Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: The Crystal Maze – poklad až na konci

the-crystal-maze-01

Každý úkol se počítá. Tým soupeřů čeká na naše zaváhání, je to kdo z koho. Máme ve skupince chytré i šikovné členy a jsme připraveni na všechno. I tak jsou ale často úkoly nevypočitatelné a trocha smůly nás může snadno zradit a předat žezlo vedení protivníkům. Ale ani tak není nic ztraceno, na konci čeká Bludiště krystalů a tam můžeme všechno zvrátit!

Televizní soutěže si pomalu hledají cestu na stoly hráčů po celém světě. Novým přírůstkem do této rodiny je desková hra The Crystal Maze, která si bere za předlohu stejnojmennou televizní soutěž známou z Británie. Hlavní roli tu mají křišťály Swarovski. Klasika se začala vysílat už v roce 1990, ale na své herní zpracování si musela počkat 28 let, do roku 2018. Právě v něm vydala hru společnost Rascals Products Limited a v distribuci ji do obchodů veze Esdevium Games.

Na hráče uvnitř většího boxu s geometrickými obrazci čeká řada komponent, které budou potřeba k jednotlivým úkolům. Základem všeho ale je nakonec velký rozkládací herní plán, který slouží nejen jako nabídka šestnácti dostupných disciplín, jimiž si jednotlivé týmy projdou, ale také nabízí na dvou delších stranách bodovací stupnici – pozice pro získané krystaly.

the-crystal-maze-07

Podle těch dvou stran lze snadno odhadnout, že hráči se musí rozdělit do dvou týmů. Kromě toho je ale v partii místo také pro jednoho mistra bludiště. Ten se nebude boje účastnit, ale bude pouze dohlížet na regulérnost průběhu a především dostane za úkol vysvětlovat pravidla. Všechny součástky jednotlivých úkolů zatím hráči připraví stranou, stejně jako krystaly, časomíru (přesýpací hodiny) a sadu karet ALIS (Automatic Lock in Situation).

Týmy společně zvolí jednu ze čtyř zón, které jsou v nabídce. Je tu oblast středověká, futuristická, aztécká a také průmyslová, každá pak obsahuje čtyři úkoly. Začínající tým má nyní možnost zvolit si jednu z disciplín v nabídce a mezi sebou pak hráče, který se s jejími nástrahami popere. Obvykle na svoji akci má hráč čas dvě minuty. Za ty se pokusí splnit její zadání, a pokud se mu to podaří, získá pro svůj tým jeden cenný krystal.

Druhý tým poté vybírá ze zbývajících tří disciplín. Obě skupiny se takto střídají a sbírají kameny až do momentu, kdy je odehráno všech šestnáct úkolů. Za krystaly si pak mohou oba týmy nakoupit bonusový čas pro závěrečné kolo a to pět vteřin za každý z nich. V tom hrají oba týmy současně a snaží se s pomocí přísavek vylovit z náhodně rozházených dílků co nejvíce cenných zlaťáků. Právě ten tým, který jich nastřádá po uplynutí času nejvíce, se stává vítězem duelu.

the-crystal-maze-03

The Crystal Maze je spíš sbírkou úkolů než opravdovou hrou. To ale odpovídá předloze a působí především party dojmem. V rozporu s tím je ale řada disciplín přemýšlivých. Například poskládání destiček tak, aby barvami navazovaly, nebo dešifrování slov a hledání odpovídajících předmětů v místnosti. Úkoly jsou opravdu originální a zajímavé a právě jejich nabídka je hlavním lákadlem, proč byste se o tuto novinku mohli zajímat.

Partie je ale hodně pomalá a je třeba počítat se zábavou na celý večer. Je tedy vhodná třeba na Silvestra nebo na nějakou jinou slavnostní příležitost, ve které si skupinky hráčů chtějí zasoupeřit. Jejich počet sice není omezen, ale aby se dostali každý do akce, nemělo by jich být více než čtyři na každý tým.

