Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Color Chaos – když nic není tak, jak má

color-chaos-01

Ani si to moc neuvědomujeme, ale barvy do našich životů přináší řád. Každá má svůj jasný význam a tím nám dávají jistotu. Pokud pak někdo zamíchá jejich významem, nemůže vzniknout nic jiného, než pořádný barevný chaos.

A stejné jméno – Color Chaos – nese i karetní hra designéra Martina N. Andersena. Hru vydává společnost Dino, která zajišťuje její produkci v českém a slovenském jazyce. Novinka dorazila na pulty obchodů v roce 2019.

Barevné pojetí prozrazuje nejen název, ale i grafika krabičky, kde na hráče čeká změť různých odstínů. Uvnitř hráči objeví pouze 54 oboustranných karet. Na každém listu jsou vždy viditelné dva nápisy popisující barvy a jsou vždy napsané písmem, které má barvu odlišnou. Ze zamíchaného balíčku dostane každý z účastníků deset karet do ruky, zatímco ostatní vytvoří dobírací hromádku.

color-chaos-05

Jeden z hráčů otočí horní kartu balíčku a tím vytvoří první zadání. Současně ale také odstartuje souboj, ve kterém bojují všichni současně. Každý se mezi svými kartami snaží najít (a to na obou stranách) nápis, který odpovídá barvě na úvodním obrázku. Může ji pak okamžitě zahrát a ostatní po očku kontrolují, že vše odpovídá pravidlům.

Při tom ale stále všichni bojují a snaží se být těmi nejrychlejšími, než se situace na stole změní. Pokud svoji chvíli hráč propásne, znamená to, že musí hledat znovu jinou kartu a to  je nemilé. Obvykle jde jen o zdržení, protože těžko nastane situace, kdy by hráč neměl vhodnou kartu. Takové okamžiky se mohou objevit až na konci partie, když už hráči mají výrazně méně karet v ruce. Ale ten, kdo se jako první zbaví i té poslední, se stává vítězem.

color-chaos-08

Color Chaos útočí na trh velmi zajímavých současně hraných her. Ty umí být velmi zábavné, ale někdy také pořádně frustrující. Při sledování barevného bláznovství na kartách máte na úvod trochu obavu, že to bude právě ten druhý případ.

Naštěstí Color Chaos má tu správnou úroveň nepředvídatelnosti, která ji dělá zábavnou. Hráči totiž nemohou vykládat karty bezmyšlenkovitě, ale musí vždy pečlivě zhodnotit a prozkoumat situaci ve své ruce. To je většinou zdrojem nervů a chyb. Ty jsou okamžitě hlášené a hlídané soupeři, kteří je mají na očích.

color-chaos-03

Protože se všechno odehrává současně, je partie velmi rychlá. Nejsou v ní žádné zbytečné záseky ani zpomalení. Jedná se o pěkně dynamický zážitek. Hráči si při tom užijí souboje ve vyšších i nižších počtech, protože bitva o rychlost zůstává. Úspěch je samozřejmě daný štěstím v rozmístění karet v ruce a rychlostí. To jsou prvky, které nemusí některým hráčům vyhovovat.

Hra má bláznivé a barevné zpracování, které patří nejen k názvu, ale především k tématu. Hře tedy změť barev sluší. Samozřejmě z hlediska originality není příliš co chválit, protože hra využívá známé principy a myšlenky. Právě to může být problém, pokud už podobnou hru (například Loonacy) vlastníte.

color-chaos-10

Color Chaos je hra, která se snaží uplést v češtině úspěšnou pavučinku rychlého hledání. A překvapivě se jí to daří, protože barevné texty vám zavaří hlavu i oči. Color Chaos je díky tomu zábavnou a velmi jednoduchou karetní hrou, jejíž hlavní zbraní je rychlost.

Recenze: Color Chaos – když nic není tak, jak má
Color Chaos je jednoduchá karetní hra, ve které jde pouze o následování správné barvy na stole. Jenže rozeznávání barev není tak jednoduché, jak jsou propojené texty napsané jinou barvou. Díky tomu je snažení často poznamenané chybami. Celé je to krásně rychlé, jen ta originalita prostě chybí. Ale to nemůže hře Color Chaos zabránit v tom, aby byla zábavná.
Klady:

+ téma barev
+ rychlost kol
+ neustále se něco děje
+ jednoduchý mechanismus
Zápory:

- originalita
- náhoda a chaos
3
Prozkoumávejte dál
Zamyšlení: Automaty a deskové hry