Recenze: Galaxy Trucker Další velké rozšíření

Galaxy Trucker: Další velké rozšíření - balení

Být stopařem je prima. Ale ne tím obyčejným, který jen tak postává u krajnice a čeká, až ho další projíždějící auto nahodí vodou z kaluže. Mnohem lepší to je v suchu a beztížném stavu kdekoliv ve vesmíru. Takový vesmírný stopař ale potřebuje trénink, než se může na svoji cestu po galaxii vydat. A protože slavná kniha Stopařův průvodce je vyprodaná a čeká se na dotisk, určitě rádi využijeme dalších možností.

Tady nastupují do služby znalosti Vládi Chvátila, který připravil a vydal jednu z našich oblíbených her, Galaxy Trucker (recenze) už před šesti lety (2007). O rok později vyšlo velké rozšíření, které přineslo nové lodě a lodní součástky, sadu dílků pro pátého hráče, vetřelce a karty, s jejichž pomocí jste mohli překvapit soupeře na cestě vesmírem (vložit je do balíčku dobrodružství).

Zdálo se, že to je všechno. Ale pak přišel rok 2012 a Vláďa (spolu s ilustrátorem Radimem Pechem) to znovu dokázal. Vytvořil druhé rozšíření s názvem Galaxy Trucker: Další velké rozšíření. A na rozdíl od toho prvního, které vyšlo ještě dřív, než naše stránky začaly pořádně fungovat, se tohle nové dostalo zásluhou distributora REXhry (vydavatelem je Czech Games Edition) i na náš stůl. Podrobili jsme ho pečlivé prohlídce, testovacím letům naším i jiným vesmírem a teď je čas vám prozradit, jaké dojmy jsme si odnesli.

Galaxy Trucker: Další velké rozšíření - detail plánu lodi

První dojem je jasný. I třetí krabice se bez problémů zařadí k těm prvním dvěma. Rozměry jsou naprosto stejné, jen na tom víku na vás čeká na vesmírném šutru nějaký ten mimozemský kamarád. Ale on zase tak přátelský nebude, jak už brzy zjistíte.

Než ale krabici otevřeme a pustíme se do popisu rozšíření: víte, jak se hraje Galaxy Trucker? Hráči si staví raketu z dílků, které jsou ve společné zásobě. A to všichni současně a co nejrychleji. Současně ale musíte dávat pozor, abyste byli dobře vybavení na cestu. Jakmile odstartujete, což je druhou částí hry, čekají vás nepřátelské asteroidy, boje, ale i přistávání na planetách a těžba cenných kovů. Za ně dostáváte peníze a pouze ten nejbohatší kapitán může vyhrát celou partii.

Protože už ale všichni víme, jak se Galaxy Trucker hraje (a kdo ne, šupky hupky do recenze původní hry), zastavíme se u každé z krabice vyjmuté komponenty hned, včetně jejího hodnocení. A na začátku se podíváme na pravidla, která jsou opět kromě poctivého popisu všech novinek prošpikovaná vtípky, jejichž zásluhou vás i čtení návodu bude bavit..

Galaxy Trucker: Další velké rozšíření - plán lodi

Balení nás ani tentokrát nebude šetřit a komponent se uvnitř ukrývá pořádný ranec. Všechno to začíná pořádnými vesmírnými loďmi, bez kterých by nikdy vesmírné stopování nebylo to, co je. Jsou zde speciálně tenké lodě, které ale ve skutečnosti nejsou tenké. Jsou to lodě válcovitého tvaru a při jejich využití musíte zapojit i trochu představivosti.

Ve skutečném vesmíru se oba konce herní desky vesmírné lodí třídy IIB dotýkají. To vám znesnadňuje veškerou stavbu, protože dílky na obou krajích na sebe musí navzájem navazovat, jinak je nemůžete přiložit! Fungování kulaté lodi je zajímavé i při zásazích meteory, protože i tato pravidla se mění.

A tady možná poprvé narazíte, protože rozdělování zásahů a jejich postup je trochu složitější. Na první pochopení je lepší si loď opravdu rozložit a vyzkoušet si to na vlastní kůži. Názorné příklady sice v příručce najdete, ale praxe je praxe. Celkově je kulatá loď jiným zážitkem především ve stavění, kdy nemůžete s krajními stranami počítat tak, jak jste byli zvyklí. Je tedy o mnoho těžší postavit funkční a dobrou loď třídy IIB.

