně propracovat od té jednodušší verze k té složitější.

Jednotlivá kola jsou navíc velmi rychlá, protože hledání nikdy nezabere víc času. A to platí i pro celou hru, protože pokud nerozhodnou zvířátka, celou situaci bez problémů rozseknou žetony traktorů. Ty mají větší váhu, protože bez nich se správný farmář neobejde.

Největší radost ale máme ze hry ve třech či čtyřech hráčích, pro které pravidla nabízí jednu výtečnou variantu. V té totiž každé kolo jeden z účastníků nehraje, ale pouze otáčí karty pro ostatní. Tím odpadá nevýhoda, kdy otáčející hráč se někdy nemůže plně ihned věnovat hledání, zatímco jindy jeho soupeři zase možná vidí obrázky o chvilku později. A ještě k tomu vždy otáčí vítěz minulého kola, čímž je zajištěna poměrně příjemná spravedlivost a vyřešen problém s jedním suverénním hráčem, který by dětem jinak zkazil požitek ze hry.

Tím ale nechceme tvrdit, že ve dvou by partie byla nějaká špatná. Jen při otáčení karty je obvykle jeden z hráčů znevýhodněn. Ale z celkového hlediska se jedná pořád o velmi dobrou zábavu, pokud si hráči dobře stanoví pravidla pro otáčení.

Krabice potěší svým obsahem, protože kromě opravdu velkého plánu nabídne ještě zajímavé kartonové stodoly pro jednotlivé hráče. Právě tam si mohou ustájit figurky, které jsou tou třešničkou na dortu pro malé účastníky farmářských soutěží. Farma Hledej a najdi nám udělala překvapivě velkou radost. Nabízí totiž chytrou variaci na hry, ve kterých hledáte obrázky podle zadání. A dělá to opravdu zajímavě, chytře a jednoduše tak, aby byla zajímavá hlavně pro ty nejmenší hráče. Farma Hledej a najdi je skvělou zprávou pro děti a rodiče, kteří mají rádi zvířátka a chtějí poměřit rychlost svých reakcí.

Recenze: Farma Hledej a najdi
Farma Hledej a najdi po hráčích chce, aby na plánu plném zvířátek našli dvě, které odhalí na dvojici karet. Každý z nich pobíhá po farmě úplně jinde. Najít je třeba obě a ukázat na ně prstem dřív než soupeři. Hráči bojují jedno kolo za druhým, ale při tom mohou využít dobrou variantu pro více účastníků. Farma Hledej a najdi je plná zvířátek, traktorů a zábavy.
Klady:
+ hledají se hned dvě zvířata
+ některá kola jsou důležitější
+ výborná varianta pro více hráčů
+ dvě obtížnosti
+ variabilita plánu
+ fyzická zvířátka
Zápory:
= ve dvou o trošku méně zajímavé
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Family Inc. – rodinná firma s hazardem