Recenze: Panika v ZOO – dobrodružná noc v zoologické zahradě

Panika v ZOO - balení

Kdo by nechtěl strávit jednu noc v zoo? Jenže když se Marian schoval do spacáku, nikdy by jej nenapadlo, že ho probudí laskání žirafího jazyka. A přece je to tak. Nepříjemný polibek Mariana polekal a ten na chvíli nevěděl, kde je a co se to s ním děje..

Zoo byla najednou plná výkřiků. Je noc, ale nikdo v okolí nespí. Všichni kromě vás už tu novinu vědí. Zvířata utekla ze svých klecí a teď se prochází, kde je napadne. Tučňáci jsou ve sloním výběhu, chameleon se usídlil na stromě vedle papouška Ara. Jen panda všemu tomu bláznovství v klidu přihlíží a žvýká jedno stéblo bambusu..

Marian vstal a rozhlédnul se kolem sebe. Tma byla plná pobíhajících postav. Některé byly dvounohé a mávaly rukama, jiné čtyřnohé cupitaly tiše kolem na svých hebkých tlapkách. Chytit je nebude nic jednoduchého a Marian se rozhodl, že ošetřovatelům pomůže.

Panika v ZOO - připravená hra

Přiložit ruku k dílu a pochytat nějaké to zvířátko budete moci i vy. Tohle všechno si pro nás připravila společnost Bonaparte v nové dětské hře Panika v ZOO. Nejedná se tentokrát o originální český nápad, ale o převzatou myšlenku z dalekého Dánska, kde Panika v Zoo získala titul Nejlepší dětská hra roku 2009. Tak se pojďme společně podívat, jaká zvířátka a legraci nám v České republice přinese v roce jejího vydání, tedy v roce 2013.

V krabici velkých rozměrů, odpovídajících klasické dětské hře (podlouhlý tvar s obrázkem utíkajících zvířat), se nachází v první řadě velký herní plán. Ten je rozkládací a na stole zabere poměrně dost místa. Najdete na něm nejen vchod do zoologické zahrady, ale i chodníky obíhající všechny atrakce a expozice. Ty jsou ale prázdné.

Vidíme tak jen siluety slona, plameňáka, nosorožce nebo páva. Každý má nejen svoje původní bydliště, ale také jedno políčko na chodníku, kterým se do jeho klece vstupuje. I tento žlutý čtvereček na sobě nese obrázek daného zvířete. Tahleta ZOO není zrovna malá a najdete v ní 22 různých exotických zvířat.

Panika v ZOO - připravená hra

K nim na dně krabičky objevíte také hromady žetonů. Ty největší jsou bílé s barevným portrétem každého z obyvatel ZOO. Už jsme zmínili, že jich je 22 do každé klece patří právě jeden z nich. Teď jsou na řadě jejich úhlavní nepřátelé – ošetřovatelé, kteří se je budou snažit dostat zpět domů. Tyto figurky jsou také kartonové, ale v krabičce k nim najdete i barevné plastové stojánky, do nichž postavičky zasunete. Jsou tu také k dispozici dvě figurky aut.

Každé chycené zvíře přinese svému lovci slávu. Proto je v balení také dvaadvacet trofejí, zlatých pohárů s nápisem ZOO. No a pak jsou tu ještě klasické plastové figurky, které také utekly, ale z Člověče nezlob se a jedna šestistěnná kostka.

Na začátku musíte dát zvířátkům trochu náskok. Rozložte na stole herní plán a skočte si pro něco dobrého, třeba pro pití nebo pro zmrzlinu. Než se vrátíte, zvířata se rozutečou a schovají se do cizích klecí. Na znamení toho musíte všechny žetony zvířat zamíchat a náhodně rozložit do klecí obrázkem dolů. Nikdo zatím neví, které zvířátko se ukrývá ve kterém výběhu.

Panika v ZOO - rozehraná hra

Auta budou začínat lov na svých speciálních modrých políčkách. Hráči si pak vyberou každý jednu barvu a vezmou si od ní figurku ošetřovatele v odpovídající barevné základně. Všechny postavičky mají stejnou výchozí pozici a začínají hon u vstupu do zoologické zahrady.

Hra se skládá z výsledků kostkou a přesunů ošetřovatelů po mapě. Když je dítě na řadě, hodí kostkou a popojde svojí figurkou v libovolném směru. Svůj pohyb musí skončit na neobsazeném místě. Ale mnohem důležitější pro každého lovce je, aby zastavil před některým z výběhů. Na takové políčko nemusí dojít přesným hodem, ale může zastavit běh své figurky i dříve.

