Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mistakos – židliáda

mistakos-01

Všichni znají jen ty nejznámější soutěže. Diamantovou ligu, mistrovství světa nebo olympiádu. Ale pro všechny stavitele je tu ještě jedna událost, která stojí za zmínku. Setkají se na ní všichni, kdo mají rádi židle a staví z nich pyramidy. Vítejte na dvacáté první židliádě.

To se bavíme o nové deskové hře, která vyšla pod značkou Trefl. Jmenuje se Mistakos – Válka o židle a k nám se dostala ve své původní polské verzi s podtitulem Walka o stolki. Jedná se o původní hru Chairs z roku 1999, kterou vytvořil Yves Hirschfeld. Hlubší čtvercová krabice bílé barvy naznačuje na první pohled, o co se bude jednat. Najdeme na ní hromadu židlí vykvetlou do pořádného lízátka. To uvnitř krabice najdeme pouze samotné plastové židle tří barev – červené, zelené a modré.

A na začátku každé partie si hráči jednoduše rozeberou sadu židliček jedné barvy, kterou si zvolí a vylosují roli začínajícího hráče. Ten postaví svoji první stoličku na stůl mezi všechny účastníky. Od té chvíle se hráči střídají na tahu a přikládají židličky tak, aby se žádná nová nedotýkala země, ale současně vydržela co nejdéle.

mistakos-09

Hráči tak společnými silami staví konstrukci a nechtějí ji shodit. Pokud se tak stane, dostane hráč trestný bod. Od té chvíle pokračuje stavění dál. Hráči se snaží nasbírat co nejméně těchto trestných bodů, aby po pěti kolech mohli slavit vítězství.

Mistakos je hra, která je naprosto jednoduchá, s opravdu základním principem. Nemá tedy prakticky čím překvapit. Snad jen tím, že v krabici nenajdete žádná pravidla. Ta jsou natištěná na zadní straně krabice a to hned ve dvou variantách.

Kromě verze, kterou jsme už popsali, mohou hráči soupeřit v druhé variantě. Tentokrát je jejich úkolem zbavit se vlastních židlí jako první. Při každém pádu židlí si skupinku, která už se na stavbě neudržela, musí vzít k sobě hráč, který způsobil jejich pád. Hra je tedy o něco delší a vzniknou v ní šílenější stavby.

mistakos-10

To v první základní variantě vlastně ani nezáleží na tom, jak velkou stavbu vytvoříte. Místo toho jde hlavně o to být ten, kdo nedělá chyby. To je přece trochu jiný úkol, než stavět a zbavovat se svých židlí.

Čím víc hráčů je v partii, tím méně se dostanete k samotnému stavění. T oje trochu nepříjemné, ale současně se také zvyšuje šance, že stavba zkolabuje někomu jinému. Ale protože tady jde hlavně o napětí z pokládání nové židle, je lepší hra v menším počtu soupeřů.

Židle jsou prošpikované otvory tak, aby je bylo možné do sebe zaseknout. Pravidla neobsahují pokyn, jestli hráči u nového spojení mohou používat obě ruce. To asi znamená, že toto rozhodnutí nakonec závisí na domluvě soupeřů.

mistakos-14

Mistakos je základní stavěcí hra, která ale cílí také na ten nejmladší trh. Židle jsou dobrými nástroji k stavění pyramid. A přesto musí každý z hráčů být alespoň trochu šikovný, aby mu to

 

Recenze: Mistakos – židliáda
Mistakos je hra, která všechno sází na šikovnost hráčů. Ti musí vytvářet pyramidy ze židlí tak, aby nespadli. Jejich cílem je neshodit celý výtvor. Takže pěkně opatrně, což s sebou přináší napětí v každém kole. Bohužel čím víc účastníků, tím méně akce si užijete. Hra umí pobavit děti kolem pěti let, ale že by přinášela něco nového, to není pravda. Mistakos je prostě jen další stavěcí hrou.
Klady:

+ stavění pyramidy je napínavé
+ dvě varianty
+ židle jsou vhodné na stavbu
Zápory:

- nic nového
- nedořečené věci v pravidlech
- ve čtyřech méně akce
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zombicide – nemrtvá apokalypsa