Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Příšerky ze skříně vás strašidelně pobaví

Příšerky ze skříně - balení

Víte, jak vypadají příšerky, které žijí ve skříních? A co v té vaší? Koukali jste tam někdy a hledali chobot, pichlavé ruce nebo velký nos? Každá z nich je jiná, ale všem jde o to samé – vystrašit malé děti. Ty odvážnější to zkusí i s rodiči. Dělají bububu, ale když se jich neleknete, určitě je zaženete zpátky mezi oblečení. Zavřete dveře a konečně můžete v klidu spát.

Příšerky ze skříně jsou novou hrou, která se objevuje na českém trhu zásluhou společnosti Pygmalino. Jako oficiální distributor polské Granny nepropásli možnost přinést místním hráčům nový zážitek od Antoine Bauzy. Ano, slyšíte dobře. Jenže Monster Chase! v původní produkci Le Scorpion Masque je dětská hra! Vyšla poprvé už v roce 2009 (pouze francouzsky) a teprve v 2012 byl letopočet pro anglické vydání. Tohle je ale nová edice pro rok 2014 se zbrusu novými ilustracemi Macieje Szymanowicze.

Balení celkově není vůbec podceněné. Ihned jak se seznámíme se všemi barevnými obludkami na víku, vstoupíme do světa skříní a příšerek. Pod brožurkami s českými (a slovenskými) pravidly se nachází dveře do opravdové skříně! Obě křídla lze otevřít.

Příšerky ze skříně - připravená hra

Každý správně zvědavý hráč, který se nebojí jít za příšerkami na návštěvu, najde ve skříni balíček karet a také jeden malý kartonový arch. Ten čeká na vycvakání a ukrývá se v něm hromada různých hraček, ale také tři části speciální příšerky Chvostozubky. Pouze s pomocí hračeklze příšerky zahnat zpět. Jednotlivé karty tak obsahují portrét příšerky a také v kolečku předmět, kterého se daná obludkabojí.

Naštěstí každé správné dítě má tyto předměty ve svém pokoji, takže můžeme začít hrát. Stačí jednoduše položit do středu plánu zamíchaný balíček karet zadní stranou nahoru. Na ní je obrázek dítěte schovaného v posteli. Kolem něho na zemi budou ležet čtvercové dílky předmětů. Ještě je třeba připravit Chvostozubku modrou stranou nahoru (složit ze tří dílků) a poblíž položit také otevřenou skříň, aby měly příšerky kam utíkat.

Na začátku partie otočí hráči jednu kartu příšerky tak, aby ležela nad postelí. Tím začíná hra, ve které se budou hráči střídat. Jejich snažení je ale společné, protože všechny se bojí stejně a vítězství nastane jen ve chvíli, kdy všechny příšerky utečou zpět do skříně. Jakmile na hráče přijde řada, pokusí se zahnat příšerku tak, že na zemi mezi rozházenými předměty najde ten správný, kterého se obluda bojí.

Příšerky ze skříně - rozehraná hra

V případě, že se mu to podaří, může magickým zaklínadlem zahnat příšerku a schovat její kartu do skříně. Nalezený dílek vždy hráč musí otočit zpět obrázkem dolů, aby jej museli všichni v případě potřeby znovu hledat.

Často se ale stane, že hráč najde jiný předmět, který příšerku nevyděsí. V tuto chvíli musí hráč otočit jeden ze tří dílků příšerky Chvostozubky barevnou stranou nahoru. A protože tahle příšerka je pěkně škodolibá, jakmile hráči neuspějí potřetí, přivolá k posteli novou příšerku.

V pokoji tak může děti strašit i více než jedna příšerka. Navíc mezi předměty na zemi leží i dvě, které děti najít nechtějí. Jedním je ponožka, která příšerky povzbudí. Ty rychle přehodí právě ponožku s jedním jiným předmětem na podlaze pokoje. To příšerka pod prostěradlem rovnou přivolává novou obludku.

Příšerky ze skříně - rozehraná hra

Hráči se snaží společnými silami zahnat příšerky dřív, než jejich postel obklopí ze všech čtyř stran. Pokud se v pokoji objeví čtvrtá příšerka současně, pak hráči prohráli a raději nechceme ani vědět, co s dětmi udělají! Naopak z vítězství se děti mohou radovat ve chvíli, kdy úspěšně zaženou všechny obludy zpět do skříně.

Příšerky ze skříně je krásná kooperativní dětská hra. Spolupráce byla zatím doménou her pro starší děti a dospělé, ale tentokrát si konečně autoři vzpomněli i na malé hráče a hráčky. A těm udělá tato hra radost, protože by neměla chybět pod žádným rodinným vánočním stromečkem. Proč si to myslíme?

