Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hravý vesmír – čeká na své průzkumníky

hravy-vesmir-01

O vesmíru je známo, že je obrovský. Ale každý musí začít jeho objevování pěkně za humny, ve vlastní sluneční soustavě. Naskočte tedy do svojí rakety a prozkoumávejte okolí. Jenže žádný let vzduchoprázdnem není bez dobrodružství. Někdy to bude jen myš v kabině, ale jindy na hráče čekají meteory nebo sluneční bouře.

S tím vším si musí zkušený astronaut poradit. A neméně velká dobrodružství čekají na děti v deskové hře Hravý vesmír. Tu si pro nás připravil tvůrčí tým společnosti Dino. Z pravidel se ale bohužel nedozvíme ani, kdo dělal pro tuto novinku začátku roku 2019 ilustrace.

Krabice samotná rozhodně není malá a na jejím víku vidíme raketu a pohádkovou variantu na vesmírné prostředí. Za rozměry stojí potřeby přeloženého herního plánu, protože jinak je krabice nízká. Na jejím dně se ukrývají pouze figurky, jedna kostka a balíček malých karet. Do středu stolu pak hráči položí herní plán se třemi soustřednými kruhy. Ty jsou propojené červenými šipkami červích děr a uprostřed září Slunce. Všichni hráči ale budou začínat svoji pouť na okraji, kde si mohou zvolit libovolnou pozici pro svoji figurku.

hravy-vesmir-06

Ve svém tahu hráč nejdříve hodí kostkou a podle počtu puntíků pak vybere směr pohybu svojí rakety. Tuto oběžnou dráhu musí respektovat po celý tah a může maximálně přejít mezi oběžnými drahami planet. Při svém pohybu se ale snaží především zastavit na jedné z planet, zatímco většina pozic jsou pouze šedá kolečka bez zajímavosti.

Kdykoliv se totiž hráči podaří zastavit na pozici s planetou, vezme si horní kartu ze zamíchaného balíčku úkolů a musí se zařídit podle jejích pokynů. Zadání se často točí kolem planet, ale nejsou to jasně dané kvízové otázky. Místo toho zůstává volnost na hráčích.

Pokud hráč odpoví správně, může si kartu ponechat. A jakmile jeden ze soupeřů má čtyři úspěchy, všechno se mění. Jeho úkolem je vydat se do středu plánu a snažit se dorazit co nejdřív na povrch Slunce. Ostatní při tom ale mají stále šanci být rychlejší. Ten, kdo jako první dorazí do středu se čtyřmi kartami v ruce, se stává vítězem.

hravy-vesmir-03

Hravý vesmír je dětská hra o světě tam nahoře, za atmosférou naší planety. Už samotná kreslená grafika se dětem zalíbí a přibližuje jim prostředí nenásilným způsobem. Díky tomu všemu je tato barevná novinka skvěle přístupná už pro děti od šesti let. Při tom ale budou potřebovat někoho, kdo jim bude číst úkoly.

Ono to samotné čtení není navíc vůbec jednoduché. Karty jsou totiž zbytečně malé a s tím souvisí i velikost písma na kartách. Zadání jsou rozdělena na půl – na českou a slovenskou část. Základním problémem je ale čitelnost, se kterou budou mít rodiče problémy. Jedná se opravdu o drobný font a to je naprosto zbytečná vada na jinak podařeném zpracování. Na zadních stranách karet jsou dokonce ilustrace jednotlivých planet.

Obecně je základní mechanismus náhodný, protože závisí na kostce. Ale naštěstí hráč má vždy ve svém tahu na výběr hned z několika možností pohybu a dokonce může v rámci kola i měnit oběžné dráhy s pomocí červích děr. Ale pokud vám padne jednička, nic moc na svých šancích nenavymýšlíte.

hravy-vesmir-07

Všechna zábava ale nakonec stejně závisí na kvalitě úkolů. Jenže tady nemá možnost získat úkol pouze hráč na tahu, ale obvykle všichni. Někdy dokonce mimo toho, kdo je na tahu. To může působit negativně. Soupeři se budou ale postupně střídat v prodlužování věty (test paměti),

Ale jindy to je čistě o vědomosti, kdy má dítě za úkol vysvětlit střídání dne a noci nebo vyjmenovat všechny planety. Ale i v tomto případě je leccos dílem štěstěny, protože karty mají i jednorázové efekty a mohou hráče donutit například vynechat jeden tah. Karty jsou tak velmi variabilní a nikdy nevíte, co na vás čeká.

Rodiče by se do partie zapojovat neměli, protože mají v úkolech nad dětmi výraznou výhodu. Účastní se tedy pouze jako čtenáři karet nebo jako rozhodčí pro případy vědomostních otázek. Je při tom dobře, že partie trvá obvykle někde kolem patnácti minut. Není ale příliš obvyklé, aby dětská hra vyžadovala tři soupeře jako minimum. Tentokrát to tak je, ale mohou za to pouze některé karty. Pokud je vyřadíte, pak je možné hrát partii i ve dvou.

hravy-vesmir-09

Hravý vesmír má na paměti svoje téma, takže i ve středu většiny úkolů jsou planety. Hráči je musí dobře znát, ale současně potřebují být i rychlí a mít dobrou paměť. To všechno se může hodit, protože nikdy nevíte, co za úkol se na vás chystá. Hravý vesmír sice má hůře čitelné karty a je náhodná, ale dětem se bude líbit. Může za to hlavně téma, které teď začíná být díky plánovaným cestám na Měsíc a Mars zase aktuální.

Recenze: Hravý vesmír – čeká na své průzkumníky
Hravý vesmír není bezchybnou dětskou hrou. Přehlédneme asi, že je náhodný, protože to většinou je u dětských her pravidlem. Je ale škoda, že texty na kartách jsou příliš malé pro oči dospělého, který obvykle bude těm nejmenším u hraní asistovat. Je to o to větší škoda, že hra je zajímavá díky volnému pohybu po soustavě a variabilitě úkolů. Partie je rychlá a Hravý vesmír si rozhodně neustřihne žádnou ostudu ani na vašem stole.
Klady:

+ variabilita úkolů
+ pěkné téma i ilustrace
+ rychlost hry
+ už od šesti let
+ volný pohyb po plánu
+ finální sprint do středu přináší napětí
Zápory:

- pro rodiče to není
- malé písmo na kartách
- až od tří soupeřů
- náhoda v kartách (a kostce)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Space Bastards – hanební vesmírní parchanti