Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Logix – logika s kuličkami

Logix - balení

Kdo by to kdy řekl, že klíčem ke všem magickým formulím bude ovoce? Když to čaroděj Filipo poprvé objevil, málem mu zaskočilo jablíčko, které právě jedl. Jeho vynález byl vlastně jen dílem náhody. Jedna pecka ze švestky mu ukápla do připravovaného elixíru.

Hladina najednou zrudla a zmodrala a začala vířit. Kouzelník strachy ustoupil, ale nic se nedělo. Když nakouknul zpět, byla tekutina čirá jako zrcadlo. Napil se jí a cítil se silný jako obr. V té chvíli započaly jeho experimenty s ovocem. Vytvořil kouzelnou knihu plnou formulí, ale bohužel se ztratila.

Naštěstí před několika dny se vrátil jeden výzkumník ze severu a přivezl s sebou zachovalou krabici s nápisem Logix. Povídá se, že právě v ní se ukrývají všechna magická zaklínadla. Všech šestnáct kouzel, které se podařilo zachránit je napsané na kartách v řeči kódu, v podobě puntíků.

Logix - připravená hra

Něco podobného na vás čeká dnes v podobě deskové hry od společnosti Pexi. Kompletně v češtině. Původně hra vyšla pod hlavičkou firmy Alexander a teprve před měsícem nakoukla i na poličky českých obchodů.

Krabička má příjemné přenosné rozměry. Nechybí tradiční uši, za které odklopíte horní víko s vousatým čarodějem. Ten silou svojí magické moci drží ve vzduchu žlutou kuličku a pravděpodobně tak přesunuje poslední ingredienci magického zaklínadla do kotlíku. Tím je v tomto případě hrací plocha.

Ta má rozměry sedm krát sedm důlků. Každý z nich čeká na barevnou kuličku, kterou do něj usadíte. Tento herní plán v krabici není sám a najdete zde ještě jeden zásobník. Ten měří také na výšku právě sedm otvorů, ale na šířku má pouze čtyři. To znamená, že právě tolik dostanete kuliček. Tedy vlastně ne, je jich o jednu méně – 27, oproti 28 otvorům.

Logix - rozehraná hra

Kuličky jsou neposedné, ale kromě toho mají také různé barvy. Máme tu po šesti kusech od žluté, červené, modré i zelné barvy. Jedna černá kulička označí střed herní desky a poslední dvě šedé slouží jako žolík.

V krabici na dně nechybí ani malý balíček karet. Je jich šestnáct a mají na sobě vždy nakreslený nějaký tvar. Obvykle složený tak ze čtyř nebo pěti siluet kuliček. Ty nemají konkrétní barvu, ale místo toho jsou bílé. Naopak v pravém horním rohu najdete jedinou barevnou kuličku, která na sebe může vzít podobu jakýkoliv ze zmiňovaných odstínů.

Hru zahájíte umístěním černé kuličky do středu herního plánu. To je základní přísada, bez které se neobejde žádné kouzlo. Všechny ostatní budou čekat na to, až je přidáte na podstavci vedle hlavního plánu. Všechny karty kódů (kouzel) zamícháte a každý z kouzelníků dostane jednu z nich. Na ní je nakreslený tajný recept. Musíte dodržet přesný tvar, který vám karta udává. Současně při jeho vytváření nesmíte použít ovoce barvy, která je na kartě nakreslená v rohu.

Logix - rozehraná hra

Tento recept je jediným úkolem pro hráče. Ti se střídají po směru hodinových ručiček a do kotlíku přidávají nové ingredience. Kuličky mohou hráči položit na plán vždy tak, aby sousedily s nějakou již položenou kuličkou vodorovně nebo svisle.

Místo položení může čaroděj vzít jednu už použitou kuličku a posunout ji jinam na plánu, jako kdyby do ní cvrnknul. Přitom ale nesmí přeskakovat jiné kuličky. Nebo může dokonce jednu položenou kuličku vzít a vyměnit ji za jinou.

Celou dobu se všichni kouzelníci snaží vytvořit vzor podle své karty receptu. Mohou vždy použít pouze a jen jednu z barev a to libovolnou kromě té, která na kartě je nakreslená. Nikdy nesmí vzor být kombinací více druhů ovoce.

Logix - karty

Ve chvíli, kdy se někomu podaří sestavit vzor z karty za pomoci jediné barvy, stává se okamžitě vítězným kouzelníkem. Za odměnu může vyzkoušet svou formuli i ve skutečnosti, když sní dostatek toho ovoce, které právě použil.

