Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: HABA Hra na prostorové skládání Zvířata

Hledáme ten správný hrad, ve kterém bychom se usadili. Naším průzkumníkem je žabka, která se umí nejen tiše pohybovat trávou, přeplavat divokou řeku, ale především vyskočit ve vysoké trávě a nenápadně nakouknout do dáli. Mám pocit, že nový domov už je na dosah. Musíme vytrvat a úspěch přijde.

Se zvířátky to budou prožívat také děti, které se vydají do světa hračky z řady Skládacích her. Ta vzniká pod barvami značky HABA v Německu a totéž platí i pro Hru na prostorové skládání Zvířata (Arranging Game: Animal Squares). Do našich rukou s českými pravidly se dostává box také k nám zásluhou oficiálního distributora HABA.

Malá krabička už ukazuje myšku, jak prozkoumává své okolí na skládací desce. Právě tento dvouvrstvý herní plán je základním místem pro všechny milovníky skládaček, kde se bude většina zábavy odehrávat.

Plán si dítě položí před sebe a zahledí se na chvíli na devět čtverců, které svojí šachovnicí naznačují pozice pro kameny. Právě tyto dřevěné nástroje musí z krabice vylovit, položit je stranou. Kamenů je celkem osmnáct. Ačkoliv většina je čtvercových, nabízí se tu i jiné tvary.

Nyní je třeba si zvolit mezi kartami jedno zadání, které by chtěl malý stavitel splnit. V nabídce je celkem tucet oboustranných karet, jejichž obrázky jsou rozdělené s hvězdičkami na tři úrovně obtížnosti.

A pak už to je jednoduché. Posbírat kameny a poskládat je do mozaiky tak, jak předepisuje karta. Na těch nejsnadnějších úkolech s jednou zelenou hvězdičkou je vyznačena přesná pozice všech potřebných kamenů, pěkně s barvou i obrázkem, aby bylo na první pohled co nejlépe rozpoznatelné, který dílek sem patří.

Skládání je příjemné, protože jednotlivé kostky sedí přesně do nabízených okének. Stačí je pouze najít a umístit. Jenže pro dvouleté děti i tohle může být dostatečnou výzvou. Dílky jsou odlišené tvarem, barvou a obrázky. A vše by měly děti respektovat. Pouze tak mohou obrázek správně sestavit a získat pochvalu rodiče.

Ve dvou letech je právě proto důležité, aby dětem dělaly rodiče společnost, pomáhali, dohlíželi a opakovali. Provádět stejné úkoly zas a znovu tady totiž není na škodu, ale děti se v řešení stávají lepšími. A díky tomu v podstatě i těch dvanáct karet a dvojnásobek úkolů je dostačující.

Úkoly s vyšším počtem hvězdiček některé kameny odbarví a tím dětem mírně ztíží jejich snažení. Uberou ale pouze jednu (tu nejvýraznější) nápovědu, ale řešení je stále tu, přímo na očích. Je pouze na dětech, aby ji uměly rozpoznat. A zatímco ty první karty kladou důraz na rozlišování barev, najednou jsou v hlavní roli tvary.

To, že mají cíl a zadání, navíc prcky učí postupovat podle nějakého návodu. To je další důležitá schopnost, kterou se musí naučit a proč ne zrovna touto zábavnou formou? Je ale zřejmé, že děti si mohou hrát s kameny i bez karet. Mohou si skládat své vlastní stavby, jak jim jen fantazie dovolí. A právě tu představivost v tuto chvíli budou využívat nejvíce.

Rámečky a modré pozadí vnitřního boxu znamená, že výsledná skládačka vypadá pěkně. Ono samotné zpracování zaslouží výraznou pochvalu, protože samotné kameny jsou z masivního dřeva a obrázky na dílcích jsou provedené také výborně.

Hru na prostorové skládání Zvířata nabízí zábavu pro ty úplně nejmenší. Nečekejte tedy nějakou logickou výzvu, ale spíš jen pár úkolů, které mají za cíl děti něco naučit, pobavit a vypadat při tom opravdu lákavě. Teprve pak dokáže udržet pozornost malých dětí dostatečně na to, aby opravdu dokázala něco změnit. V tom je tahle hračka unikátní a daří se jí plnit všechny sliby, které v ní vidíme.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Dao – ta správná cesta