Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Old & New – staré je někdy lepší než nové

old-and-new-01

Kvalita se pozná. To, že věci kdysi vydržely mnohem déle už nám je každému jasné. Žijeme v době, kdy nikomu nejde o to mít nezničitelný produkt, ale takový, který koupí někdo znovu. Protože se ale všechno žene strašně rychle kupředu, nikdy nekoupíte stejné spotřební zboží opakovaně, vždy chcete něco lepšího. A pak se není co divit, že děti žasnou, jaké přístroje se používaly před stovkou, padesáti, ba i dvaceti lety.

A hra Old & New si vzala za úkol právě objevování těchto starých přístrojů a předmětů každodenní potřeby a jejich spojení s dnešními. Vytvořila ji Steffi-Maria Schlinke a pod svojí hlavičkou jí finální podobu dodala firma Piatnik.

Hra se nachází v malé bílé krabičce, na jejímž víku vidíme dvojici telefonů. Uvnitř pak nabídka začíná a končí u hromady čtvercových destiček, přičemž každá na své přední straně má nějaký obrázek předmětu. Účastníci společnými silami destičky se sedmadvaceti vynálezy (každý ve dvou dobových verzích) zamíchají, rozloží je obrázky dolů a vytvoří z nich herní plochu uprostřed stolu.

old-and-new-07

Začínající hráč si vybere libovolné dvě destičky, otočí je a ukáže všem odkryté obrázky. Pokud se oba obrázky vztahují ke stejnému vynálezu, jen je mezi sebou dělí časová propast (jeden je starý, druhý moderní), pak si tyto dílky může vzít k sobě. V opačném případě je vrátí zpět na stůl, na libovolné místo, otočené obrázky dolů. Partie pokračuje, dokud soupeři správně nespojí a nerozeberou si všechny destičky.

A to je vše. Až tak jednoduchá je novinka Old & New, která je vlastně jen převlečeným pexesem se vším dobrým i špatným. Jedinou odlišností je fakt, že hráči nehledají stejné obrázky, ale dvě ilustrace, které zobrazují stejný předmět ve dvou verzích – jednu starou a jednu moderní.

Hlavní zajímavostí této novinky je tedy skutečnost, že děti (kterým je hra primárně určena) učí historii a tomu, jak vypadaly některé vynálezy ve svých počátcích. Právě toto objevování a schopnost propojit staré s novým se dostala i do názvu.

old-and-new-04

Partie je samozřejmě velice rychlá, protože je v ní třeba pouze najít 27 dvojic. Na začátku souboje je vše čistě o náhodě, zatímco po několika odkrytých obrázcích už se začíná bitva pamětí. A ta také nakonec rozhodne o vítězi, který je známý za nějakých patnáct minut. O to lepší je tato zpráva ve světle toho, že hra je určena už malým školákům.

Protože je v krabičce pouze záplava dílků, nemá zpracování čím překvapit. Naštěstí alespoň na zadní straně pravidel se hráči dočkají obrázkových dvojic. To se hodí pro případ, že budou děti hrát samy a nebudou se moci někde shodnout na správné kombinaci.

old-and-new-09

Old & New je paměťová hra, která se nesnaží překvapit mechanismem. Ten je časem prověřený a jedná se o pexesový základ. Hra zaujme hlavně děti, ale protože se jedná opravdu o pexeso, zahrají si i rodiče. Old & New je spíš ve smyslu prvního slova svého názvu, ale to neznamená, že si nenajde své dětské hráče.

Recenze: Old & New – staré je někdy lepší než nové
Old & New je pexesová hra, která nemá vlastně z hlediska náplně čím překvapit. Pouze samotná grafika destiček je zajímavá, protože dvojice kartiček jsou tvořené vynálezy se stejným názvem, jejichž rok výroby ale dělí řada let. Staré a nové umožní dětem objevovat, co bylo kdysi. Old & New je hra neoriginální, ale zábavná.
Klady:

+ dvojice dílků nejsou stejné
+ paměťový prvek
+ klasický průběh
+ herní doba
Zápory:

- není originální
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Banana Split Card Game – udělejte si pořádný zmrzlinový pohár