Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mars Teraformace – druhá kolébka civilizace

mars-teraformace-23

Planeta, ke které se upírá tolik toužebných pohledů. Obrovský červený kus kamene, o němž se mluví v posledních týdnech a měsících stále častěji. Zatím to jsou pouze ohlášení a datumy, kterými nikdo nevěří. Ale přijde čas, kdy se tohle všechno stane realitou. Bude to dřív, nebo později. Na tom ale teď nezáleží, protože na vašich stolech ten okamžik nastal právě teď.

V nové deskové hře Mars Teraformace (Terraforming Mars) zkrotíme sousední planetu. Tuto možnost nám dal Jacob Fryxelius, který vytvořil tuto hru a pod hlavičkou rodinné společnosti FryxGames ji v roce 2016 vydal. A v roce následujícím, 2017, ji do České republiky v kompletní lokalizaci přináší firma MindOK.

V krabici, která má stejnou barvu jako povrch Marsu, na hráče čeká velký herní plán a na něm planeta Mars v celé svojí kráse. Kromě popisků jednotlivých planin ale na hráče čeká především plocha rozdělená na spoustu šestiúhelníkových polí. Kolem planety je řada stupnic, ať už teplota, náklon osy nebo bodovací trasa. Velkou desku tedy na začátku hráči položí do středu stolu a osídlí ji devítkou destiček oceánu.

mars-teraformace-05

Každý z účastníků si zvolí barvu a podle toho dostane velkou kartu kolonizace a také obsazovací kostičky. Na své kartě označí všech šest stupnic produkce na číslici jedna a další kámen své barvy umístí na společnou stupnici teraformační úrovně na číslici dvacet. Do začátku si vyberou všichni soupeři svoji startovní korporaci a na její podporu dostanou finance. K tomu do ruky obdrží sadu karet projektů a některé z nich si může v tuto chvíli nakoupit. Karta zvolené korporace současně upraví startovní množství surovin a případně i stupeň produkce. Zbývají kostičky zdrojů a destičky terénu, které zůstanou ležet poblíž plánu.

Děj hry se odehrává trochu zrychleně, protože pod rukama nám proběhnou desítky let, než něco opravdu dokážeme udělat s atmosférou a půdou rudé planety. Na začátku každého kola si hráči doberou nové čtyři karty projektů a mohou si je opět nakoupit za cenu tří jednotek. Poté už mohou provádět akce, ve kterých se postupně střídají tak dlouho, dokud se všichni nevzdají další možnosti něco provádět.

mars-teraformace-01

V tahu může hráč provést jednu až dvě akce dle své volby, provést jednu vícekrát a to vše v libovolném pořadí. Po zaplacení nákladů mohou tak zahrát kartu. Ale v jejím textu je také uvedeý předpoklad, za kterého je možné vůbec její schopnost použít. Pokud hráč toto vše splní, provede její akci, případně si poznačí změnu svého trvalého přísunu surovin nebo provede jinou činnost (třeba s destičkou terénu na plánu). Právě barva karty upřesní, jestli je to jednorázová výhoda nebo dlouhodobá posila.

S pomocí klasických projektů natištěných na plánu mohou hráči také měnit prostředí planety (měnit teplotu, obsah kyslíku, umisťovat nové destičky oceánu nebo dílek města), ale musí za to obvykle zaplatit poměrně velkou finanční částku. Stejně tak si lze obsadit pro sebe některý z titulů, které jsou na plánu a mají každý svoje podmínky pro splnění.

Hráči mají také možnost vybrat si tři z pěti soutěží, které na konci přinesou některým z nich odměnu. Za jejich aktivaci ale musí zaplatit a při tom ještě nemají vůbec zajištěný nějaký bodový přísun. Kromě toho stojí akci také znovuaktivování libovolné modré karty, kterou má hráč vyloženou před sebou. Za nastřádané rostliny mohou hráči ozelenit jedno z políček na plánu, čímž způsobí nejen zvýšení množství kyslíku v atmosféře, ale také svůj zisk teraformační úrovně.

mars-teraformace-09

Partie pokračuje dalšími koly, jak hráči plní plán Marsu vodou a zelení až do okamžiku, kdy tři hlavní měřitelné faktory obyvatelnosti dosáhly svých cílových hodnot. Hráči je ovlivňují všechny – obsah kyslíku, teplota a zavodnění planety (devět destiček oceánu na mapě). Následuje závěrečné vyhodnocení, ve kterém si k již poznačeným bodům přičtou všichni odměny za tituly, soutěže, destičky města a také za některé karty. Kdo z účastníků má v součtu nejvíc, ten slaví vítězství.

