Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Exit Úniková hra – Temný hřbitov

Místo, které je plné rodinných hrobek. A každý má nějaké to tajemství, o kterém by mohla vyprávět. Někdy je temné jako noc, jindy zářivé jako zlato. Vždy ale stojí za odhalení, třeba jako v novém únikovém příběhu. Ten přidává do své populární řady Exit: Úniková hra autorská dvojice Inka a Marcus Brandovi, kteří ji vytvořili pod jménem Temný hřbitov, a to včetně patřičně zamračeného příběhu. Hra vyšla pod hlavičkou společnosti KOSMOS, ale na český trh se dostává zásluhou distribuce firmy Dino.

Jako v každé únikové hře, i tentokrát budou hráči muset spolupracovat a bojovat nad hádankami. Jejich cestou za řešením je odpovědní kotouč, na kterém musí natočit trojmístný kód a to ve výseči k jedné z deseti hádanek. Ten by měl být výsledkem dedukce a hledání řešení na kartách, kde jsou k nalezení všechny potřebné indicie. Výsledek nasměřuje tým hráčů na další kartu. Ta může být buď rovnou odhalením chyby nebo rozbočovačem. Každá hádanka je vázaná k nějakým dveřím, skříňce nebo jinému hernímu prvku, který na rozcestníku hráči z dostupných variant vyberou a tím se dostanou konečně na finální kartu. Ta znamená pokračování příběhu a také odhalení toho, jaké další karty si má tým najít, aby reprezentovaly vývoj příběhu. Obvykle představují předměty, které našli v místnosti a které vyústí v řešení další hádanky.

Jeden z prvků, kterými se ale tato série liší, jsou penalizace. Hra žádné nepřináší, protože hráči se chybami připravují už tak o důležitou komoditu – čas. A druhým výrazným rozdílem oproti konkurenci, kterou můžete sehnat na českém trhu, je stříhání, ohýbání a popisování komponent, které dělá krabičku znovu nepoužitelnou.

Málokdy se nám stane, že nevíme, kterou hádanku nyní řešit. Většinou je situace jasná na první pohled, ale tentokrát jsme se museli poradit s nápovědou. Kromě těchto drobných momentů, které vlastně ani nejsou nápovědou, protože si pouze zkontrolujete, jestli máte všechno k vyřešení úkolu (všechny potřebné karty).

Horší ale bylo, že jedna hádanka nám přišla opravdu hodně přitažená za vlasy. Šla zase trochu za hranici, kde byste ji čekali, a hlavně předpokládá něco, co nemusí být vůbec pravda. Před hráči jsou dokonce dvě možnosti řešení a obě vypadají stejně správně. My objevili to jedno, které se jeví v pořádku, ale nevede k cíli. Strávili jsme nad ním téměř dvacet minut snahou o hledání řešení, a nakonec i frustrací.

Ale nechceme křivdit celému boxu. Obsahuje řadu chytrých nápadů a hádanek, které jste ještě neviděli a vždy mají logické a vysvětlitelné řešení. V krabičce se ukrývá spousta zajímavé zábavy a napínavé snahy o vyřešení celého tajemství hrobky. V sérii, která je jistotou a sázkou na kvalitu sice trochu vybočuje kvůli jedné hádance, obecně ale stále drží nový box Tajemný hřbitov laťku velmi vysoko.

Recenze: Exit Úniková hra – Temný hřbitov
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: LEVEL 7 [INVASION] – invaze z vesmíru