Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Honba za pokladem – truhlice pro každého

honba-za-pokladem-18

Když se ohlédnu za událostmi posledních dvou dnů, nemohu tomu stále uvěřit. Kdosi mi strčil škvírou pod dveřmi obálku. A v jejím nitru byla mapa k pokladu! Nejdřív jsem si myslel, že je to nějaký vtip mých kamarádů. Jenže když jsem informace v dopise detailněji prozkoumal, vypadaly stále důvěryhodně. Buď si někdo dal opravdu práci mě napálit, nebo je ten dopis pravý! A tady zasáhla moje touha po dobrodružství. Tohle musím prověřit, to přece stojí za ten risk!

Honba za pokladem. Přesně tak se jmenuje karetní hra, kterou si pro všechny milovníky výprav za nebezpečím připravil autor Nicolas Bourgoin. Hra vyšla pod hlavičkou společnosti Blue Orange v roce 2017 a ve stejném roce dorazila na naše stoly zásluhou společnosti ADC Blackfire kompletně v češtině.

Plechová krabička slouží jako dům pro všechny hrdiny, kteří se za pokladem poženou. I spolu s hrdinou, kterého vidíme na víku a vypadá jako takový mladý Indiana Jones. Uvnitř této kulaté krabičky jsou zcela pochopitelně kulaté karty, ale ještě úplně na nich leží jedna dřevěná truhlice.

honba-za-pokladem-04

Karet je více než sedmdesát – padesát s mapou pokladu a dva tucty oboustranných karet dobrodruhů. Ty si rozeberou na začátku partie jednotliví hráči podle zvolené barvy po šesti kusech. Tyto karty si pak před sebe rozloží na stole a to libovolnou stranou vzhůru. Ve středu ale všemu na začátku partie vévodí položená karta cíle. Právě sem hráči položí pokladnici a vedle připraví balíček karet pokladů.

Na začátku každého kola je odhalená jedna karta z balíčku pokladů, která ukazuje mapu. V tu chvíli hrají všichni současně a snaží se být tím prvním, kdo dokáže své karty poskládat právě do stejné řady, jako je na předloze. Nepoužité karty musí hráč schovat v rámci cesty pod jinou kartu. Trasa vždy začíná černým puntíkem, následuje několik obrázků průjezdných bodů a všechno končí ve středu stolu u karty s truhlicí.

Když si někdo myslí, že má celou cestu k pokladu zmapovanou svými kartami, chňapne rychle po dřevěné truhlici. Pokud ji opravdu získá pro sebe a drží ji pevně v ruce, ostatní soupeři jeho výtvor zkontrolují a případně najdou chyby. Takový omyl hráče vyřadí z kola, zatímco ostatní mají možnost pokračovat dál ve stavění. Jestliže je vše v pořádku, hráč získá kartu pokladu pro sebe.

honba-za-pokladem-07

Tak se za sebou střídá jedno kolo s druhým, hráči hledají poklady a staví mapky. Partie končí ve chvíli, kdy některý z účastníků dokáže získat do svého držení pátou kartu. Tento hráč se stává vítězem a nejlepším dobrodruhem.

Honba za pokladem je další plechovkou do sbírky a zase to je nová hra, ve které půjde v první řadě o vaši šikovnost. Rychlá reakce tu není až tak důležitá. Tyto hry jsou určitě o řád lepší než klasické postřehovky, tedy alespoň pokud se týká zadostiučinění a zážitku. Hráči tady musí i něco ukázat, nestačí jen plácnout naslepo rukou.

Plnění časovaných úkolů ve stresu je zábava. Vždy je viditelných pouze šest symbolů z dvanácti. Hráči tedy musí mít také přehled a pamatovat si, které obrázky jsou na druhé straně. To proto, že se jim to může hodit. Právě tato výhoda totiž může být tím rozhodujícím zvratem.

honba-za-pokladem-12

A partie rozhodně není jednoduchou procházkou růžovým sadem. Některé mapky pokladů jsou totiž záludné a orientační body jsou zčásti zaváté pískem. To pak ztěžuje jejich rozpoznání. Ale právě díky tomu vynikne důležitý požadavek – všichni soupeři by měli mít kartu s mapkou stejně daleko, aby měli totožné výchozí podmínky.

Díky stanovenému cíli pěti karet (který jde změnit a tím si protáhnout nebo ještě víc zkrátit partii) je celá hra velmi dynamická a rychlá. K určení vítěze se tak doberete bez problémů během deseti minut a to ve dvou, třech i čtyřech. Zisk karet se sice s větším množstvím účastníků rozvrství, ale to nic nemění na bleskovém průběhu.

Mechanismy i všechno může být vymyšlené dobře, ale jaká nakonec je hra a zážitek? A tady můžeme říct zodpovědně, že dobrý. Samozřejmě ani teď se nic nemění na tom pocitu, že jde prostě o rychlost. Pokud už jste hráli hodně podobných her, pak budete mít pocit, že je to zase jen další z řady. Ovšem mezi námi je ještě spousta hráčů, kteří mají malé nebo nulové zkušenosti s podobným typem her. A ti se dobře pobaví, protože ve hře nejde o štěstí, ale o schopnosti.

honba-za-pokladem-14

Honba za pokladem je testem vaší rychlosti a schopnosti poskládat karty do požadovaného pořadí. Situace je ale o to těžší, že na očích je pouze polovina obrázků. Poskládání kompletní cesty tak je často záludné a chce kromě šikovných prstů i dobrou paměť. Honba za pokladem je solidní zábavou s parádním zpracováním a hrou, která přináší radost všem milovníkům napětí a rychlosti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNicolas Bourgoin
IlustraceMaëva da Silva, Christine Deschamps
VydavatelBlue Orange (EU), Gém Klub Kft., Gemblo Company
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk7 and up
KategorieReal-time
MechanismyPattern Building
Alternativní názvyKincsre fel!, 트레져 러시

Více o hře.

 

Recenze: Honba za pokladem – truhlice pro každého
Honba za pokladem pokračuje v trendu her založených na šikovnosti účastníků. Hráči musí podle zadání najít rychle mezi svými kartami obrázky a poskládat je do správného pořadí. Nejde tedy o postřeh, ale šikovné prsty a schopnost si zapamatovat dvojice obrázků, z nichž je vždy vidět pouze jeden. Partie je rychlá, ale při tom jsou úkoly zajímavé, jiné a často docela těžké. Pokud vám tedy nevadí nedostatek originality, pak Honba za pokladem umí dávat radost.
Klady:

+ rychlá partie
+ žádná náhoda
+ oboustranné karty znamenají výzvu
+ zaváté orientační body
Zápory:

- další podobná hra v řadě
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Titans of Industry – být v čele průmyslu