Mars Teraformace zdobí výborné a velmi aktuální téma. Současně je také herní náplň poměrně chytrá, protože hráči dělají všechno pro zobyvatelnění planety. To je pochopitelně velmi zjednodušené a hráči na sebe berou roli některé z korporací, které za tím stejně nakonec vidí pouze zisk.

Ale nám jde o vítězství. A k zisku bodů je v partii opravdu řada různých cest, kterými se hráč může vydat nebo je libovolně kombinovat. Ale už samotný fakt, že nakonec jde zase o ty body, značí, že hra nebude zrovna atmosférická bomba, která by vás přenesla na povrch rudé planety a nechala vás tam lapat po dechu, jak budete vymýšlet novou taktiku. Tady je všechno striktně přemýšlivé i přesto, že leccos ovlivní také náhodné rozdávání karet.

mars-teraformace-07

A přesto tu je výrazný vliv náhody. Ten může někomu zkazit celý zážitek z dlouhé a promyšlené partie. Najednou stačí mít trošku smůly a šance se před vámi rozplývají. Náhoda by v takovéto hře neměla mít tak výrazný dopad na hráče a tento moment dokáže opravdu zkazit náladu. Naštěstí se to nestává zase tak často, protože jde o souhru okolností.

Ovšem ani to nezabrání této novince, aby byla zábavná. Hráči si musí vystavět svůj stroj na suroviny, který jim bude pravidelně přinášet nový příjem. Zajímavým prvkem k tomu je přikládání destiček, jež na konci přinesou svým majitelům zase nějaké ty bodíky.

Mars Teraformace se rozhodně nezařadí k jednoduchým hrám. Ať už jde o zdánlivě krátká pravidla, která umí nabídnout i přesto výzvu, nebo o dlouhodobé plánování. Navíc velký balíček karet přináší opravdu jedinečný obsah, kde se ani jedna neopakuje. To má za následek nejen super variabilitu následujících her, ale především náročné první hry, ve kterých se spíš seznamujete s možnostmi. To proto, že v každém kole vám přichází na ruku nové a vy si můžete některé nakoupit. Je tedy třeba si je přečíst, což výrazně zdržuje tempo.

mars-teraformace-15

Velký vliv na celkový dojem má také herní doba, která u této oranžovo-červené novinky dokáže přesáhnout i devadesát minut. To platí především ve vyšších počtech soupeřů, kde všechno zpomaluje větší dávka přemýšlení. Na rozdíl od partií ve dvou nebo třech hra také ztěžuje ve čtyřech a pěti plánování.

Zpracování je hodně minimalistické, ale ani to není na úkor celkového dojmu. Rozložená hra totiž působí díky pěkným prostorovým prvkům poměrně solidně a vyvažuje jinak striktně funkční grafiku.