Galaxy Trucker: Další velké rozšíření - dílky

Už jste někdy viděli loď, která se mění? Asi ne, stejně jako my. Tak ve chvíli, kdy vstoupíte do třídy IIIB, dozvíte se, že takové plavidlo inženýři vyvinuli. Není sice zcela jasné proč, ale otvory v trupu prý zlepšují letové vlastnosti. Díky tomu se začala vyrábět a nyní přichází do ruky i vám. Na začátku kola si určíte díry v trupu za pomoci hodu kostkami. S třídou IIIB je legrace na začátku a jinak vypadají, ale chovají se jako klasické lodě, jak jsme zvyklí.

Jak ale objevujeme vesmír, začíná být čím dál tím větší poptávka po silnějších obrněncích. A právě proto vznikla zbrusu nová třída IV. Její úctyhodné rozměry vyděsí každého piráta. Tedy alespoň si to všichni mysleli. Taková loď se skládá rovnou ze dvou desek – jedné velké (natištěné na druhé straně IIIB) a přiložené tenké desky (druhá strana IIB).

Není ani tak důležité, že každá z lodí je trochu odlišná, ale především je zajímavé, že poprvé využijete při vypočítávání zásahů 11 bodů na obou stupnicích. Velká loď je větší cíl a není vůbec jednoduché s ní doletět do cíle v jednom kusu. To si rozhodně vyzkoušíte sami.

Galaxy Trucker: Další velké rozšíření - detail plánu lodi

Svoji loď si můžete za určitý obnos pojistit a pokud poškození přesáhne hodnotu krytí, pak zbytek nebudete platit. Je ale pouze na vás, jestli této možnosti využijete. Někdy se to může vyplatit, jindy ne, takže v podstatě se jedná o to, jakým směrem se rozhodnete riskovat. Přesně jako ve skutečném životě.

Protože do hry přibylo celé nové čtvrté kolo, dočkáte se samozřejmě i nového balíčku karet a jedné dodatkové destičky s podmínkami pro toto kolo. Ale než se k němu prokoušeme, jsou tady karty pro první tři balíčky. A s nimi velmi úzce souvisí hlavní novinka celého rozšíření – mimozemské výsadky!

Návštěva u vás přistane ze směru uvedeném na kartě a na místě, které určí kostky. Jakmile už jsou uvnitř lodi, začnou se pohybovat podle uvedené rychlosti a žerou všechno, co jim přijde do cesty (jakmile na dílek vstoupí) – posádku, naložené zboží a klidně i baterie. Jindy se jedná o ozbrojené jednotky, jejichž jediným cílem je poškodit vaši loď s využitím náloží. Ty pokládají po určitém počtu kroků. Když do té doby nestihnete jejich postup zastavit, už není žádná možnost, jak výbuchu předejít.

Galaxy Trucker: Další velké rozšíření - karty

Pohyb mimozemšťanů není zrovna intuitivní na první pohled. Drží se vždy buď levé nebo pravé zdi a podle toho zatáčí. Mohou se tak zaseknout na malém prostoru, ale také je možnost, že se projdou po většině vaší lodi. Samozřejmě se celému útoku můžete bránit hned několika způsoby. Na možnost výsadku byste se ale měli připravit ještě v průběhu stavby plavidla. Kabinky s posádkou sousedící se zbrojnicí se ubrání nájezdu, ale pomoc vám poskytne i kulometná věžička, která rozmetá všechno, co k ní dorazí.

Celkově jsou výsadky nejnáročnější, ale současně i nejzábavnější věcí na novém rozšíření. Přinášejí nový druh devastace vaší lodi a znovu se jí lze ubránit jen v případě, že máte trochu štěstí. Pokud výsadek přijde na špatné místo, můžete se připravit na výbuch nebo likvidaci části vašeho nákladu.

Nový čtvrtý balíček vás překvapí dvojicí meteoritů zasahující stejné místo, ale především silnějšími nepřáteli. Jejich střely si budete pamatovat ještě dlouho a ani nestačíte začít oplakávat zmizelé členy posádky a prázdné nákladové prostory. Přiblížení ke stanicím není také tak jednoduché a musíte se prokousat jejich obranou, abyste získali sladkou odměnu na palubě. Naopak planety vás budou lákat ještě víc, protože obsahují také nové členy pro vaši posádku.

Galaxy Trucker: Další velké rozšíření - karty

Jsou tu samozřejmě i další drobnosti, které fungují s prvním rozšířením nebo nové karty, které jsme nezmínili. Ale nechceme prozradit zase úplně všechno, protože objevování karet je stejné, jako objevování vesmíru: lákavé a magnetické.