Role mistra hádanek je na jednu stranu zajímavou zodpovědností, ale hráč si žádnou disciplínu nevyzkouší ani nemůže vyhrát. Jeho hlavním úkolem zůstává nejen hlídání času a plnění úkolů, ale především jejich příprava. A ta je často docela náročná. Třeba u již zmiňovaného hledání objektů podle zašifrovaných karet musí mistr odejít do jiné místnosti a vše připravit.

the-crystal-maze-06

Ale zpět k času potřebnému k partii. Právě tyto přípravné časy na jednotlivé úkoly celý průběh zdržují. Proto budete The Crystal Maze hrát především v situacích, kdy máte co v pauzách dělat – například popíjet nebo se věnovat nějakým dobrotám na talíři.

Ne všechny úkoly jsou ale o přemýšlení. Hráči budou s nástroji také přemisťovat kuličky, stavět kostku z několika dílků nebo dokonce fyzické úkoly, ve kterých musí soutěžící rozpažovat a u toho počítat. Stejně tak je ale čeká také řada dalších hádanek, které navíc nemají žádný časový limit.

Bohužel úkolů je konečný počet a pokaždé jsou použité všechny. Je pravdou, že ne každý si jej vyzkouší – vždy pouze jeden hráč z jednoho týmu má na krku konkrétní disciplínu, ale přesto se v následujících partiích začnou opakovat. Velkým problémem to je hlavně u některých logických úkolů, které mají jasně dané řešení. To u šikovnostních situací to takový problém není.

the-crystal-maze-10

Do partie ale vstoupí také karty zamykání (ALIS), které umožní ještě před začátkem plnění úkolu hráče zablokovat. Nejenže pak hráč nemůže provádět daný úkol, ale navíc je vyřazen z partie, pokud tedy jeho tým neobětuje jeden krystal za jeho osvobození. Skoro jako v Pevnosti Boyard.

Finále pak je velmi dramatické. Po celou dobu partie hráči totiž sbírají krystaly, ale ty slouží pouze jako zdroj času na závěrečné kolo. V tom se zvolení reprezentanti týmů pustí do lovení karet s pomocí přísavek. Při tom potřebují nejen šikovnost, ale také štěstí, aby nalezli co nejvíce zlaťáků.

the-crystal-maze-19

Zpracování je solidní. Spousta různých komponent dělá radost všem, kteří mají rádi neustálé překvapení. Návody k jednotlivým úkolům jsou v samostatné knížce pro mistra hádankáře a jsou popsané dobře.

 

A ačkoliv je hra primárně určená jako týmovka pro více účastníků, mohou si ji vyzkoušet i hráči ve dvou. Dostanou se tak více do akce, ale občas sledování ostatních při řešení potíží je také fajn. Navíc pokud by někomu vadilo ve hře více účastníků, že by jeden neměl vůbec do partie zasáhnout, je tu ještě jedna varianta – hráči mohou mít dva mistry hádanek, které se v hlídání střídají, když není na tahu jejich tým.

the-crystal-maze-21

The Crystal Maze ale není hrou, ke které byste se vraceli každý den. Tenhle počin totiž je vhodný především na specifické příležitosti. A jestliže si krabici otevřete jednou za měsíc, pak si užijete i ty úkoly, které jste už hráli. Právě proto nakonec ta kritika ke znovuhratelnosti není tak na místě, jak by se mohlo zdát. The Crystal Maze tak nakonec je zábavnou party hrou s netradiční náplní.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelRascals Products Limited
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 0
Herní doba0
Minimální věk10 and up
KategorieMovies / TV / Radio theme, Puzzle

Více o hře.

Recenze: The Crystal Maze – poklad až na konci
The Crystal Maze je originální party hrou, která je plná variabilních úkolů. Hráči se v nich střídají a bojují za svoje týmy. Získávají tak krystaly, které na konci promění za čas a mohou sbírat mince. Právě ty nakonec rozhodnou o vítězi. Opakování partie nedoporučujeme příliš často, protože úkoly nejsou až tak variabilní, abyste si je při častém hraní užili. V týmech se často čeká na tah druhého, ale také na přípravu disciplíny. Právě to čekání je hlavním problémem, který ale lze vyřešit přístupem ke hře. The Crystal Maze je trochu jinou týmovou hrou.
Klady:

+ originální úkoly
+ různé typy disciplín
+ výborné na party
+ lze hrát i opakovaně
+ závěrečné kolo sběru mincí
Zápory:

- znovuhratelnost pokulhává, pokud byste měli hrát často
- dlouhé přípravy jednotlivých disciplín
- jeden hráč nehraje, hlídá
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Smash City – město pro monstra