Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Gruselrunde zur Geisterstunde

gruselrunde-zur-geisterstunde-20

Kostel je ideálním prostředím na hraní. Kdo by odolal všem těm zákoutím, které se uvnitř nachází. V nitru je sice šero, takže potřebujete často nějakou baterku, ale není se čeho bát. Po ruce jsou vždy kamarádi, kteří vám dodají odvahu. A navíc, když uvnitř z plna hrdla zakřičíte, tak uslyšíte krásnou ozvěnu!

A takové dobrodružství s duchy si na nás připravil Kai Haferkamp, když vytvořil pod záštitou společnosti Ravensburger hru Gruselrunde zur Geisterstunde. Hra vyšla v roce 2014 a je tedy ještě stále poměrně nová a obrázky uvnitř vytvořil Graham Howells.

Hra pochopitelně je určená především pro děti a rodiny, jak naznačuje ilustrace na víku. Ale nic vás nemůže připravit na to, co najdete uvnitř. Je to opravdová masa kartonových komponent, které hráčům poslouží pro stavbu opravdové katedrály. Na hráče čekají všechny čtyři obvodové zdi, ale také dno s několika zářezy a střecha s naznačeným kolem. Právě sem hráči umístí kartonové puzzle dílky sloužící pro výběr strašidel. Ještě předtím ale musí uvnitř rozestavět zděné zábrany a připevnit do štěrbin posuvné destičky strašidel, které budou trčet přes zdi ven, aby s nimi mohli hráči manipulovat. Na střechu pak postaví tři figurky chrličů a vedle plánu položí žetony. Každý z účastníků si vezme dva tipovací žetony – jeden zelený a druhý červený.

gruselrunde-zur-geisterstunde-04

Ještě než hráči zakryjí celou budovu střechou, měli by nakouknout dovnitř a zkusit si zapamatovat pozice jednotlivých strašidel. Jakmile je celá katedrála uzavřená, soupeři položením tří chrličů určí první tři strašidla, které má aktivní hráč najít. Podle svojí paměti si tedy vybere tři táhla a zatlačí je mírně do nitra katedrály, aby se strašidla ukázala zpoza svých skrýší.

Jakmile si vybere, všichni ostatní mají možnost tajně vsadit, jestli věří v soupeřův úspěch nebo ne. Pak už zbývá jen možnost tip zkontrolovat. Začínající hráč tedy vezme svítilnu, položí ji do otvoru, stiskne tlačítko a s pomocí vytvořeného světelného kuželu nakoukne do kostela. Vidí tři figurky a nyní musí ohlásit, jestli byl úspěšný nebo ne. V případě úspěchu mají možnost nakouknout i ostatní, aby vše zkontrolovali. Naopak pokud se netrefil, nikdo další se do kostela podívat nesmí a pouze aktivní hráč může tuto příležitost využít a zapamatovat si pozice právě odkrytých strašidel.

Hráč za svůj úspěch dostane hned dva žetony. To správný tip na soupeře, ať už na jeho úspěch nebo chybu, znamená odměnu jedné mince. Potom se posunou chrliče nahoře na kruhu a partie pokračuje dalším hráčem, který znovu zkusí hledat. Tak vše pokračuje, jednotliví soupeři se střídají a to do chvíle, než některý z nich dosáhne cílového počtu mincí. Tento hráč se stává vítězem.

gruselrunde-zur-geisterstunde-01

Gruselrunde zur Geisterstunde je unikátní paměťová hra, která sice samotnou myšlenkou neoslní, ale získá si vás (a především děti) svým ohromujícím zpracováním. Už samotná kartonová stavba působí ohromujícím způsobem.

Všechno to začne odhalenými strašidly. Díky tou vlastně ani začátek partie není náhodný. Hráči nepotřebují prvních několik kol k tomu, aby našli a zjistili pozice figurek. To je výborné, protože o vítězství tak rozhoduje opravdu pouze paměť. Hráči potřebují mít přehled o figurkách, mohou si ale v průběhu hry umístění figurek také osvěžovat.