Takový nově odhalený žeton si vezmete a položíte před sebe. Teď už se na něj vy i ostatní protivníci můžete podívat, ale protože jste zvíře chytili vy, je vaší povinností jej dovést do jeho klece. Na herním plánu musíte najít výběh, který mu patří a pokusit se tam co nejdříve (ale až v příštím tahu) doběhnout. Pozice pro tvora je sice zakrytá jinými kartičkami, ale podle obrázků na chodníku snadno poznáte, která klec komu patří.

Panika v ZOO - detail herního plánu

Nikdy nemůžete mít chycená dvě zvířata současně. To by nedopadlo dobře ani pro vás, ani pro ně. Proto než budete moci chytnout další, musíte v pořádku dopravit do klece to, které jste odhalili. Jakmile se vám to podaří, dostanete za odměnu trofej. Můžete tak občas získat i nové zvíře k doručení, pokud domovská klec vašeho minulého úlovku byla obsazená.

Tak hráči běhají po mapě a vrací ztracená zvířata zpět do jejich domovů. Nikdo se jich neptá, jestli se jim třeba v nové kleci nelíbí víc. Pořádek je pořádek. Hra končí ve chvíli, kdy některý z hráčů už nemá žádné zvíře k chycení a doběhne ke vchodu do zoo. Tím končí závod i pro ostatní, bez ohledu na to, jestli stačili doručit svůj poslední úlovek. V partii vítězí hráč, který získal nejvíce trofejí.

Panika v zoo je opravdu jednoduchá hra pro děti, založená na hodu kostkou. Naštěstí ale nemusíte svůj pohyb ukončit přesně na poli s klecí a můžete zastavit kdykoliv dříve. Štěstí si tak s vámi bude zahrávat spíš ve vzdálenosti, kterou musíte se svým úlovkem urazit. A také v číslech, která vám při té snaze budou padat.

Panika v ZOO - žetony

Svoje snažení si můžete ulehčit tak, že si vypůjčíte auto. To vám pomůže s jedním úlovkem. Na chvíli totiž slouží figurka auta jako vaše druhá ruka. Můžete tak vrátit do klece jedno zvíře i s vozem, než jej musíte odevzdat zpět na místo, kde jste jej vzali. Tam jej může opět vyzvednout jiný hráč, nebo třeba i vy.

Hra je moc pěkná především pro úplně nejmenší děti, kterým se budou líbit jednoduché ilustrace. Panika v zoo je připravená kvalitou žetonů na zacházení těchto prcků, protože žetony jsou z pevného kartonu, stejně jako herní plán, který se tak snadno po stole neposunuje.

Figurky v pytlíku slouží nejspíš pouze k tomu, aby si je hráči postavili před sebe a všichni na první pohled viděli, který ošetřovatel patří komu. Mnohem větší zábava je hra ve chvíli, kdy hrají alespoň tři a ideálně všichni čtyři hráči. Teprve pak se nadějete té pravé honičky za zvířátky.

Panika v ZOO - žetony

Panika v zoo si nedělá ambice na nic víc, než pobavit malé děti a vykouzlit jim úsměv na tváři. A to se jí spolu se zvířátky podaří. Kdo by neměl rád zoo? Pokud si děti zahrají Paniku v zoo, už navždy budou jejich návštěvy v zoologické zahradě jiné, plné dobrodružství a zvířecích kamarádů..

Recenze: Panika v ZOO – dobrodružná noc v zoologické zahradě
Panika v zoo se řadí do rodiny těch úplně nejjednodušších her, ve kterých posouváte figurku podle hodu kostkou. A můžete si čas od času pomoci a popojet autem. Jinak ale hra představuje hon za zvířátky, která se rozutekla po celé zoo. A vy je chcete vrátit zpět do jejich výběhů. Naštěstí autoři mysleli i na to, že trefování se přesným hodem kostky není nijak zábavné, proto můžete svůj pohyb ukončit i dříve, abyste vešli do výběhu. Hra pobaví nejvíce ty nejmenší děti díky ilustracím zvířátek a jednoduché hratelnosti.
Klady:

+ jednoduchá hra pro děti od 4 let
+ hra se zvířátky
+ nemusíte ukončit pohyb přesně na poli s výběhem
Zápory:

- hra je vlastně jen o náhodě
Prozkoumávejte dál
Recenze: Švábí salát – dobrota na večeři