Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Únikovka Drákulův hrad – chraňte si své tepny!

Místo, kde neuvidíte ani jednu hvězdu. Ale při tom na obloze nejsou žádná mračna. Celá plocha od jednoho horizontu po druhý je pokrytá těly netopýrů, poletujících zdánlivě bez jakéhokoliv smyslu nad hlavami. Kdo sem zabloudí, ten má jen titěrnou šanci na záchranu. A pokud sem někdo přijde dobrovolně, s tím je už dopředu konec.

Do Transylvánie se s tajemnou knihou v podpaží vydají hráči, kteří se pustí do hry Únikovka, jejíž nový díl vychází s podtitulem Drákulův hrad. Jedná se o přídavek do série karetních her, kterým vládne jeden balíček. Pod krabičkou jsou podepsaní autoři Martino Chiacchiera a Silvano Sorrentino, kteří společně tvoří jednu hru za druhou. Krabička vyšla pod hlavičkou společnost dV games a do nabídky ji v češtině zařazuje k ostatním hrám z edice firma Albi.

Na víku nám v ústrety letí netopýr, což není nic příjemného, takže se raději pustíme do nitra krabičky. Ale tam nás také čeká znepokojivý pohled, protože kromě základní hromádky karet s více než šedesáti exempláři se uvnitř ukrývá také papírová příručka. Její obal je plný tajemných očí a hráči zatím mají zakázáno v ní listovat.

Stejně tak si nesmí prohlížet ani balíček karet, protože jím budou procházet pěkně postupně, jedna nebo více karet současně. Po úvodu do příběhu se hráči přepraví s pomocí několika úkolů až do Drákulova hradu a všechno nabere pořádný spád.

Ale už v těch prvních „mapových“ úkolech se hráči pořádně zapotí. Pokud nejste dobře zahřátí, tak rovnou nasbíráte jednu nebo dvě penalizace. Stačí jen trocha nepozornosti. Řešení těch prvních hádanek totiž není tak úplně evidentní. Některé skupiny vidí odpověď hned, jiné si s ní marně lámou hlavu a nakonec tipují. Ale nakonec se přes tyto úvodní nesnáze přenesou všichni.

Jakmile začne souboj v hradě, všechny problémy z transportu odpadnou a hra nabere spád. Hádanky jsou najednou originální a zajímavé. Některé opravdu vtipné. Hráči postupně hledají indicie v knize, která slouží nejen jako tematická zajímavost navíc, ale především jako zdroj nápověd a místo k hledání odpovědí.

Jak hráči prochází příběhem, většina karet jim pokládá nějakou otázku a oni s pomocí indicií (které tentokrát jsou spíš v knize než po kartách) musí odpovědět. Nedostanou žádné možnosti, ale místo toho musí odpovědět dle svého nejlepšího vědomí. Tady je moment, kdy spolupráce, debata a společná analýza problémů přijde k řeči. A je lepší, když je hráčů méně, aby se nemuseli tak přetahovat o karty a balíček, protože indicií je na množství málo.

Oproti dřívějším krabičkám si hráči sbírají trestné body do krabičky. A to jsou ty karty, které nedokáží zodpovědět. Ty jdou rovnou do víka a na konci rozhodnou o tom, jak tým byl úspěšný. Samotný čas řešení pak nehraje žádnou roli, takže pokud čekáte nějaký pokyn k spuštění časomíry, tak budete čekat marně.

Drákulův hrad je pěkná úniková hra do kapsy. Jednorázovka, kterou si vychutnáte a probojujete si svoji cestu ven. Není nejlepší hrou ze série a některé hádanky nejsou zrovna nejlépe zadané nebo řešení není tak logické, ale v celkového pohledu především druhá polovina hodinového zážitku je velmi dobrá.

Recenze: Únikovka Drákulův hrad – chraňte si své tepny!
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Medvěd Wrr – piráti a medvědi