Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Othello – co se za minutu naučíte, to nemusíte umět perfektně ani za celý život

Othello - balení

Tak právě takový je slogan hry Othello, který zní v angličtině úderněji: A Minute to Learn.. A Lifetime to Master. Není ale pochyb o tom, že je naprosto pravdivý. Kdo nevíte, co znamená česky, přečtěte si ještě jednou titulek naší recenze.

O všem svědčí historie této hry, která sice v nové deluxe verzi vznikla až v roce 2012, ale ve skutečnosti se její původ datuje do roku 1880, což je více než před 130 lety a také přesně 100 let před rokem mého narození. Autory hry jsou John W. Mollett a Lewis Waterman. Za tu neuvěřitelnou dobu stačila vzniknout také Othello Federace, která sdružuje hráče a fanoušky této hry. A přesto si Othello až donedávna nenašlo nikdy cestu na náš stůl ani doma, ani u přátel. Znát ji ale také můžete pod druhým názvem Reversi.

Miliony fanoušků po celém světě ale naznačují, že to bude špatně a tato recenze má za úkol ji představit hráčům, kterým se vyhýbala tak úspěšně, jako nám. Teď před sebou máme vylepšenou verzi. Ne z hlediska herního, ale z pohledu zpracování. Tuto modernizaci vydává společnost Piatnik a najdete ji v našich obchodech s českými pravidly i potiskem na krabici.

Othello - připravená hra

Už rozměry hry samotné naznačují, že nás uvnitř čeká něco velkolepého. Přitom je Othello vlastně hrou válečnou. Jedná se o zajímání vojáků a jejich přetahování na vaši stranu. Vojáky představuje uvnitř krabice 64 černobílých kamenů. Ty jsou unikátní v tom, že jejich jedna strana je černá, zatímco druhá nese barvu bílou.

Neméně důležitý je ale herní plán, který má rozměry odpovídající šachu. Šedesát čtyři políček v osmi řadách a osmi sloupcích. Jenže vaše vyložené kameny budou mít pohodlí, o kterém by se i švédskému králi mohlo jen zdát. Celá herní deska je totiž z měkkého – jakoby semišového – povrchu a každé políčko je ohraničené lehce vystouplými hranami.

Tato měkoučká herní plocha leží na velké a nemotorné plastové obludě. Černé monstrum si hráči položí na začátku partie mezi sebe a bude sloužit nejen jako herní plocha, ale také jako zásobník na jednotky. Každý z účastníků si rozdělí přesně polovinu kamenů a dva z nich umístí do středu plánu. Tím oběma protivníkům zbude přesně třicítka žetonů, které si hoví ve vyhloubeném žlabu – zásobníku.

Othello - rozehraná hra

Uprostřed vyložením kamenů vznikne čtvereček o čtyřech kamenech – dva bílé a dva černé, umístěné tak, že tvar protíná vždy křížem barva bílá a černá. Úkol hráčů je prostý – vydržet do konce. Současně ale budou hrát v každém svém tahu vždy jeden kámen a zajímat tak soupeřovy vojáky.

Ve svém tahu musíte umístit jeden kámen svojí barvou nahoru tak, že mezi ním a jedním dalším žetonem vaší barvy zajmete alespoň jeden soupeřův kámen. Může jich být ale víc, klidně třeba i šest, pokud protivník nedával dobrý pozor.

Takové obklopené kameny se okamžitě stávají vašimi. Jednoduše je otočíte vzhůru nohama, aby ukazovaly vaši barvu, a předáte slovo soupeři. Ten může odpovědět na jiném místě, ale zopakovat váš tah nemůže. Tím se Othello odlišuje od některých abstraktních her, kde mohou hráči dojít k patu i opakováním tahu.

Othello - rozehraná hra

Samotná pravidla vás dokonce nutí útočit. Pokud tahem nezajmete alespoň jeden kámen, nesmíte takový tah vůbec zahrát. A pokud nemáte vůbec žádnou možnost, jak zajmout v daném kole nějakého člena soupeřova týmu, dokonce přijdete rovnou o svoji šanci hrát a slovo má opět protivník.

