Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Harry Potter Kouzelní tvorové

harry-potter-magical-beasts-20

Svět Harryho Pottera je plný tajemných stvoření. O tom nás přesvědčil Mlok Scamander, ale my to věděli už dávno předtím. Stačí jen pomyslet na dobrodružství brýlatého čaroděje, ať už jde o draky, domácí skřítky, hipogryfy, testrály nebo obří akromantule. Někteří jsou přátelští, jiní už méně, ale všechny spojuje jejich důsledný vztah s magií.

Za kouzelnickým učněm Harrym Potterem zavítáme v deskové hře Harry Potter Kouzelní tvorové, kterou si pro nás připravilo vydavatelství Pressman. Hra vyšla samozřejmě s licencí J. K. Rowlingové a Warner Bros. Hra se objevuje nyní v češtině zásluhou společnosti Dino. My testovali ještě anglickou původní verzi, kterou vidíte na fotografiích.

Z krabice na nás mává titulní hrdina, ale zaujme hlavně rozměr boxu, který je překvapivě velký. Na víku ale už vidíme náznak herního prostředí, které nás čeká uvnitř. Na stůl tedy hráči položí herní plán, který má uprostřed ještě jeden otočný list. Jeho převracením se hráči přesouvají z místností Bradavic do jeho okolí. Hráči sami určí, jestli začnou partii venku nebo uvnitř.

harry-potter-magical-beasts-05

Každý hráč si vybere svoji plastovou figurku (se samolepkami a portréty hlavních hrdinů) a postaví ji na startovní místo vstupu. Vedle plánu zůstanou ležet čtyři balíčky karet s nápovědami – barva, umístění, klasifikace a velikost stvoření.

Hráči se po mapě pohybují s pomocí šestistěnné kostky. Dokud padá číslo, hrdinové jednoduše běhejí po aktuálním prostředí a snaží se nasbírat ty správné nápovědy, aby dokázali najít a identifikovat nějakého magického tvora. Potřebují k tomu sestavu všech čtyř karet, které se jej týkají, jak předepisuje diagram, který každý dostane na začátku partie do ruky.

Tohle pobíhání platí ale pouze do momentu, kdy na kostce padne symbol P, který znamená průchod. Všichni hrdinové jsou vyhnání z hradu nebo naopak musí vběhnout dovnitř. Jenže tady začne být důležitá pozice, protože pouze z některých míst lze přecházet volně mezi dvěma lokacemi. Takové pozice jsou označené písmenkem P a jejich pozici odpovídá v překlápěcí části plánu okénko. To znamená, že hrdina stojící na tomto místě se nemusí ničeho obávat.

harry-potter-magical-beasts-01

Jenže řada pozic bezpečná není. A každá postava, která se neprotáhne průchodem, je z plánu odstraněna. Teprve poté se lokace změní. Hráč na tahu (ten, který hodil P) má nyní šanci nasadit figurky protivníků na libovolné místo po celé ploše plánu. Navíc jednomu z těchto neúspěšných rivalů může ukrást jednu kartu nápovědy.

Hráči si třídí nápovědy podle druhů a vrství je na sebe. Ztratit v důsledku krádeže mohou hráči pouze a jen kartu horní, ty níže položené jsou chráněné. Po celou dobu se snaží všichni soupeři být tím prvním, který nastřádá sadu čtyř nápověd potřebných k nalezení jednoho z tajemných stvoření. Ten, komu se to jako prvnímu podaří a má v držení předepsanou sestavu, se stává okamžitě vítězem.

harry-potter-magical-beasts-11

Harry Potter Kouzelní tvorové je hra kostková, náhodná, ale hráči mají překvapivě řadu momentů pod kontrolou. Jde pouze o to, jestli jsou ochotní riskovat a zůstat stát na místě bez průchodu nebo ne. Někdy nic jiného kostka ani nedovolí, ale jindy jsou hráči prostě chamtiví a zůstanou stát na výhodnějším místě.

To se jim ale může vymstít. O přetáčení plánu totiž rozhoduje náhoda a jedna z šesti stěn kostky. Může k němu tedy dojít úplně kdykoliv. Změna má vliv hlavně na hráče a jejich figurky, protože sbírat jednotlivé nápovědy mohou figurky na obou stranách. K tomu slouží některé lokace, na které je třeba s kostkou dojít.

Hra je díky své jednoduchosti opravdu rychlá, protože ať už vám štěstí přeje nebo ne, jednoduše se nakonec k těm potřebným kartám doberete. Proto můžete v klidu počítat s časem nějakých třiceti minut, než se vám podaří dopadnout jedno ze šesti možných stvoření.

harry-potter-magical-beasts-17

A tady už je vliv náhody opravdu velký. Pokud někomu budou padat jen nízká čísla, pak nikam nedojde a může jen smutně koukat, jak soupeři sbírají potřebné karty. K dispozici je ještě druhý způsob, jak získat kartu stopy a to krádeží.

Zajímavá je ale hlavně možnost být škodolibý, pokud jste právě tím, kdo kostkou písmenko hodil. Postavit soupeře můžete na libovolné místo a protože všechny informace jsou veřejné, jednoduše mu tak můžete pořádně znepříjemnit další snažení.

Grafika není zrovna bohatá. Je tu pár obrázků, ale spíš se jedná o nic neříkající obrázky. Obecně hra kromě samotné mapy příliš svět Harryho Pottera nepřipomíná. Zpracování je maximálně průměrné a je rozhodně zklamáním. Navíc například některé karty nejsou natisknuté na středu, což dost kazí celkov dojem.

harry-potter-magical-beasts-18

Harry Potter Kouzelní tvorové je náhodnou hrou, ve které budou hráči závodit nejen mezi sebou, ale také se samotnou kostkou. Právě ta z velké části může pomoci a ve správných chvílích vás podržet. Nebo zcela podrazit nohy. Pokud hledáte nějakou hru ze světa Harryho Pottera, podívejte se raději na jiné produkty. Jestliže chcete ale něco opravdu jednoduchého, jen o špetku náročnějšího než Člověče, pak byste možná mohli v téhle hře najít zalíbení.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelGoliath Games, Pressman Toy Corp., Reflexshop, Zito! Ώρα για παιχνίδι
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba0
Minimální věk8 and up
KategorieFantasy, Movies / TV / Radio theme
MechanismyRoll / Spin and Move, Set Collection
RodinaBooks: Harry Potter
Alternativní názvyHarry Potter: Legendás állatok és megfigyelésük, Χάρι Πότερ: Φανταστικά Ζώα

Více o hře.

Recenze: Harry Potter Kouzelní tvorové
Harry Potter Kouzelní tvorové není zrovna hitem. Bohužel má spoustu nedostatků, které začínají už u těch estetických. Hra nemá dostatečně zajímavou grafiku. A ani originální překlápěcí plán to nenapraví, ačkoliv právě ten je jediným záchranným lanem. Jeho otáčením se mohou hráči opřít do soupeřů. Ale i zde hraje hlavní roli náhoda. A ochrana důležitých karet nebo správné poziční umisťování figurek není dostatečné. Harry Potter Kouzelní tvorové je pro nás jednoznačným zklamáním.
Klady:

+ překlápěcí plán
+ možnost škodit soupeřům
+ rychlá hra
Zápory:

- náhoda
- slabá grafika
- chybějící atmosféra
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: SMART Vesmírná mise – v zajetí asteroidů