Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Minecraft Heroes of the Village – obrana kostičkované vesnice

4.3

Pamatuju si, jak jsem přes tuhle vesnici jel někdy před rokem. Tenkrát to bylo místo plné smíchu, pobíhajících dětí a vůně koláčů. Dnes je to tiché a tmavé místo, kde slyšíte zvuk zavíraných okenic a posloucháte šepot větru. Jako by jim někdo všechno to veselí a radost ukradl. Stačil jeden pohled a věděl jsem kdo. Stačil druhý pohled a věděl jsem, že jim musím pomoci.

A tak sek hrdinové zastavili ve vesnici v deskové hře Heroes of the Village, která se odehrává v kostičkovém světě Minecraft. Hru vytvořila dvojice Christian Fiore a Knut Happel a vydává ji společnost Ravensburger a to i také v češtině. Samozřejmě s licencí firmy Mojang.

Na víku spolu s hrdiny i monstry shlížíme na obklíčenou kostičkovanou vesnici. A je na čase rychle seběhnout dolů a zachránit ji. V první řadě si musí každý z hráčů vybrat svoji postavu a svého zvířecího společníka. Jejich kartonové podobizny spojí do jedné figurky a k tomu si z jejich portrétů sestaví také hráčskou desku. Do středu stolu položí křížek s pěti políčky, kde vesnice se nachází uprostřed. Právě na ni postaví hráči své postavičky a teprve daleko nad ně položí desku se stupnici a na její startovní políčko postaví figurku zákeřníka. Stranou vytvoří nabídku dřevěných kostek, tří destiček budov (podle zvolené obtížnosti) a také tři hromádky s destičkami světů.

Hráči se v partii budou střídat na tahu, ve kterém mohou vždy provést dvě akce. Při tom se mohou po světě procházet zcela volně a bez nákladů, takže v každou chvíli mohou procestovat celou objevenou mapu a pokusit se o libovolnou akci právě tam.

V první řadě hráči sbírají kostky surovin tak, že zastaví na destičce s těžbou. Poté vždy vytáhnou tři bloky z pytlíku a mohou si ponechat jen ty, které odpovídají typu destičky. Na poušti tak lze sbírat pouze písek, v lese dřevo a ve skále kámen. Tyto bloky si může hráč ponechat, zatímco všechny ostatní vrátí zpět. Nabídku kamenů v pytlíku, stejně jako možnosti mapy, rozšiřuje hráč s pomocí objevování. Ve svém tahu se tak může hráč kromě těžby rozhodnout také rozšířit mapu světa a přiložit na libovolné místo novou destičku, kterou si vybere ze tří ležících na vrcholu svých hromádek. Do pytlíku v tu chvíli přibudou nové barevné bloky, a to podle zadní strany daného dílku mapy. 

Kromě potřebných surovin ale při kopání mohou hráči narazit také na temnotu, která okamžitě přiláká příšeru. Ta sice nezaútočí na hráče, ale místo toho zablokuje symbol sbírání na kartě, kde se nachází. Dokud ji někdo z hráčů neporazí, nelze na takové kartě dále těžit. S pomocí kostky a možných opakování hodů se hráči snaží na kostce hodit co nejvyšší hodnotu, aby příšeru porazili a tím si otevřeli zpět cestu k těžbě.

Jak hráči sbírají bloky, postupně se jim podaří nastřádat zásobu dostatečnou k postavení některé z obranných budov. Vrátí se tedy do vesnice a použijí tyto suroviny ke zkompletování stavby. Při tom není třeba, aby kostky odevzdal jeden hráč a ani to, aby je donesl naráz. Stavět lze postupně.

Zákeřník ale nebude jenom nečinně stát na místě. Na konci tahu se jeho figurka posune vpřed po stupnici a blíží se k vesnici. Ale pouze v takovém případě, že na kostce padne jeho tvář. Na některých pozicích své cesty hráčům do pytlíku těžby vloží nové bloky temnoty, které nepřinesou nic jiného než potíže.

Hráči se snaží nasbírat dostatek surovin a postavit všechny tři stavby v nabídce včas. Limit jim odtikává, jak se posouvá figurka zákeřníka směrem k vesnici. Pokud sem dorazí dříve, než jsou stavby dokončené, hráči prohrávají. V případě, že se podaří postavit všechny budovy včas, mohou hráči slavit jako tým.

Minecraft: Heroes of the Village je hra, ve které se stanou obránci jedné vesnice. Hrdinná krev jim bude kolovat žilami po celou dobu partie, jak se spolu snaží komunikovat a najít cestu k co nejefektivnější těžbě surovin. Ta je ale založená na štěstí a losování z pytlíku.

Naštěstí ani smůla není nezvratná. Na mapě se sice objeví příšera, ale tu lze zase zahnat zpět do temnoty. Opět k tomu ale potřebuje čas, akce a štěstí. Díky tomu je ale partie neustále napínavá a hráči se musí neustále snažit vše udržet pod kontrolou.

Speciální schopnosti zvířat jsou příjemným oživením a mají za následek, že děti se opravdu těší na novou partii s jiným zvířátkem. A to přesto, že se pohybují s hrdinou jako dvojfigurka a hráči ho nemohou ovládat samostatně. Místo toho poskytují každému hráči něco nového a je fajn tyto možnosti objevovat a zkoušet je využít pro úspěch v partii.

Svojí náplní je tahle novinka skvělá právě pro tu cílovou skupinu, která miluje titulní Minecraft. Děti kolem sedmi let si partii opravdu užijí, budou běhat po mapě a po světě, který dobře znají. Setkají se s postavami, které mají rádi. A rozhodně se nebudou nudit. Naopak nabízí chytře a jednoduše zpracované koncepty, které jinak potkáte v hrách pro starší publikum (například budování pytlíku s kostičkami).

Partie není extrémně obtížná, ale to lze ještě mírně poupravit. Vítězství zde budou výrazně častější, než jste zvyklí u kooperativních her pro dospělé publikum. Všechna rozhodnutí hráčů dávají smysl a vedou ke společnému cíli.

Jelikož se jedná o kooperativní zábavu, pak je určitě lepší a zajímavější, pokud ji hraje více účastníků společně. I ve čtyřech se ale nemusíte bát, že by hra byla příliš dlouhá. Nijak se nezdrží na stole a výsledek obrany vesnice budete znát do půl hodiny a někdy i o deset minut dřív.

Hra má velmi solidní zpracování opravdu v duchu počítačové předlohy. Každá komponenta má svoje místo a všechny dohromady vytváří celek, který je velmi pěkný na pohled. Pravidla jsou dobře popsaná a lze z nich hru pochopit velmi rychle.

Minecraft: Heroes of the Village je zábavná kooperativní hra pro děti, které by rády zavítaly do kostičkového světa i na stole se svými kamarády. Tahle otevřená vrátka byste určitě neměli odmítat, protože hra nabízí velmi solidní zábavu pro dané cílové publikum. Děti si skvěle užijí a naučí se spolupracovat v mírně komplexnější hře, která dokáže nabídnout docela zajímavý a variovaný obsah možností. Minecraft: Heroes of the Village má všechno: kopání, stavění i boj.

Recenze: Minecraft Heroes of the Village – obrana kostičkované vesnice
Klady:
+ skvělé pro děti kolem 7 let
+ hrdinové a jejich zvířata
+ prvky ze složitějších her
+ jednoduchost
+ herní doba
+ upravitelná obtížnost
Zápory:
= není pro starší publikum (jednoduché)
4.3
Prozkoumávejte dál
Recenze: DoDeLiDo – kadeřník pro zvířata