mars-teraformace-19

Mars Teraformace není hrou pro nenáročné. Pokud chcete zvládnout hru během deseti minut, a pak už se jen bavit, téhle novince se vyhněte. Jestli ale máte rádi, když se hra vašemu učení brání a dá vám pořádně pocítit svoji hloubku i v budoucích partiích, pak byste měli zpozornět. Jen si dejte pozor, aby vám náladu nezkazila smůla nebo dlouhá herní doba. Mars Teraformace je velmi solidní strategickou hrou, která není pro každého, ale pokud vás zasáhne, pak si ji snadno oblíbíte.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJacob Fryxelius
IlustraceIsaac Fryxelius, Daniel Fryxelius
VydavatelFryxGames, Arclight Games, Brädspel.se, Fantasmagoria, Ghenos Games, Green Elephant Games, Intrafin Games, Kaissa Chess & Games, Kilogames, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Lavka Games, Lex Games, Maldito Games, MeepleBR, MINDOK, MIPL, MYBG Co., Ltd., NeoTroy Games, Rebel Sp. z o.o., Reflexshop, Schwerkraft-Verlag, Siam Board Games, Stronghold Games, SuperHeated Neurons, Surfin' Meeple China
Rok vydání2016
Počet hráčů1 - 5
Herní doba120
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(112 voters)
KategorieEconomic, Environmental, Industry / Manufacturing, Science Fiction, Space Exploration, Territory Building
MechanismyClosed Drafting, Contracts, Enclosure, End Game Bonuses, Hand Management, Hexagon Grid, Income, Set Collection, Solo / Solitaire Game, Tags, Take That, Tech Trees / Tech Tracks, Tile Placement, Turn Order: Progressive, Variable Player Powers, Variable Set-up, Victory Points as a Resource
RozšířeníMeeple BR Jogos Promo Pack #1, Terraforming Mars: 16 Psyche Promo Card, Terraforming Mars: Amazonis Planitia, Terraforming Mars: Asteroid Rights Promo Card, Terraforming Mars: Atmo Collectors Promo Card, Terraforming Mars: Automa, Terraforming Mars: Bactoviral Research Promo Card, Terraforming Mars: BGG User-Created Corporation Pack, Terraforming Mars: Big Box, Terraforming Mars: Big Box Promos, Terraforming Mars: Bio Printing Facility Promo Card, Terraforming Mars: City Parks Promo Card, Terraforming Mars: Colonies, Terraforming Mars: Corporate Archives Promo Card, Terraforming Mars: Directed Heat Usage Promo Card, Terraforming Mars: Double Down Promo Card, Terraforming Mars: French Championship Promo Cards, Terraforming Mars: Harvest Promo Card, Terraforming Mars: Head Start Promo Card, Terraforming Mars: Hellas & Elysium, Terraforming Mars: Icy Impactors Promo Card, Terraforming Mars: Jovian Lanterns Promo Card, Terraforming Mars: Lunar Exports Promo Card, Terraforming Mars: Merger Promo Card, Terraforming Mars: Milestones & Awards, Terraforming Mars: More Terraforming Mars Kickstarter Promo Pack, Terraforming Mars: New Partner Promo Card, Terraforming Mars: Outdoor Sports Promo Card, Terraforming Mars: Paper Expansion Outposts, Terraforming Mars: Penguins Promo Card, Terraforming Mars: Prelude, Terraforming Mars: Prelude 2, Terraforming Mars: Robot Pollinators Promo Card, Terraforming Mars: Self-Replicating Robots Promo Card, Terraforming Mars: Small Asteroid Promo Card, Terraforming Mars: Snow Algae Promo Card, Terraforming Mars: Soil Enrichment Promo Card, Terraforming Mars: Supercapacitors Promo Card, Terraforming Mars: Terra Cimmeria, Terraforming Mars: Turmoil, Terraforming Mars: Turmoil Promos, Terraforming Mars: Utopia Planitia, Terraforming Mars: Vastitas Borealis, Terraforming Mars: Venus Next
RodinaCategory: Dized Tutorial, Components: Map (Global Scale), Components: Multi-Use Cards, Digital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Google Play, Digital Implementations: Steam, Game: Terraforming Mars, Mechanism: Tableau Building, Occupation: Engineer, Players: Games with Solitaire Rules, Setting: Future Timeline (Fryxgames), Space: Earth's Solar System, Space: Jupiter, Space: Mars, Theme: Science
Alternativní názvyA Mars terraformálása, Mars: Teraformace, Teraformiranje Marsa, Terraformacja Marsa, Terraformarea Planetei Marte, Terraforming Mars: Ο Αποικισμός Του Άρη, Покорение Марса, Тераформирай Марс, Тераформування Марса, टेराफॉर्मिंग मार्स, พลิกพิภพดาวอังคาร, テラフォーミング・マーズ, 殖民火星, 重塑火星, 테라포밍 마스

Více o hře.

Recenze: Mars Teraformace – druhá kolébka civilizace
Mars Teraformace je kombinací dlouhé a těžké taktické hry s výrazným vlivem náhody. Tyto dva prvky dohromady znamenají, že někteří hráči o novinku ztratí zájem. Samotný průběh je ale zajímavý, budování produkční mašinerie je zábavné a hráči k tomu všemu dostávají pěkné téma s manipulací prostředím planety. Jenže celá partie má tendenci být příliš dlouhá a to je ještě markantnější v prvních partiích, kdy se hráči seznamují s pravidly i záplavou karet. To se ale otočí ve variabilitu v budoucích hrách. Celkově je tedy Mars Teraformace moc pěknou taktickou hrou, ačkoliv neudělá radost všem.
Klady:

+ spousta jedinečných karet
+ varianty (i solitérní)
+ aktuální téma
+ více možností sbírat body
+ manipulace s prostředím planety
Zápory:

- spousta karet znamená pomalou učící křivku
- herní doba i přes dvě hodiny
- štěstí / smůla dokáže pokazit dojem
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Feelinks – všechny vaše pocity