Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kniha Malá vážka – u rybníka, tam je hej

Kde se berou vážky? Rodí se ze spojení srdcí a potom se z nich stane nymfa. K hučícím vrtulníkům je to v té době ještě daleko, ale nakonec se vážka narodí, roztáhne svá široká křídla a poprvé vyletí nad rybník, aby si vyhlédla rákos, na kterém přistane.

Právě o Malá vážce a jejím narození nám budou vyprávět V. Aladjidi a C. Pellisier (vytvořili texty), ale především ilustrátorka Isabelle Simler. Z jejího pera vzešly obrázky, které nám přináší v rámci své edice Velmi přírodní knížka nakladatelství Kazda. Kniha vznikla ve Francii, byla vytištěna ve Španělsku a teď se objevuje na pultech v češtině.

Prvním odlišujícím znamením (jak už napovídá název edice) je samotné zpracování knihy. Na první pohled to poznáte. Kniha je totiž natištěná na recyklovaném papíru, jak naznačuje nejen barva, ale také logo FSC.

Kniha je už přímo od nakladatelství doporučovaná pro děti už od jednoho roku. Pokud ale vaši mrňouskové rádi ještě ocucávají všechno kolem sebe, doporučujeme ji ještě nechat založenou v knihovně. Pravděpodobně kvůli zvolenému materiálu je totiž méně odolná malým zoubkům a slinám dětí než klasická kniha.

Ale jakmile děti dostanou chuť ne na stránky, ale na obrázky a text, které budou chtít strávit trochu jiným způsobem, situace se zcela změní. Kniha totiž klade velký důraz na naučnost informací, které uvnitř najdete a popisuje celý životní cyklus. I samotné početí je zde znázorněno velmi poeticky ve spojení dvou vážek ve tvaru srdíčka.

Postupně tak na stránce za stránkou v zajímavé barevné baletě popisuje, jak se z vajíčka vyklube nymfa a vyhledává pulce, aby si udržela sílu. U každé dvojstrany je uvedený také časový údaj, aby děti a rodiče věděli, jak dlouhý čas daná dvoustrana popisuje.

Při tom se kniha nesnaží být za každou cenu zajímavá nějakými rýmovačkami. Jejich místo zaujmou jednoduché věty, které mají mnohem větší informativní hodnotu a jejich čtení neruší od studování detailních obrázků.

Kniha Malá vážka se točí v nekonečném koloběhu života a nabízí jen trochu textu, ale hlavně nezapomenutelné obrázky. A špetku informací k tomu. Děti by měla naučit vážit si života a přírody a docela tomu věříme. Vzala to určitě za správný konec a zpracování se líbí nejen nám, ale i dětem.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Ticket to Ride Asia – stavba kolejí je týmový sport