Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Příběh hraček Toy Story – Síla hraček

Hračky mají svůj vlastní svět, ve kterém všechno ožívá. Králíček na vašem stole si užívá dobrodružné chvíle v zákoutí za sedačkou s odvážným tučňákem. Blikající robot Dalek honí kostlivého dinosaura a křičí „Exterminate!“ Mezi tím vším kličkuje žlutý mustang a autíčko stříkající vodu. A když už se zdá, že zmatek nemůže být větší, povzdychne si obrovské Kofola prasátko a převalí se na druhý bok. Dalších deset minut ze zpod jeho boku snaží vyprostit čtveřice malých tučňáků z Madagaskaru.

Všechno se pohybuje a žije opravdu čilým životem. Ovšem jakmile nedaleko zahouká mluvící sova Edna, všechen ten veselý mumraj ustane a všichni se spořádaně a bez okolků vrátí na své místo. Pouze o zlomek vteřiny později se otevřou dveře a mezi nimi stojí dítě. To je přece smyslem života hraček…

A právě do jejich světa, který poodhalila filmová trilogie Příběh hraček studia Pixar se můžete podívat díky vydavatelství Trefl. To nabízí své hry i dětem v České republice. A tak se svět z pohádek Disney může dostat až k vám do obývacího pokoje.

Tahle krabice se na první pohled tváří nevinně. Má na sobě rovnou obrázek hracího plánu a samozřejmě i postavičky hrdinů Příběhu hraček. Samotné balení kopíruje velikost překládací hrací desky, která zakrývá jednu jedinou přihrádku. V ní najdete čtyři plastové barevné figurky a hromadu žetonků s kamarády, které se budete snažit v bludišti najít. Samozřejmě nechybí ani brožurka s pravidly hry v mnoha jazycích. Jedním z nich je samozřejmě i čeština.

Příprava hracího plánu je v podstatě velice jednoduchá. Na všechna políčka, která jsou označena žlutým kolečkem s hvězdičkami, dáte náhodně jeden žeton s postavou z filmu. Každý z hráčů si vybere jednu barvu figurky a postaví ji na start v levém dolním rohu plánu.

Ve hře Síla hraček je úkolem hráče nalézt co nejvíce kamarádů, kteří se toulají po bytě. Proč? Protože sháníte pomocníky na záchranu Woodyho. K tomu úkolu má k dispozici pouze šestistěnnou kostku. Když na hráče přijde řada, hodí s ní podle svých nejlepších schopností. V závislosti na počtu teček, které padnou, se může posunout po hracím plánu v libovolném směru.

Pokud se mu podaří skončit pohyb na místě, kde se ukrývá jeden z hrdinů, pak si může vzít za odměnu žeton z hracího plánu k sobě.
Pohyb figurek na desce ovlivňuje hned několik různých políček. Zelená hráčům v jejich snažení pomáhají: buď mohou hodit kostkou ještě jednou, nebo se posunou o tři políčka dále, než by popošly podle kostky.

Naopak červené políčko STOP vás příliš nepotěší, protože znamená, že váš hrdina narazil na nečekané problémy. V příštím kole se s nimi bude muset vypořádat a vám tak nezbude, než na něj počkat a jedno kolo nehrát.

Ve chvíli, kdy se někomu podaří zdvihnout poslední z ležících žetonů, začnou všichni překotně upalovat k cílovému políčku, které označuje zlatá hvězda. Ten, kdo tam dorazí, jako první získá bonusové body v hodnotě posledního svého hodu kostkou. Ovšem na hvězdičku se dostanete pouze pomocí hození přesného počtu teček, takže si možná před koncem ještě chvilku postojíte.

A za co dostanete ještě body? Samozřejmě za posbírané žetony. Ty, na kterých je Woody, Buzz a Jessie jsou hodnoceny dvěma body. Všechny ostatní (s panem Brambůrkou, dinosaurem Rexem nebo třeba Bulíkem) pak mají hodnotu jednoho bodu. Součet určí vítěze a tedy hráče, kterému se podařilo na záchranu Woodyho sehnat nejvíce dobrovolníků.

Chválíme skutečnost, že hráči si mohou vybrat směr svého pohybu po každém hodu kostkou. Tím mohou zásadně ovlivňovat výsledek pohybu a většinou se vyhnou nepříjemným políčkům. Navíc lze dokonce díky tomuto výběru házet i víc než dvakrát za sebou, pokud máte štěstí.

Doba potřebná na jednu partii se tak pohybuje obvykle v řádu deseti až patnácti minut. Žetony posbíráte velice rychle. Který hráč získá bonus za protržení cílové pásky pak rozhodne trošku náhody.

Hrací plán je opět velmi pěkně provedený, uprostřed najdete obrázky hrdinů filmu. Vše je přehledné a síť uliček se vine dobře, takže nehrozí dlouhé pobíhání po desce.

Síla hraček je legrace už ve dvou, ale mnohem zábavnější je ve více protivnících. Samozřejmě se jedná stále pouze o jednoduchou hru, v níž hážete kostkou a podle výsledku postupujete. Ale pokud taková hra ve vaší sbírce chybí, pak tahle by mohla to místo zaplnit.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 20% za dětský pohled.

Recenze: Příběh hraček Toy Story – Síla hraček
Klady:

+ Disney / Pixar / Toy Story
+ přehledný plán
+ rychlá hrací doba
+ možnost měnit směr
Zápory:

- figurky nejsou postavy
- stereotypní
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Lord of the Rings Dice Building Game – kostkami proti Sauronovi