Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Olympos – řecký sprint do vrchu OlymPeak

Olympos / Olympeak - balení

Pod Olympem se tísní dav. Bohové dali nejvyššímu knězi znamení, že jsou ochotní přijmout jednoho zástupce lidu a vyzradit mu některá svoje tajemství. Ve městě se od té doby vedly hádky o to, jak určit toho správného kandidáta. Nakonec se mezi čtyřmi z nich rozhodne zcela jednoduše – během.

Ten z nich, který jako první dokončí výstup na horu Olymp, může stanout tváří v tvář bohům. Zazněl výstřel a všichni čtyři soupeři se vydali na cestu. Čekají je skály, nástrahy a dlouhá cesta, kterou budou z větší části moci sledovat i diváci dole. Ale vy se nebudete jen koukat, vy jim můžete v jejich úkolu pomoci a dokonce si na ně vsadit!

Olympos je karetní hrou, kterou tak trochu překvapivě přeložila do češtiny společnost Piatnik. Její původní vydání z roku 2011 se ovšem jmenuje OlymPeak a vyšlo díky společnosti ToySmart. Jejími autory jsou Sagi Ben-Yehuda a Avraham Yoffe, ilustracemi hru doplnil Eran Michalovitz.

Olympos / Olympeak - připravená hra

Přejmenováním maďarsko-české edice hry na Olympos vznikl chaos, protože ve stejném roce vyšel ještě další Olympos z dílny Philippa Keyaertse, autora Small Worldu. Proto hned na začátku upozorňujeme, že v tomto případě se jedná o menší z těchto dvou her, která je založená pouze na hraní karet.

Hra se ukrývá v podlouhlé krabičce s obrázkem hory Olymp. Na jejím vrcholku se tyčí chrám a pod kopcem siluety běžců. Ovšem nejdůležitější věci pro hráče se ukrývají až pod víkem. Je to balíček karet, malý herní plán ve tvaru a v rozměru krabice a jeden prťavý aršík s žetony. A když už jsme u těch malinkatých věcí, určitě si všimnete brzy pytlíku, který je na první pohled prázdný. Až když se podíváte pozorněji, uvidíte v něm čtyři mrňavé kostičky ve čtyřech barvách. Ale nebojte, nebudete s nimi muset házet, protože představují běžce, kteří stoupají na vrchol Olympu a snaží se jej dosáhnout jako první.

Právě vítězství v závodě by se zdálo jako hlavní téma vašeho snažení. Ale pravda je jinde. Vy totiž budete vítěze pouze tipovat a pomáhat mu hraním karet z ruky. Trochu nám tím hra připomíná známou a oblíbenou Colossal Arenu (recenze).

Olympos / Olympeak - rozehraná hra

Hráči si nejdříve vezmou jednu sázecí kartu a sadu čtyř žetonů v barvách všech běžců. K nim dostanou do ruky také počáteční sadu šesti karet. Právě podle nich mohou také upravit svůj tip. Nyní se totiž musí rozhodnout, kterým dvěma z běžců budou fandit a také na jejich pořadí. Jednoho tipnou na první místo a druhého na druhé samozřejmě tajně tak, že umístí na každou stranu tipovací karty jeden z žetonů obrázkem dolů.

Závod se běží na jedno, dvě nebo tři kola. O délce rozhodne náhoda podle toho, kterou kartu ze čtyř portrétů běžců vytáhnete jako první – číslo v levém horním rohu. Tyto čtyři karty umístíte na prázdnou část stolu, protože pod ni budou právě hráči vykládat běžecké karty z ruky. Všichni běžci se na startu nachází na políčku číslo deset, odkud mohou běžet vzhůru, ale také klesnout v důsledku nějaké nečekané nehody (zahrané záporné karty).

Akční karty z rukou hráčů mají čísla od mínus dvou do plus čtyř a všichni nejdříve tajně zahrají jednu z nich, kterou by rádi umístili pod některého z běžců. Kromě jejich číselné hodnoty ale musí brát také ohled na hydru v pravém dolním rohu. Ta může mít jednu až čtyři hlavy a podle toho se také odlišuje provádění karet. Negativní (nižší) přijdou na řadu dříve.

Olympos / Olympeak - rozehraná hra

Pořadí je důležité, protože pozice pod každým z běžců může být obsazena v jednom kole pouze jedenkrát. Ostatní se musí spokojit s výběrem, který zůstal. A protože ne všechny karty jsou vhodné pro všechny závodníky (lze je hrát jen k postavám znázorněným v kolečku v levém horním rohu), může některý z hráčů dokonce přijít o svůj tah. Tak zůstanou pod některými běžci občas v řádcích mezery, protože ne všichni hráči mohou vyložit své karty.

