Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kniha Malá beruška – cesta k puntíkům

Víte, kde získá beruška své puntíky? Myslíte si, že je najde někde pod listy, nalepí si je na svůj krunýř tak, aby ji rodina poznala od jejích sourozenců? Je to docela možné, protože pokud by berušky byly všechny jen celé červené, kdo by se v nich vyznal?

Ale z těchhle úvah nás velmi rychle vytrhne kniha Malá beruška, kterou všem dětem přináší české nakladatelství Kazda. Původně kniha vyšla ve Francii s texty od Caroline Pellissier a Virginie Aladjidi, s jedinečnými ilustracemi od Isabelle Simler. Právě do vydavatelství Gründ sáhli brňáci a vydávají knihu v rámci edice Velmi přírodní knížka.

Nejenže má totiž kniha s beruškou na úvodní stránce naučné ambice, navíc ale vznikla z udržitelných lesů (označena FSC) a je celá natištěná na recyklovaném papíru. Díky tomu má velmi netradiční vzhled i hmatový dojem.

Nabízí pak šest dvoustranných výjevů, které začínají výjevem s vajíčky a dvojicí berušek v činnosti, které k nim vedou. Vše je ale nakresleno citlivě a děti to nijak nepohorší a naopak se začnou učit, jak to v přírodě funguje. Už tady začnou převládat zajímavé palety, kterými autorský styl této řady knihy vyniká.

Jakmile se z vejce vyklube larva, přesunou se děti s prohlížením na druhou dvoustranu, kde na ně čekají mšice a také další texty. Ty doprovázejí dění na každé dvoustraně, jsou psané jednoduše a bez zbytečného veršovaného podbízení. Rodiče tak díky textu vědí, jak mají pokračovat s popisováním příběhu.

Beruška se nakonec vykrmí až ve velkou larvu, o které se dozví děti i nějakou tu zajímavost, přestože textu je opravdu pomálu. Pak už se larva konečně zakuklí a najednou je tu beruška. Ale kde má puntíky? A proč není červená? To už ale musíte otevřít knihu, abyste se vše dozvěděli.

Celý příběh se uzavírá jako smyčka přírodního koloběhu, kde beruška má zase svoje miminka a můžete začít číst od začátku. Na jednotlivých stranách jsou také časové údaje, které popisují celkový vývoj a to, jak dlouho trvá, než se beruška posune na další dvoustranu. Děti kniha baví a při tom vypadá opravdu jedinečně, čímž se rozhodně odlišuje od ostatních knih na trhu.

Kniha je doporučena díky své jednoduchosti dětem už od jednoho roku, ale dávejte pozor na sliny, které na recyklovaný papír překvapivě fungují mnohem lépe než na klasické papírové a kartonové knihy pro kojence a batolata. Jakmile už ale dítě přestane strkat všechno do pusy, určitě nic nebrání se s ním začít do beruškového příběhu. Malá beruška k tomu vybízí, protože si na nic nehraje a je opravdu blízká přírodě.

Prozkoumávejte dál
Recenze: This War of Mine – válka všude kolem nás