Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kartografové – ty správné hranice

kartografove-01

Spousta lidí nechápe tu zodpovědnost, která se s naším povoláním pojí. Stačí, abychom udělali jedno špatné měření a budou se posouvat hranice. Lidé se budou stěhovat. Zvířata přijdou o pastviny. Stačí jedna nesoustředěná čára a země mohou jít do války. Ale někdy tu chybu uděláme schválně, třeba na příkaz královny, která chce nenápadně rozšířit své území.

O zdánlivě chaotickém čmárání do notýsku vypráví hra Kartografové, kterou si vytvořil Jordy Adan. Za vydáním hry stojí společnost Thunderworks Games. Od stejného vydavatelství už se na českém trhu objevila hra Hrdina v kostce, jejíž recenzi připravujeme. Obě hry vyšly s logem české firmy REXhry a můžeme si ji tedy vychutnat v kompletní české lokalizaci.

Na víku vidíme jednoho z mapovacích specialistů, kteří se pohybují po království. A hráči se stanou jedním z nich. Už od chvíle otevření víka se mohou začít seznamovat s listem, na který budou zakreslovat své průzkumy. Každý dostane do začátku partie jeden takový kus papíru plný malých čtverečků, ale je na něm místo také na jméno hráče, jeho království a dole také čtverečky pro bodování. Nezbytnou výbavou každého kartografa je samozřejmě tužka.

kartografove-08

Uprostřed stolu hráči připraví hromádky bodovacích karet rozdělené podle zadní strany, ale především rozloží čtyři karty výnosů do řady podle abecedy. Tím ale nabídka karet nekončí, protože na stole budou ležet také hromádky ročních období (seřazené od jara do zimy), zamíchaná přepadení a sada karet průzkumu. I jejich pořadí je náhodné.

Partie se dělí na čtyři roční období, které jednotlivě vždy začínají fází průzkumu. Hráči tedy odhalí horní kartu ze zmiňovaného balíčku průzkumu a položí ji na oči všem účastníkům. Jednotlivé karty obsahují jeden nebo více terénů, ze kterých mají hráči na výběr. Zvolené prostředí zkombinuje s tvarem, který je na kartě vytištěný a celý tento výsledek zakreslí na libovolné místo na své mapě. Při tom může tvar otáčet a převracet, ale nesmí nikdy přesahovat venkovní hranice. Z některých terénů mohou získat hráči mince.  Celá tato část kola se jmenuje zakreslení.

kartografove-03

Roční období pokračuje až do momentu, kdy je součet na odhalených kartách průzkumu dostatečně vysoký a překročí limit stanovený na kartě aktuálního období. Na jeho konci pak hráči vyhodnotí karty, které náleží k danému časovému úseku roku. Hráči tak mohou získávat body, pověst, nebo také obojí ztrácet.

Partie poté pokračuje dalším ročním obdobím až do zimy, kdy se z karet průzkumu odhaluje naposled. Po jejím skončení si hráči sečtou získané body za jednotlivá období partie a ten, kdo jich má nejvíce, se stává vítězem.

Kartografové jsou novým přírůstkem do kategorie zapisovacích her. Tentokrát ale místo kostek určují podmínky pro každý tah karty, nově vzniklé kategorii se tedy začalo přezdívat flip-and-write.

kartografove-04

Karta je odhalená a zvolená pro všechny společná. Díky tomu mají hráči opravdu totožné podmínky a výsledek záleží pouze na jejich schopnostech a předvídání. Při umisťování neexistují žádné svazující podmínky, takže nové kraje a části území mohou zakreslovat kamkoliv. Nemusí sousedit s již objevenými oblastmi.

Hráči sami musí vyhodnocovat, se kterými plány se jim ještě vyplatí vyčkávat a doufat ve štěstí a které je třeba opustit. Nad partií mají všichni kontrolu, ale vzhledem k odhalené jedné kartě jsou většinou tahy pro samotné účastníky docela jasné.

Téma je skvělé! Objevování a zakreslování funguje, takže pokud máte trochu představivosti, určitě si dokážete obhájit neustálé čmárání. Ale samozřejmě ve výsledku se jedná vlastně o nějakou variaci na Tetris, protože ani tentokrát neznáte dílky, které vám přijdou v budoucnosti.

kartografove-10

Bodovacích možností je opravdu hodně a hráči se podle nich musí zařídit už od začátku partie. Všichni totiž po celou dobu znají podmínky, na které by se měli zaměřit, aby maximalizovali svůj zisk.

Je třeba ocenit, že hra se umí výtečně přizpůsobit počtu hráčů. Ve dvou i čtyřech, vždy dostanete zajímavou partii. To proto, že hráči si obvykle staví sami na své mapě, ale čas od času mohou zasáhnout i do té soupeřovy. No a pak všechno závisí na tom, jestli je skupinka škodolibá nebo ne.

kartografove-12

Partii i méně zkušeného hráče naučíte během pěti minut. Na celý souboj si vyhraďte něco málo více než třicet minut. A to i ve vyšších počtech, protože všichni kreslí současně.