Logix je jednoduchou hrou, ve které prostě pokládáte kuličky a tvoříte z nich vzory. Protože se ale hráči střídají na tahu a každý mají svůj tajný úkol, jsou partie opravdu zajímavé. Často se s protivníky přetahujete, ale jindy vám vlastně nechtěně nahrají. Trochu to připomíná chemickou hru Wrong Chemistry (recenze).

Kuličky lze ovšem nejen přidávat, ale také přesouvat a měnit. To je samozřejmě mnohem důležitější. Vzor totiž musí být vždy kompletně sestavený pouze z jedné barvy. To navíc nesmí být ta, která je na kartě úkolu nakreslená.

Logix - rozehraná hra

Kartu však lze pro splnění libovolně natočit. Tady do úkolu vstupuje důležitá představivost, kterou hráči musí mít. Je třeba už ve dvou nebo třech sousedících kuličkách vidět základ pro váš vychytralý tah, který vám přinese třeba i vítězství.

Plocha sedm krát sedm políček skýtá dostatek prostoru na snahu všech zúčastněných hráčů. Ti se však mnohem častěji perou a přetahují na jednom místě. Navzájem si kazí plány a z toho plyne spousta zábavy a smíchu. Hráči sice nevědí, kdy si škodí, ale děti obvykle svoje rozladění nebo radost nedokážou zakrýt. Z toho však také protivníci mohou vydedukovat, o kterou barvu jim jde, a narušit jejich plány.

Tím se ale dostáváme k prvnímu problému, který Logix trápí. Je jím nedostatek karet úkolů. Pouhých šestnáct sice bohatě stačí na několik partií, ovšem podle stavu herního plánu si zkušenější hráči navzájem poznají své úkoly. To ale nakonec zase tak nevadí.

Logix - karty

Mnohem větším problémem je zpracování herních desek. Ty mají hodně daleko k dokonalosti a po vybalení jsme si mysleli, že si z nás někdo dělá legraci. Jsou vyrobené z tenkého a velmi snadno ohebného plastu, který prostě nepatří do dětských her. To se netýká ani tak zásobníku, který je nízký a jen tak sedí na stole. Bílý herní plán ovšem má výšku tří centimetrů a jeho zvláštní provedení tak opravdu vynikne.

Hra Logix pomáhá u dětí trénovat plánování, vnímání barevných kombinací i logiku. Podle karty zadání musí vytvořit obrázek, který může být libovolně natočený. Proto je k tomu třeba také dostatek představivosti.

Je tak opravdu škoda, že dobrý nápad i herní principy sráží k zemi zpracování. Karty jsou přehledné a velké, na kuličkách není co zkazit, ale ty herní plány měly být ze dřeva. A nebo alespoň z pevného plastu. Takto se všelijak kroutí a především je díky jejich hmotnosti snadné, je při hře neustále posouvat. Pokud máte pocit, že vám tahle skutečnost nevadí, pak zůstává Logix pěknou hrou s jasnými pravidly.

Recenze: Logix – logika s kuličkami
Logix je pěkná hra s jednoduchou myšlenkou o sestavování svých tajných vzorců pomocí pokládání kuliček. Hráči mohou také s již vyloženými kuličkami přeskakovat a přibližovat se k cíli. Jednoduchý a zábavný princip s tajným úkolem tak kazí pouze a jen zpracování. Místo herního plánu z pevného plastu dostanete tenkou, prohýbající se vložku, která jinak slouží i jako výplň krabice. Podobně je na tom i zásobník, kam uložíte kuličky na začátku partie. Ale už jeho přítomnost potěší. Karet s úkoly sice není příliš, ale to nevadí, protože hráči nikdy neví, který vzor plní soupeř, takže není jejich větší množství ani třeba. Logix má pěkný potenciál zabavit dětské hráče, jenže ho sráží k zemi právě provedení. Pokud vám slabší a nepříliš pevný herní plán nevadí, pak se jedná o pěknou zábavu pro všechny přemýšlivé děti.
Klady:

+ jednoduchá myšlenka
+ přetahování s kuličkami na společném plánu
+ karty tajných úkolů
+ zakázaná barva
+ stojánek na kuličky
+ cena
Zápory:

- zvláštně tenké herní plány
- málo karet
- zpracování desky se příliš nepovedlo
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Medvědí kolotoč – zatocte se s medvědy