Na konci tahu si každý ze soupeřů dobere zpět do šesti a partie pokračuje stejným způsobem, dokud pod některým ze závodníků není vyložených šest karet. V této chvíli časový limit vypršel a jedno kolo je u konce. Pokud není poslední, všechny karty zamícháte a připravíte na pokračování závodu. Pozice závodníků ani vaše tipy na vítěze už se však nemění.

Čas od času může vším zamíchat některá ze speciálních karet, které umožňují dobrat jednu kartu navíc, nebo nějakou soupeřovu vystrčit z jejího teplého hnízdečka pod postavou. I těchto karet je v balíčku tak akorát a poskytují právě tu tolik žádanou interakci. Ta se jinak sestává především z obsazování pozic.

Olympos / Olympeak - rozehraná hra

Olympos obsahuje tajné tipy na vítěze závodu, které na konci určí výherce partie. Za správný tip nebo pokud jste si jen přehodili druhé a první pořadí, dostanete nějaké ty bodíky. Pokud se však některý z vašich favoritů umístil až na zadních pozicích (třetí a čtvrté místo), za něj nedostanete body žádné. Hráč s nejvyšším součtem těchto bodovaných pozic vítězí.

Ovšem tajemství jsou vaše tipy pouze několik první kol. Později už je celkem jasné, o které z barevných závodníků jevíte větší zájem. Stále ale soupeři neví, kterého chcete na prvním a kterého na druhém místě. Je samozřejmě dokonce možné, že dva protivníci mají v úmyslu tu samou vítěznou kombinaci. V takové situaci hra končí remízou.

Přes malý herní plán se jedná ve skutečnosti v případě Olymposu v podstatě o čistě karetní hru. Většina běžeckých karet na sobě má více portrétů a může být použita k více závodníkům, takže vám zablokování jiným hráčem tolik nezkazí náladu. Ale přesto si musíte dávat dobrý pozor na to, jak iniciativní kartu (hydří hlavy) hrajete, zvlášť pokud chcete opravdu posunout vpřed svého favorita. Naštěstí vždy můžete vzít za vděk i jiným. Méně už pak potěší, pokud třeba musíte posunout svého oblíbence dozadu, protože protivníci vám oba svoje obsadili svými kartami.

Olympos / Olympeak - karty závodníků

V tajném hraní karet leží právě to největší strategické riziko. Musíte se držet dostatečně při zemi, ale zároveň běžet stále mezi prvními. Největší zábava ale plyne z tajných tipů, které se snaží hráči navzájem tipnout v průběhu partie. Variabilní počet kol znamená, že někdy může partie končit dosáhnutím vrcholku Olympu, jindy odehrajete předepsaný počet karet. Ani v jednom případě však partie netrvá nějak dlouho a udrží vás neustále v zájmu o svoje dění.

Olympos nenabízí nic unikátního. Ovšem pokud máte rádi tajné tipování a závodění za pomoci vykládání karet, přijdete si nejspíš na své. Nesmíte však od hry očekávat nic víc, než příjemné odreagování, jak už to u jednoduchých karetních her bývá zvykem.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSagit Ben-Yehuda, Avraham Yoffe
IlustraceEran Michalovitz
VydavatelPiatnik, ToySmart
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieCard Game, Mythology
MechanismySimultaneous Action Selection
RodinaMythology: Greek
Alternativní názvyOLYMPOS, Olympos, אולימפיק

Více o hře.

Recenze: Olympos – řecký sprint do vrchu OlymPeak
Olympos, neboli OlymPeak, je karetní závodní hra. Snažíte se posunout svoje reprezentanty kupředu a ty soupeřovy dozadu. Ale nevíte, kdo za koho vlastně závodí, protože každý z hráčů si vsadil přesně na dvě první místa. A na těch může chtít vidět kohokoliv ze čtyř dostupných postav. Ale jen jeden může po skončení časového limitu být na prvním místě, někdy dokonce na vrcholku Olympu. Hra je jednoduchá a využívá ověřených herních principů. Zajímavé na ní je tajné tipování i hraní pohybových karet v jednotlivých kolech, kdy rozhoduje o jejich pořadí iniciativa (hlavy hyder na kartě). Hráči s pomalejšími kartami se tak vůbec nemusí dostat v kole na řadu. Olympos je zajímavou, jednoduchou a levnou závodní hrou do rodiny.
Klady:

+ jednoduchá závodní karetní hra
+ variabilní počet kol
+ tajné tipy
+ cena
Zápory:

- tajemství vydrží jen prvních pár tahů
- akční karty často zhatí plány
- originalita
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Symbols – sjednoťte své vize