Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Čísla – Vzdělávací hra – aneb nepočítejte jen na prstech jedné ruky

Jsem tu obklopený zvířátky. Ze všech stran na mě dotírají krocani, kuřátka i krabičky a všechny se dožadují jednoho. Potřebují rozsoudit. Někdo jim totiž namluvil, že farmářský pes zavedl nová pravidla. Každý, kdo se chce vrátit domů na farmu musí ohlásit počet členů svého stáda. Jenže zvířátka neumí počítat, takže potřebují naši pomoc.

Pěkně jeden po druhém budou děti počítat a snažit se poradit zvířátkům v zábavné vzdělávací hře Čísla, která patří do řady Malý objevitel. Jedná se o nový přírůstek, který přináší opět polská firma Trefl.

Na víku nás překvapí jen pár čísel, takže se rychle pustíme dovnitř. Součástí boxu jsou především dílky rozdělené na dvě poloviny a fungující jako puzzle. Není to ale klasický mechanismus „polož vedle sebe a zamkni“, ale místo toho na malé zájemce čekají velké desky s výřezy na číslice. Kromě těchto komponent se ve hře nachází také kulaté žetony kraviček.

Základním použitím je tedy dle očekávání právě puzzle. Jednotlivé výřezy mají všechny stejné barvy, takže děti musí použít k přiřazení destiček buď své počtářské schopnosti (zvířátka jsou vždy v počtu odpovídajícím číslici) nebo grafické pojetí destičky. Ta totiž vždy zapadne krásně do pozadí, na kterém se nachází právě tato zvířátka, ať už jsou to kravičky na pastvě nebo kačenky u rybníka. Současně si trénují šikovné prstíky v tom, aby se trefili s žetonky na jejich místo.

V pravidlech ale kromě základního použití najdou zájemci také řadu možností, jak si dále hrát se všemi komponentami. Překvapí třeba nápady na jednoduché hry, kde děti mezi sebou soupeří, kdo jako první najde správnou číslici a přiřadí ji ke své desce nebo více deskám, které si mezi sebe rozdělili na začátku.

S destičkami lze dokonce porovnávat dvě zvířátka a jejich počty. To se posouváme už k pokročilejším (a starším) hráčům kolem čtyř let. Ty mohou své základní vnímání množství převést právě na to, že porovnávají, na které destičce je zvířátek více. Nepotřebují k tomu číslice, ale pouze velké plánky se zvířecími kamarády. Postupně se tak lze propracovat třeba i ke sčítání.

Je super vidět, že si autoři krabičky dají práci s nápady a nenabídnou obsah jen tak rodičům bez jakéhokoliv smysluplného návodu. Série Malý objevitel se nám v tomto ohledu moc líbí a je vidět, že jí věnují tvůrci dostatek pozornosti. Ne každý má zkušenosti a nápady, jak by bylo možné destičky využít.

Grafika samotná je velmi povedená. Destičky ale nejsou tak tvrdé, jak byste podle věkového doporučení od tří let čekali. Určitě by si zasloužily zpracování o trochu pevnější, aby se nemusely ani těch nejmenších hráčů obávat. Ale tříleté děti už umí zacházet s dílky docela opatrně, takže to není zase tak zásadní problém.

Vzdělávací hra Čísla není jen pár puzzle deskami, které někdo naházel do jedné krabice. Vše je promyšlené a v nabídce je více než jeden způsob, jak si s nimi hrát. A kromě zábavy se děti i učí a procvičují si základní počty v přítomnosti zvířátek. Díky tomu je to také velmi dobře baví.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Hero Realms – povstaňte, mocní hrdinové