Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mmm! – sýroví labužníci

mmm-01

Ježci, medvědi i veverky si dělají zásoby na zimu. Ale myši? Kdo kdy slyšel, aby hromadily ve svém hnízdě sýry a další dobroty. Takže kdybyste nakoukli do doupěte, kde bydlí myšák Radim, asi byste se hodně divili. Hromada vybraných sýrů, čedar, ementál nebo roquefort, všechny pečlivě narovnané na hromadě. Jenže to pořád nestačí, protože i ostatní chtějí svůj podíl ze zásob rodiny. Přijede návštěva a jen ta nejpohostinnější rodina dostane pochvalu.

Sbírání sýrů čeká na všechny hráče v nové deskové hře Mmm!, kterou si pro nás připravil autor Reiner Knizia. Určitě jste si všimli, že mistr designer se poslední dobou zaměřuje především na dětské hry a toto není výjimka. Jeho novinku poslala v roce 2016 do světa společnost Pegasus Spiele a v češtině se za její vydání postavil MindOK. Ilustrace pro obě jazykové verze jsou stejné a jejich autorem je Andreas Resch.

Menší žlutá krabice obsahuje malý rozkládací, oboustranný plán. Ten nám ukazuje stůl v kuchyni plný dobrot, rozdělený na čtverečky. Na straně mapky pak je trasa pro kocoura, který něco zaslechl a rozhodl se jít zkontrolovat situaci. Co kdyby náhodou někdo kradl v kuchyni a majitel o tom nevěděl? Právě herní plán si hráči položí na úvod do středu stolu a dřevěnou figurku kocoura položí na startovní políčko trasy. Vedle plánu položí kartonové žetony s myšákem a také trojici kostek.

mmm-05

Právě tyto neposlušné šestihranné nástroje si vezme jeden z hráčů do ruky a zahájí partii. Hráč ve svém tahu bude házet (i víckrát za sebou) trojicí kostek a podle jejich symbolů se může řídit. Je velká šance, že na kostce padne nějaké jídlo, které zabírá pět ze šesti stěn, pokaždé je to jiná dobrota (ryba, okurka, sýr, mrkev či pečivo).

Hráči mohou libovolný počet těch, které ukazují nějakou potravinu, umístit na plán na volné místo. Vždy musí ale použít alespoň jednu kostku. Nemusí umístit všechny a zbývající kostky se mohou rozhodnout přehodit. To všechno je ale týmovým rozhodnutím, přestože hází jen jeden, na použití symbolů se musí hráči dohodnout.

Hráč ale nikdy nemusí pokračovat v házení. Může se jednoduše spokojit s tím, co už má. Po každém hodu je ale povinnost položit novou kostku na stůl s jídlem, pokud to není možné, pak tah hráče končí. Mnohem lepší zprávou je úspěšné položení i třetí kostky (to je možné provést klidně po prvním hodu). V tom jim může bránit symbol červeného křížku, který přidává do házení nejistotu následujícího výsledku a to i na začátku partie.

mmm-06

Když hráč uspěje a položí všechny tři kostky na nějaké neobsazené místo na stole, byl úspěšný v přenášení jídla, nic mu neupadlo a může tak odnesené části nahradit žetony s portrétem myšáka.  Pak je na řadě další z hráčů, který si vezme kostky a pokusí se přesunout další část jídla do úkrytu. Ale ne vždycky se všechno daří podle představ.

V případě, že po hodu není možné přiložit na plán žádnou další kostku, přichází kočičí chvíle. Figurka se posune o jedno políčko kupředu. Zatím všechno vypadá jednoduše a stačí prostě se sběrem nespěchat. Jenže kdykoliv myšky nechají ležet na stole nějakou nakousanou část jídla (= neodnesli jej celé), kocour je podivným šramocením přilákán blíž. I v tomto případě se tedy posune o jedno políčko.

Pokud kocour dosáhne kuchyně dříve, než myšky dokončí sběr všeho jídla, vyhrála kočka a myšky budou hlady. Naopak hráči vítězí, pokud se jim podaří rychleji nastřádat všechno potřebné jídlo a kocour přijde do vyluxované kuchyně pozdě.

mmm-11

Mmm! je hra, která opět recykluje mechanismus pokoušení hráčského štěstí (viz další hry autora – Mlsný kocour, Dino Park, Gold Nuggets, Monkey Business a další). Naštěstí tentokrát přidává do hry ještě jeden prvek a to spolupráci všech malých účastníků.

Naštěstí hra tentokrát není jen omíláním již stokrát použitého konceptu a před hráče staví opravdovou výzvu. Trojici kostek totiž musí využívat opravdu chytře a snažit se získávat (= přehazovat) symboly tak, aby nakousali současně co nejmenší množství potravin. Pouze tak zůstane kocour v klidu a nedorazí do kuchyně včas.

Jak jsme již několikrát zmínili, jedná se o kooperativní hru, ve které se hráči musí společně domlouvat na tom, co s kostkami udělat a jak je použít. To je velmi dobrá vlastnost u hry pro pětileté děti, protože jim dává šanci komunikovat a současně je nutí se rozhodovat co nejlépe. Volba umístění kostek totiž je překvapivě důležitá, když každá nakousaná zelenina posouvá kocoura kupředu.

mmm-15

Navíc celá krabice nabízí hned dvě obtížnosti a hráči si ji zvolí jednoduše otočením herního plánu. A aby to nebylo jen vítězství nebo prohra, na poslední straně pravidel je k nalezení i bodovací tabulka, která jasně říká, jak úspěšní hráči v souboji s kočkou byli.

Mmm! je opravdu pěkná hra a pro děti velmi zábavná. Rodiče se u ní už tolik nepobaví. To ale nevadí, protože mrňousové to s velkými kostkami zvládnou sami. A budou se u hry velmi dobře bavit, což je to hlavní. Mmm! je zaručenou zábavou pro děti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReiner Knizia
IlustraceAndreas Resch
VydavatelPegasus Spiele, Compaya.hu: Gamer Café Kft., Ediciones MasQueOca, Korea Boardgames Co., Ltd., Lifestyle Boardgames Ltd, Lucrum Games, MINDOK, Swan Panasia Co., Ltd., TCG Factory
Rok vydání2015
Počet hráčů1 - 6
Herní doba20
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Dice
MechanismyCooperative Game, Dice Rolling, Push Your Luck
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Animals: Cats, Animals: Mice, Misc: LongPack Games, Series: Pegasus Children's Games (Matagot)
Alternativní názvyMyszki w opałach, ¡Mmm!, Мышиная команда, 鼠國英雄, 신나는 생쥐 파티!

Více o hře.

Recenze: Mmm! – sýroví labužníci
Mmm! je konečně tím dětským hitem, který Reiner Knizia hledal. Asi není náhodou, že se jedná současně o kooperativní zábavu, která děti často baví víc. Mohou spolupracovat a bojovat proti společnému nepříteli. Hra je plná zajímavých rozhodnutí, ale současně je také z velké míry závislá na štěstí. Kombinace pro děti opravdu ideální. Mmm! rádi doporučujeme všem, kdo hledají nějakou zábavu pro malé prcky.
Klady:

+ chytrá kooperace pro děti
+ na volbě záleží
+ kombinace s náhodou
+ dvě strany plánu = různá obtížnost
+ téma dětem blízké
Zápory:

- rodiče nepobaví
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Castle Panic: The Wizard’s Tower – kouzelníci brání hrad