Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Happy Family – co je potřeba ke štěstí

happy-family-01

Žilo, bylo sedm zvířecích rodin. Šťastných, jak jen rodiny mohou být. Všechno se zdálo být dokonalé, až jednou dorazil jakýsi dvounohý tvor. Přes rameno měl přehozenou podivnou protáhlou věc, která dělala strašný rámus, a všichni se jí báli. A vtom už nebyli spolu. Najednou byl každý člen úplně jinde ve světě a jediné, po čem touží je znovu se sejít. Alespoň na chvilku.

A my to můžeme zvířátkům slíbit. Díky karetní hře Happy Family mohou znovu prožít naději a shledání. Může za to francouzská firma Djeco, která tuto hru vydává. Jejím autorem je ale Pascale Estellon a to především, pokud jde o jedinečné a originální ilustrace. Samotný herní mechanismus vás totiž asi až tolik nepřekvapí.

Samozřejmě to budeme ale my, kdo zvířátka od sebe rozdělí. Stačí k tomu vytáhnout dvaačtyřicet karet z krabičky a pořádně je zamíchat. Budou se zuby nehty držet při sobě, ale vy se musíte snažit. Je důležité, aby byly od sebe rodiny opravdu pořádně oddělené. Alespoň prozatím. Každý z hráčů totiž dostane z balíčku rovnou sedm karet, které si rozloží v ruce do vějíře.

happy-family-06

A souboj může začít. Ono je to spíš hledání než opravdový souboj. Jakmile hráč přijde na řadu, může si vybrat libovolného soupeře a požadovat po něm kartu od jedné ze sedmi dostupných rodin. Každá taková rodina má svoji ikonu a její členové své pořadové číslo od dědečka s babičkou až k dětem. Každá rodina má přesně šest členů.

Pokud dotázaný hráč v ruce kartu požadované rodiny drží, musí ji protivníkovi odevzdat. Ten navíc ještě pokračuje (počet karet v ruce není omezen) a může hledat znovu, klidně u dalšího hráče. Pokud ale hráč neuspěje, dobere si jednu novou kartu ze společného balíčku a jeho tah končí. Kdykoliv některý ze soupeřů nastřádá všech šest členů rodiny, může svůj úspěch ohlásit slovem „Rodina“ a vyložit ji před sebe. Partie pak pokračuje, dokud nejsou všechny rodiny znovu spolu. Ten, kdo má před sebou nejvíce rodin, se stává vítězem.

Tak to vidíte. Happy Family je nakonec vlastně takové klasické kvarteto, které by se ale tentokrát mělo přejmenovat na sexteto. Oproti úplně klasickému kvartetu se hra liší přítomností balíčku. Ten na začátku dost mění situaci, protože ve hře nejsou zdaleka všechny karty. Díky tomu musí hráči pokračovat takticky, protože nově dobranou kartu nikomu ukazovat nemusí. A tak mohou získat výhodu, aniž by to ostatní věděli.

happy-family-10

Jako každá hra tohoto typu, i tentokrát je to všechno o čtení reakcí ostatních, hledání a pořádné dávce štěstí. Je to ale také hra nervů, protože jakmile se jednou přiznáte, že sbíráte karty některé rodiny, děláte ze sebe snadný terč. Za to může především pravidlo pokračování, které v případě úspěchu umožňuje hráče úplně oškubat (pokračovat, dokud se hráč nezmýlí).

Ve hře je ale tentokrát opravdu hodně karet a hráči potřebují také pozornost a dobrou paměť. Sbírání rodin jde ale velmi rychle a zábava pokračuje. Hry kvartetového typu obecně jsou u dětí velmi populární a Happy Family naštěstí přidává dostatek zajímavých prvků, aby to všechno fungovalo ještě lépe.

Hra vypadá velmi dobře už od prvního dojmu v podobě krabičky a vysouvacího šuplíku. V něm se ukrývají karty, které mají opravdu velmi zajímavé ilustrace. Ty se sice nemusí líbit každému, ale jsou zajisté originální. Potěší také přítomnost velkého množství jazyků, mezi kterými sice čeština není přímo na kartě, ale dostanete ji jako přílohu.

happy-family-07

Happy Family rozhodně funguje jako příjemná karetní zábava. Nejlépe na cesty, protože není vůbec náročná na prostor (ani v batohu ani na stole). Je to rozšířené kvarteto, ale překvapivě více karet stačí, aby hra fungovala trochu jinak. Happy Family rozhodně rodiny s dětmi potěší.

Recenze: Happy Family – co je potřeba ke štěstí
Happy Family je nenáročnou karetní zábavou pro všechny. Jde jen o sbírání sad, o které okrádáte ostatní členy partie sedící u stolu. Ano, přesně tak. Je to kvarteto se skupinkami šesti karet. Ne všechny jsou od začátku ve hře, což vytváří zajímavé situace. Všechno je o blafování a náhodě, přesně jak byste čekali. A právě proto je hra skvělá na cesty, kde ji vytáhnete jako nenáročnou relaxaci s dětmi. Happy Family přinese radost i do vaší rodiny.
Klady:

+ kvarteto s více kartami
+ originální ilustrace
+ velké rodiny
+ rychlé partie
+ přenosná
Zápory:

- chybějící originalita
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kingdom Rush Rift in Time