Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Monster Menu – hladové příšerky

monster-menu-14

Teď dávejte dobrý pozor! Nikdy, za žádných okolností, nesmíte příšerkám dát rozdílná jídla! Všechny obludy musí vždycky mít to samé, jinak by mohly být nebezpečné. Některé obludy jsou prostě strašně rozmazlené. Klasické jídlo pro příšerky, které se prodává v obchodě, jim už nestačí. Potřebují chroupat speciality a to ne jen tak ledajaké.

Ale jestli se touto hrozbou nenecháte zastrašit, tak usednete určitě rádi k nové karetní hře Monster Menu, kterou si pro nás připravila společnost HABA. Vytvořil ji Benjamin Schwer a obrázky ozdobila Sascha Morawetz. Hra na sobě má razítko roku 2015 a překvapivě také jedno české slovo: Upozornění. Ale pravidla bohužel v češtině uvnitř ještě pořád nenajdeme.

Hru ukrývá malá žlutá krabička, na jejímž víku vidíme právě takové dvě příšerky, jak upřeně pozorují jídlo na stole. To se hemží, má nožičky a rozhodně nevypadá, že by se chtělo nechat sníst bez boje. Uvnitř pak na všechny zájemce čeká balíček šedesáti karet a také dvou desítek žetonů dvou velikostí. Na většině karet najdeme jídlo a pouze tucet z hromádky obsahuje obrázky hostiny.

monster-menu-05

Na začátku každý z hráčů dostane tři karty ze zamíchaného balíčku. Zbývající hromádku položí hráči stranou, stejně jako obě skupinky žetonů. Na stole je třeba mít dostatek místa pro vykládání dvou řad karet a také prostor pro vytváření společné nabídky.

Hráč, který byl zvolen začínajícím krmičem, začíná dobráním tří nových karet. Ovšem získává je postupně a s každou kartou se může rozhodnout pro jednu ze tří akcí, ale žádná z nich nesmí být v kole zvolena víc než jedenkrát. Postupně se tak volba hráče snižuje, až s třetí kartou musí provést akci, která mu zbyla nevyužitá.

Tou nejjednodušší možností je nechat si kartu pro sebe a přidat si ji do ruky. Nebo ji může podat (obrázkem dolů) svému sousedovi po levici. Třetí možností je vzít kartu, odhalit její identitu ostatním a položit ji na stůl do společné nabídky.

monster-menu-04

Pouze na konci kola, když jsou karty rozdělené, může hráč vytvářet páry karet se stejnými pokrmy a podávat je příšerkám. Každý druh jídla ale obludy sežerou pouze jednou, protože jsou opravdu extrémně rozmazlené.

Tyto dvojice může hráč najít přímo ve své ruce nebo je nakombinovat se společnou zásobou na stole. Kdyby se ale náhodou jako důsledek smůly stalo, že ve společné zásobě se objevila dvojice karet, které ještě příšery nežraly, musí je hrát vzít a přiložit do řady. Ale zatímco v prvních dvou případech získá odměnu v podobě žetonu (malého či velkého), za přiložení dvou karet ze společné zásoby nedostane nic.

Partie pokračuje až do chvíle, kdy jsou příšerky nažrané. To poznají hráči tak, že mají už vyložených všech deset dvojic karet. Kuchařský a servírovací souboj v tu chvíli končí. Hráči si sečtou body za žetony a přičtou bonus za každou kartu hostiny, kterou si dokázali udržet v ruce. Nejvyšší bodový součet označuje hráče, který se stal vítězem.

monster-menu-06

 

Monster Menu je jednoduchá karetní hra pro malé hráče. Nepotřebují počítat, stačí jen obrázky a jejich kombinace. A přesto je možné výsledek hry ovlivňovat, ačkoliv o lecčem rozhoduje štěstí při dobírání z hromádky zamíchaných karet.

Právě riskovat je potřeba prakticky v každém kole. U první karty je vlastně všechno jasné. Hráč se jí obvykle zbaví tím směrem, kam se mu nejvíce hodí. Pokud se tedy jedná o jídlo, kterým už nelze nakrmit, podá jej nejspíš soupeři nebo vyloží na stůl. Nechá si naopak jen karty, které k něčemu jsou a je možné za ně získat body.

Kombinování karet s jídlem rozloženým na stole je pak úkolem společným. Kdo bude rychlejší, ten získá nějaký ten bod. Nejhodnotnější jsou ale sady, které hráč celé nasbírá v ruce. Za ty dostane pak velký žeton, který má vyšší hodnotu.

monster-menu-12

Hra je určena už pro šestileté hráče a opravdu to odpovídá. Děti pak dokáže výborně pobavit a to je její hlavní úkol. Partie jsou rychlé a často na dohrání stačí i deset minut. Herní doba se napříč souboji od sebe příliš neliší, takže nepřesáhne minut patnáct. Tentokrát tu nebudeme očekávat žádné zaměření se na zlepšování dovedností. Rozhodně je ale potěší pěkné a hravé ilustrace.

Monster Menu v nabídce dětských her příliš nevynikne. Je to fajn zábava, ale nemá nic, co by ji oddělilo od davu. Snad jen to zpracování. Děti si ji ale přesto oblíbí a rozhodně se nejedná o špatnou investici, pokud zrovna hledáte nějakou pohodovou karetku na cesty. V takovém případě může Monster Menu splnit přesně to, co hledáte.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBenjamin Schwer
IlustraceSascha Morawetz
VydavatelHABA
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCard Game, Children's Game
MechanismyOpen Drafting
RodinaTheme: Food / Cooking
Alternativní názvyIl Menù dei Mostri

Více o hře.

Recenze: Monster Menu – hladové příšerky
Monster Menu je dětská karetní hra, která zaručuje zábavu. Není nijak náročná ani důmyslná a zaměřuje se na jednoduché sbírání sad. Do toho ale míchá tři karty, které je třeba použít různým způsobem. Každé kolo si tak může hráč ponechat jen jednu, ale při tom se snaží právě jejich využitím nakrmit hladové příšery. Všechno to je rychlé a naprosto ideální pro děti začínající školní docházku. Monster Menu je příjemná, ale nijak výjimečná, hra pro prcky.
Klady:

+ lehká dětská zábava
+ hravé ilustrace
+ tři karty, tři akce
+ rychlá partie
Zápory:

- nic extra nového
- hodně náhodná
- pro dospělé moc jednoduchá
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Iniciativa – jak se stát agentem?