Zpracování je velmi povedené a vynikne už na obyčejných lístečcích, které hráči používají k mapování svého království. Hlavní kvalita ale není vidět na první pohled. Ten největší plus z hlediska celkového dojmu zjistíte, až partii dohrajete. Výsledné mapy jsou totiž opravdu skvělé na pohled. Ale předpokládá to, že hráči nebudou používat pouze přiložené obyčejné tužky. Obecně se pro maximální zážitek doporučují barevné fixy.

kartografove-15

Kartografové se poperou v kategorii s novinkou Railroad Ink. Obě hry jsou zajímavé, ale ani mazatelné desky nezachránily vláčky od těsné prohry. Objevování království je prostě lepší z hlediska zážitku, a i takové drobnosti rozhodují, pokud máte vybrat lepší z dvojice. Kartografové nabízí napínavou hru, ve které si hráči sami vytváří mapu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJordy Adan
IlustraceLuis Francisco, Lucas Ribeiro
VydavatelThunderworks Games, Arclight Games, Buró, Gen-X Games, Grok Games, Hobby World, Intrafin Games, Kaissa Chess & Games, Lautapelit.fi, Ludofy Creative, Mandoo Games, MIPL, Ogry Games, Outland, Pegasus Spiele, Raven Distribution, Reflexshop, Regatul Jocurilor, REXhry, Tower Tactic Games, The Wood Games, Ігромаг
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 100
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(34 voters)
KategorieFantasy, Territory Building
MechanismyBingo, End Game Bonuses, Grid Coverage, Line Drawing, Paper-and-Pencil, Simultaneous Action Selection, Solo / Solitaire Game, Square Grid, Variable Set-up
RozšířeníCartographers: Ambush Mini Expansion, Cartographers: Architects Mini Expansion, Cartographers: Map Pack 1 – Nebblis: Plane of Flame, Cartographers: Map Pack 2 – Affril: Plane of Knowledge, Cartographers: Map Pack 3 – Undercity: Depths of Sabek, Cartographers: Map Pack 4 – Frozen Expanse: Realm of Frost Giants, Cartographers: Map Pack 5 – Kethra's Steppe: Redtooth & Goldbelly, Cartographers: Map Pack 6 – Hornhelm: Wasteland Market, Cartographers: Map Pack Collection, Cartographers: New Discoveries, Cartographers: Packs de parchemins 2, Cartographers: Skills Mini Expansion, Cartographers: Skills Mini Expansion 2, Der Kartograph & Die Kartographin: Ferne Expeditionen, Der Kartograph & Die Kartographin: Unbekannte Lande
RodinaCategory: Dized Tutorial, Components: Map (Continental / National scale), Components: Polyominoes, Digital Implementations: Google Play, Digital Implementations: Tabletopia, Game: Cartographers, Mechanism: Flip-and-Write, Misc: LongPack Games, Misc: Made by Panda, Misc: Watch It Played How To Videos, Players: Games with Solitaire Rules, Setting: World of Ulos
Alternativní názvyCartografii: O poveste în universul "Roll Player", Cartógrafos, Cartógrafos: Um Conto de Roll Player, Cartógrafos: Un Relato de Roll Player, Cartographers: A Roll Player Tale, Cartographers: Ambientato nel mondo di Roll Player, Cartographers: Een Roll Playing Verhaal, Cartographers: Une épopée dans l'univers de Roll Player, Doodle Realms, Kartografi, Kartografové, Kartografowie, Kartografowie: Opowieść ze świata Roll Player, Kartográfusok, Der Kartograph: Ein Spiel im Roll Player Universum, Ο Χαρτογράφος: Η Ιστορία Ενός Εξερευνητή, Картографи, Картографы, カートグラファー, 王國製圖師, 지도 제작자들

Více o hře.

Recenze: Kartografové – ty správné hranice
Kartografové jsou asi zatím nejlepší zapisovací hrou, kterou jsme mohli otestovat. Mají totiž místo kostek karty, ale především umí přenést zážitek z objevování království. Hra je příjemně různorodá měnícími se bodovacími podmínkami, takže ani v budoucnu se vám neomrzí. Partie probíhá rychle se neustálým odhalováním jedné karty a zakreslováním tvarů do mapy. Kartografové dostali svůj název výborně. Naštěstí hráči na objevení této hry nepotřebují žádné nápovědy, protože si je najde sama.
Klady:

+ jednoduchost (přístupnost)
+ od začátku znáte bodovací podmínky
+ výsledek krásně vypadá
+ solidní herní doba
+ vhodné pro různé počty
+ téma se povedlo (na takhle jednoduchou hru)
Zápory:

- pro ten nejlepší zážitek budete potřebovat barevné fixy
- variace na Tetris
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Chlupatí zabijáci – klamání kožichem