Sázení je také důležitým prvkem. Hráči díky němu mohou svoje znalosti pozice zúročit i v případě, že nejsou zrovna na tahu, ale v hlavní roli jsou strašidla, jejichž pozici znají. Už samotné získávání bodů v soupeřově tahu je super zprávou, ale navíc to také znamená, že hráči se budou věnovat partii po celou dobu a ne jen když na ně přijde řada.

gruselrunde-zur-geisterstunde-09

V popisu pravidel jsme to nezdůraznili, ale podle výsledku kola se liší také pohyb chrličů. V případě úspěchu nemají hráči nad ničím kontrolu a figurky se posunou o jedno políčko po směru hodinových ručiček. Ale omyl při hledání znamená, že hráč na dalším tahu musí hledání zopakovat. Pohnout může pouze jedním chrličem dle své volby a to až o tři políčka. To mu dává možnost zbavit se strašidla, jehož pozici nezná a současně mu to také dává drobnou výhodu nad ostatními. Pokud tedy někdo sedí vedle slabšího hráče, bude mít mírnou výhodu oproti ostatním.

Opakujeme ale, že tohle je především hra pro děti a u té takovéto drobnosti ve vyváženosti nevadí. Prvním a hlavním měřítkem je hratelnost a ta s tajemným nakukováním do katedrály stoupá a udrží pozornost všech dětí od začátku do konce. Ono to ani není tak dlouho, protože jednotlivé partie se bez problémů vejdou do dvaceti minut. Pokud bychom tedy mohli krabici něco vytknout, tak to bude fakt, že ji nenajdete na trhu v češtině. To je velká škoda, ačkoliv vzhledem ke zpracování máme obavu, že cena by odradila řadu zájemců.

gruselrunde-zur-geisterstunde-14

Navíc ačkoliv ta popsaná varianta díky sázkám vypadá složitěji, v pravidlech najdou hráči i jednodušší verze. A ty jsou dostupné už pro pětileté hráče! Děti tak mohou s hrou bez problémů postupně vyrůstat a užívat si její nástrahy znovu a znovu. Protože sestavování katedrály je třeba provádět pokaždé znovu, rozmístění strašidel bude také odlišné. No a při tom rozkládání a skládání určitě všichni ocení kvalitní a pevné desky kartonu, které to bez problémů všechno vydrží.

Gruselrunde zur Geisterstunde je nádherně vypadající paměťovou hrou pro děti, ale zlákat se k ní zajisté nechají i rodiče. K úspěchu je potřeba mít opravdu dobrý odhad, zatímco štěstí tu vlastně ani potřeba není. Všechno je to jen o schopnostech odhalit ve správnou chvíli ty správné duchy nebo si dobře vsadit na ostatní. Gruselrunde zur Geisterstunde je prostě parádní paměťovou hrou, která si zaslouží mnohem víc pozornosti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKai Haferkamp
IlustraceGraham Howells
VydavatelRavensburger
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba25
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Memory
MechanismyMemory, Voting
RodinaAdmin: Better Description Needed!

Více o hře.

Recenze: Gruselrunde zur Geisterstunde
Gruselrunde zur Geisterstunde je nádhernou dětskou hrou, kterou bychom mohli bez váhání doporučit všem. Ale ještě si o ní něco řekneme. Hráči v katedrále hledají duchy, kteří jsou různě poschovávaní. Budova je kartonová, ale obrovská a působí opravdu výborným dojmem. Hra navíc není náhodná a otestuje vaši paměť v několika různých obtížnostech a láká tak děti už od pěti let! Pokud víte správnou odpověď, můžete mimo svůj tah dokonce tipovat a tak získat další body. A teď už se na nic neptejte a běžte si Gruselrunde zur Geisterstunde koupit.
Klady:

+ ohromující kartonová stavba
+ krásně vymyšlená paměťová hra
+ žádná náhoda
+ lákavé i pro dospělé
+ více obtížností
+ nakukování se světýlkem
+ sázení
Zápory:

- nic
- vlastně ano – není v češtině
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kniha Kde si Píťa zchladí tlapky?