Zážitek z partie Galaxy Truckeru byl skvělý už se základním balením. Jenže teď se toho děje o tolik víc, že i zkušení vesmírní korzáři budou mít co dělat, aby všechno uhlídali. Stavění je náročnější, protože je toho tolik na výběr. A zase budete ve vzduchu litovat, že jste si nevybavili ještě tohle a tamto. V tomhle směru se s přimícháním nového rozšíření stává z Galaxy Truckeru ultimátní dobrodružná výprava napříč vesmírem.

Délku hry můžete ovlivnit výběrem tříd, které do partie zahrnete. Protože přibyla ta nová, čtvrtá, doporučuje autor vypustit ty nejjednodušší jedničkové. Tím se herní doba sice přesto trochu prodlouží, ale ne tak výrazně. Ale pokud chcete opravdu ultimátní zážitek, můžete prostě čtvrté kolo brát jako nový přírůstek a ponechat jinak všechno při starém. Tím se ale hra prodlouží o dalších třicet až pětačtyřicet minut. Zážitek dlouhá herní doba ale nijak nekazí a záleží pak pouze na vás, kolik času jste ochotní partii obětovat.

Galaxy Trucker: Další velké rozšíření - karty

Galaxy Trucker: Další velké rozšíření je výstavní ukázkou, co všechno by taková pořádná přídavná krabice měla obsahovat. Nové lodě ve vás znovu vzbudí stavitelskou vášeň (hlavně třída IV), původní úseky se stanou těžšími a nový čtvrtý je prostě pekelný. Nové dílky pro lodě nabízí další prohloubení taktiky (uhýbání meteorům) a podporu novému mechanismu výsadků. Ten je sice složitější na zvládnutí, ale nabízí vynikající zážitek. Další velké rozšíření je povinností pro všechny vesmírné poutníky, kteří nad nebezpečným cestováním galaxií nezlomili hůl.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorVlaada Chvátil
IlustraceTomáš Kučerovský, Niemi, Radim Pech
VydavatelCzech Games Edition, Heidelberger Spieleverlag, IELLO, REXhry, Rio Grande Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba90
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(4 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Real-time, Science Fiction, Space Exploration, Transportation
MechanismyDice Rolling, Memory, Tile Placement
RozšířeníGalaxy Trucker
Alternativní názvyGalaxy Trucker: Další velké rozšíření, Galaxy Trucker: Encore une grosse extension, Galaxy Trucker: Noch eine große Erweiterung

Více o hře.

Recenze: Galaxy Trucker Další velké rozšíření
Galaxy Trucker: Další velké rozšíření přináší další kamarády pro všechny hráče, kteří si Galaxy Trucker oblíbili. Přináší víc všeho, co byste mohli chtít. Tím nejdůležitějším jsou samotné tvary plavidel, kterými se můžete mezi hvězdami proletěl. Nová čtvrtá loď přináší buď vyšší obtížnost pro třetí kolo nebo čtvrtou rundu, která partii ještě výrazně prodlouží. To je asi také jediný zápor, který lze na tomto rozšíření najít (prodloužení herní doby). Největší novinkou ale zůstává přidání výsadků s vetřelci, kteří mohou na vaši loď vyskákat a pořádně potrápit vaše obranné linie. Ty jsou také jedním z přírůstků, které si můžete do svých lodí zabudovat. A prostoru pro ně bude dostatek, jenže nájezd může přijít i v jednom z prvních kol, kde už jsou vaše plavidla o poznání menší a váš úkol ještě těžší než kdy v minulosti. K tomu vás ale navíc čekají i povolání, vzdorující na oko opuštěná plavidla nebo Robinsoni prázdných planet. Celkově nové rozšíření přináší tolik novinek, které rozhodně opodstatňují jeho vznik a jsou výborným přídavkem do každé kolekce vesmírného dobrodruha a cestovatele.
Klady:

+ nové skvělé lodě
+ po lodi se vám budou procházet vetřelci
+ ani náklad na opuštěných stanicích není zadarmo
+ na planetách najdete i opuštěné pasažéry
+ karty rozšiřují i původní balíčky
+ povolání
+ výrazně zvýšená obtížnost
Zápory:

- nic, pokud máte rádi Galaxy Truckera, budete toto rozšíření milovat
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sonne und Mond – když sluníčko zapadá a měsíc vychází