Jedním tahem je samozřejmě možné uzavřít třeba i několik uliček, protože veškerý boj se odehrává ve všech čtyřech směrech. Proto není vůbec jednoduché si uhlídat všechny zadní cestičky, kterými na vás váš oponent může zaútočit. A právě proto je také Othello tak těžká hra.

Zajímavé pravidlo vstoupí v platnost ve chvíli, kdy jednomu z hráčů dojdou kameny. V takové situaci mu svje žetony musí poskytovat protivník. Tím se blíží rychleji konec partie.

Othello - rozehraná hra

Partie končí ve chvíli, kdy dojdou hráčům kameny. Ve výjimečných případech může skončit i dříve, pokud ani jeden z protivníků nemůže odehrát další kámen. Nesporným vítězem se stává pochopitelně ten, kdo má na herní ploše v danou chvíli více představitelů svojí barvy.

Othello je abstraktní hra, která se přes svoji kratší historii může směle řadit vedle takových taktických soubojů pro dva, jako je go, šach nebo mankala. Její naprosto jednoduchý a základní princip ji přibližuje úplně každému zájemci, přitom ale samotné hraní není vůbec jednoduché. Vidíte? A už zase parafrázujeme nechtěně ten slogan ze začátku.

Hra je to bez jakýchkoliv pochyb přemýšlivá. Každou chybu zde zaplatíte několikrát v budoucnosti a vyjde vás velmi draho. Některé zajetí už se velice těžko obrací. Othello nabízí spoustu zajímavých strategií, jejichž prostřednictvím můžete například blokovat soupeře.

Othello - rozehraná hra

Teprve hraním se vám otevřou oči a uvidíte ty neskutečné možnosti, které se ve hře ukrývají. Žádná partie nebude zdaleka stejná. Tahle hra se nedá naučit, tu musíte cítit a žít společně s ní.

Právě proto si také vysloužila toto luxusní provedení, které je zpracované na jedničku. Ačkoliv na krabici žádné takové označení není, určitě by klidně snesla i podtitul „deluxe“, protože na stole krásně sedí a celá partie se na ní hraje opravdu velice dobře.

Pravidla naučíte každého nadšeného hráče libovolného věku. Svoji babičku i sedmileté dítě. No a věřte nebo ne, ale s každým z nich můžete mít i vyrovnanou partii. Stačí jen, pokud dokážou dávat pozor a správně umisťovat kameny. Nic víc na tom opravdu není. A právě v tom je ta krása a elegance.

Othello - rozehraná hra

Othello je hra, která se asi nedá kvalifikovaně hodnotit na nějakých stupnicích. Proto jí také vůbec žádné číslo neudělíme. Tentokrát za nás budou (podobně jako u dětských her) mluvit jen a pouze slova ve slo(v)ním hodnocení. Určitě je škoda, že o Othellu neví více hráčů, protože jeho elegance, jednoduchost a herní čistota jej předurčuje k velkým věcem. Zkuste si ho i vy..

