Recenze: Mad News – zpravodajství pro hráče

Blesk, Aha nebo Špígl? Bulvárních novin je vždy dostatek, protože si vždy dokážou najít svoje čtenáře. A právě proto je velký zájem o místa v redakci mezi novináři. Senzace dobře platí, ať už je to pravda nebo ne.

A hráči vyrazí také hledat šílené novinky v deskové hře Mad News, kterou si pro nás připravil designér Nuno Markl a hru přináší společnost Cool Games, která je známější pod jménem EPEE. Díky ní se hra dostává v kompletní lokalizaci i do češtiny.

Na pultech obchodů krabici určitě nepřehlédneme, protože box je docela velký, ale především září žlutou barvou. Hráči uvnitř naleznou rozkládací plán, na který si každý postaví figurku reportéra dle své volby na startovní políčko mimořádné zprávy. Plán zaplní balíčky karet. Hráči si rozeberou stojánky, které vytvoří jejich zpravodajské studio a zaplní jej šesti kartami – po jedné od každého exempláře.

Hráči se na tahu střídají a postupně vždy hodí kostkou a posunou se po obvodu plánu. Kromě puntíků může padnout také hvězda, která figurku přesune hned na následující políčko mimořádné zprávy. Pole toho, kde se figurka reportéra zastaví, tak si hráč vezme kartu z odpovídajícího balíčku. Na výběr jsou otázky Kde, kdo, co, komu a proč. Nově získanou kartu pak vymění za exemplář ze stejné kategorie, který má aktuálně ve svém studiu.

Kartami si pouze připravuje příběh, který odvypráví, jakmile jeho figurka zastaví na políčku mimořádné zprávy. Čas k celé reportáži mu odměří přesýpací hodiny a musí do ní zahrnout texty všech šesti karet. Právě proto se budou hodit odpovědi na všechny ty otázky na místo, důvod nebo hlavní postavu.

Nebude na to mít ale klid. V průběhu vyprávění mohou ostatní hráči snažení přerušovat a klást doplňující otázky. Je tedy třeba, aby hráč byl pohotový a měl dobrou fantazii. Po uplynutí času a odvyprávění příběhu jej všichni ostatní účastníci ohodnotí palcem nahoru nebo dolů. Jen v případě, že dostane převahu palců nahoru, může si vzít medaili.

Do partie mohou zasáhnout ještě speciální políčka bonusu, která hráči mohou nejen pomoci (získat medaili nebo nakouknout na příběhy protivníků), ale může hráče i bolet, když medaili ztratí. V rámci políčka pohodový dav dokonce musí hráč převyprávět svůj příběh způsobem, který mu zvolí jeho soupeři.

Hráči si už na začátku partie stanoví, jak dlouhý čas chtějí reportážemi strávit. Pravidla doporučují třicet, šedesát nebo devadesát minut. Po uplynutí tohoto limitu je partie ihned u konce a ten, kdo má nejvíce medailí, se stává vítězem a nejlepším reportérem.

Mad News je přesně tím, co napovídá název. Bláznivou zábavou plnou šílených reportáží, které jako byste vystřihli z oblíbeného divokého kačera deníku Reflex. Hráči po plánu pobíhají, sbírají informace a témata, připravují si příběh, aby pak když na to přijde čas, všechny překvapili.

Právě proto hra trochu překvapí, protože čekáte podle boxu nějakou rozvernou párty hru, ale dostanete vyprávěcí náplň. Pořád je tu samozřejmě středobodem legrace a zábava, takže je zaměřena na početnější publikum. Ale kromě zábavy hráči opravdu musí dokázat především svůj cit pro humor a vymýšlení zajímavých reportáží ze života.

A díky chytře zvoleným slovům vznikají bláznivé kombinace, které ale samy o sobě ještě nic neznamenají. Pouze hráči sami jim mohou dodat význam a ten opravdový šmrnc. Cílem je obvykle humor, protože ten nejlépe získá uznání a kladné body u ostatních účastníků partie.

Ačkoliv na krabici najdete doporučení už od dvou hráčů a opravdu ji takto lze hrát, tak základem dobré zábavy je vyšší počet účastníků. To proto, že je dobré, aby příběhy hodnotilo více protivníků. Navíc jsou důležitou částí rozhodování také doplňující otázky, které ale trochu narušují hráči čas na jeho vypravování. My jsme po několika úvodních partiích přistoupili spíš na úpravu, kdy se doplňující otázky kladly až po uplynutí časového limitu.

Ve hře mají své místo i akční karty, které jsou v jednotlivých balíčcích zamíchané a hráči je získají místo nového slova. Mohou si je ponechat a využít, když jim začne téct do bot. Příjemně ozvláštňují hru, jejíž náplň je jinak pořád stejná. Hráči při tom nemají možnost odmítnout výměnu karty, takže se jim pod rukama neustále zadání mění a oni musí dobře promýšlet svůj výsledný příběh.

Hra zaujme variabilitou, protože kombinací slov je obrovský počet, takže v podstatě nemáte šanci zažít dva stejné příběhy. Zpracování je solidní, a i zde je laděné jasně do humorného tónu.

Mad News je vypravovací hra, která přináší bláznivé historky tak, jak by se asi nikdy nemohly stát. Ale kdo ví? Hra je vhodná nejen pro začínající žurnalisty, ale pro všechny, kdo rádi vymýšlí příběhy a chtějí zaručenou legraci při jejich vypravování. Ačkoliv herní náplní box nijak nevyniká z hlediska možností či taktiky, Mad News je přesto zajímavou hrou.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Star Scrappers Cave-In – sběratelem vesmírného nepořádku