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJohn W. Mollett, Lewis Waterman
IlustraceJohn Adams, Georg Appl, Kinetic, Machai, Walter Pepperle, Néstor Romeral Andrés
Vydavatel(Public Domain), (Unknown), A/S Informa Forlag, ABRA, Alga, Assim Toys, Baravelli, Brio AB, Broadway Toys LTD, BSiri Business, Cardinal, Cayro, The Games, Chad Valley Co Ltd., Character Games LTD, Clem Toys, Clementoni, Croner, Damm / Egmont, Dilemma Games, Diset S. A., Double Games, Dourios, Dujardin, Educa Sallent SA, Ensky, Espenlaub, Four Generations, Fratelli Fabbri Editori (Fabbri Editore), Fun-4-All Corp., Fundex, G&RRR, G3, Gabriel, Gamma Two Games, Gazebo Games UK Ltd., Grow Jogos e Brinquedos, H. Carlsen AB, H. P. Gibson & Sons, Hallmark Games, Hartung-Spiele, Henry Higgins Promotions, Hexagames (I), Ideal, Irwin Toy Ltd., Ísöld ehf., John Jaques of London, Joker, Jumbo, Kod Kod, L. P. Septímio, M Petrushkin, Mattel, Inc., Mega House, MIKA, Milton Bradley, Mitra, Monkey Pod Games, Müller Ltd. & Co. KG, nestorgames, Nilco S.A., Nyt Nordisk Forlag, Otto Maier Verlag, Oy Fenno-Alga Ab, Peri Spiele, Peter Pan Playthings, Piatnik, Planet Finska, Playcraft Toys Limited, Poptoy, Pressman Toy Corp., Random House, Inc., Ravensburger, Ruibal Hermanos S.A., Sababa Toys, Inc., Sanrio, Schmidt International, Schmidt Spiele, Somerville Ltd., Spear's Games, Spin Master Ltd., Studio Ghibli, Super Accord, Taş Devrı Oyuncak, Tryne, Tsukuda Hobby, Universal Cards GmbH, VEB Germaplast, Ventura Games, Villy Nielsen ApS., Waddy Production, Western Publishing Company, Whitman, Woodstock Spiele, WOSI "Wspólna Sprawa"
Rok vydání1883
Počet hráčů2 - 2
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(31 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismyEnclosure, Square Grid, Tile Placement
RodinaCategory: Combinatorial, Components: 8 x 8 Grids, Digital Implementations: Abstract Play, Digital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: igGameCenter, Digital Implementations: Little Golem, Digital Implementations: MindSports, Digital Implementations: Tabletopia, Digital Implementations: Triqqy, Digital Implementations: Yucata, Players: Two-Player Only Games, Series: Traveller (Ravensburger), Series: Unser Lieblingsspiel (Georg Appl / Espenlaub), TV Shows: The Simpsons
Alternativní názvyAnnex, Annexation, Chain Reaction, Dominans, Einstein Mania, Ex-it, Görgi, Heimlich, Still & Leise, Kiki's Delivery Service: Jiji and Lily Reversi Game, Kipp Ihn!, Las Vegas Backfire, Magnet Othello, Magnetic Othello + Chess, Magnetic Reversi, Master Othello, Moros y Cristianos, My Neighbor Totoro Totoro and Kurosuke Reversi Game, Occur, Original Reversi, Othello Classic, Othello Original, Othello Reversi, Over-She-Goes, Óþelló, Ping Guo Qi (Apple Chess), Pocket Othello, Preto No Branco, Räuber und Gendarm, Reverschip, Reversi, Reversi & Othello, Reversi Interessantes Brett-Spiel, Reversi Junior, Reversi Magnetic Game, Reversible Game, Rød & blå, Sogo/Reversi, Spirited Away: No Face and Ootori-Sama Reversi (Othello) Board Game, Takeover, Turnemova, Turnover, White & Black, Yö ja Päivä, Реверси, ריברסי, オセロ, 大回轉黑白棋, 源平碁, 經典黑白棋, 經典黑白棋, 黑白棋

Více o hře.

Recenze: Othello – co se za minutu naučíte, to nemusíte umět perfektně ani za celý život
Othello je další klasikou mezi deskovými hrami. Princip je opravdu jednoduchý a točí se kolem přikládání nových dílků. S jejich pomocí se snažíte obklíčit žetony soupeře a přebarvit je tak na svůj odstín. Tento základní mechanismus je vším, co potřebujete znát, abyste se mohli pustit do soupeření. A tentokrát na vás čeká opravdu podařené luxusní zpracování, které pořídíte za příznivou cenu. Pokud chcete mít ve své sbírce další z her, které přežily v srdcích lidí déle než stovku let, pak je tohle pěkná možnost..
Klady:

+ cena
+ jednoduchý, elegantní princip
+ podařené zpracování
+ napínavé souboje
Zápory:

- čistě abstraktní hra
- krabice s bočním otevíráním
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cloud Mine – obláček pro každého