Krabice určitě nelže v tom, že je nejlepší si zahrát před spaním. Děti spolehlivě trochu postraší, ale především pobaví a poslouží jako náhrada klasické čtené pohádky. Jedná se o velmi rychlou partii, ve které musí všichni hráči komunikovat. Pravidla ohledně pomáhání jsou velmi volná a záleží na samotných hráčích, jak si spolupráci omezí. Mohou si hráči navzájem radit? Nebo ne? Tím určitě ovlivníte i obtížnost.

Příšerky ze skříně - rozehraná hra

Ostatně už samotná pravidla na různé věkové kategorie pamatují a umožňují, aby se i tiúplně nejmenší pobavili beze strachu z prohry. Stačí jednoduše nezařadit pravidlo s Chvostozubkou. Naopak silnější hráči mohou soutěžit o titul Krotitele příšerek v soupeřivé variantě. Všichni mohou stále společně prohrát, ale vítěz je pouze jeden: ten, kdo zahnal do skříně nejvíce příšerek! Jedná se o příjemnou změnu, pokud zrovna děti chtějí zažít souboj o vítězství. Ale protože není možnost, jak to ostatním kazit, spolupráce je lepší.

Po čase se všichni dobře seznámí s předměty, a ačkoliv jsou vždy kolem postele rozložené jinak, začne se dětem hra zdát jednoduchá. To je čas, kdy mohou nakouknout na verzi Příšerky ve skupině, která je ke stažení na stránkách distributora tady.

Příšerky ze skříně - karty

Funguje zde správné pravidlo. Když stojí kolem postele obludek víc, není tak snadné je vyděsit. Je k tomu potřeba najít předměty pro všechny aktuálně strašící příšerky a to hned po sobě a bez chyby. Tahle verze je skvělá a nabízí opravdovou výzvu, protože stačí pouze jeden omyl a zahnání bylo neúspěšné.

Hra je skvěle vhodná pro jakýkoliv počet hráčů. Odvážné děti ji mohou hrát před spaním samy, ale třeba i s pěti dalšími kamarády. Díky různým obtížnostem je pak vhodná už od tří let, ale pobaví i školáky a dospělé a to především ve své nejnáročnější variantě. Příšerky skvěle trénují paměť a komunikaci, protože hráči se snaží o společné vítězství.

Nám (a pochopitelně i dětemi) se velice líbí celkové pojetí a zpracování hry. Krabice je provedena výtečně a ilustrace jsou opravdu podařené. Navíc samotný mechanismus funguje šikovně tak, že příšerky vlastně hráče obkličují v jeho posteli a pokoji. Díky tomu hra má pro děti velmi dobrou atmosféru.

Příšerky ze skříně - karty

Příšerky ze skříně je hra, která nadchne každé malé dítě. Nemá žádnou slabinu, protože nabízí krásné zpracování i elegantní a rychlou zábavu. Děti se rády nechají postrašit a tady mohou strach zažít s pěkně barevnými příšerkami. Nebojte se a nakoukněte za nimi do skříně, protože takovouhle legraci si jen tak neužijete!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAntoine Bauza
IlustraceLe Mille-Pattes, Nikao, Maciej Szymanowicz
VydavatelScorpion Masqué, Belleville (Бельвіль), DiceTree Games, Fantasmagoria, Galápagos Jogos, Ghenos Games, GoKids 玩樂小子, Granna, Heidelberger Spieleverlag, IELLO, Kaissa Chess & Games, Lautapelit.fi, Oliphante
Rok vydání2009
Počet hráčů1 - 6
Herní doba10
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieChildren's Game, Fantasy, Memory
MechanismyCooperative Game, Memory
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Creatures: Monsters
Alternativní názvyCaça aos Monstros, La Chasse aux Monstres, Monster Chase!, Monster unterm Bett, Monsterjakten, Mörköjahti, Potwory do szafy, Příšerky ze skříně, Scaccia I Mostri!, Szörnyszekrény, Το τέρας στην ντουλάπα, Лов на Таласъми, Монстри, до шафи!, 怪獸來敲門, 몬스터 체이스

Více o hře.

Recenze: Příšerky ze skříně vás strašidelně pobaví
Příšerky ze skříně jsou sice strašidelné, ale i ony se bojí. Jen na ně musíte použít správné hračky, které se válí po pokoji. Kéž byste si lépe uklidili. Takhle budete muset po paměti hledat, kdeže se zrovna ten konkrétní předmět nachází. Ale dávejte si pozor na záludnou Chvostozubku, která vám bude kazit plány a přivolávat další příšerky, jen co se spletete! Hra nabízí různé varianty obtížnosti, díky čemuž si mohou s příšerkami hrát už děti od tří let! Ta nejtěžší pak pořádně prověří i starší hráče a jejich paměť. Hra má nádherné zpracování a děti jsou z ní nadšené. Ačkoliv se jich možná budete zpočátku trošku bát, Příšerky ze skříně by měly vykukovat alespoň z jedné skříně v každé domácnosti.
Klady:

+ krásné zpracování
+ kooperativní hra pro děti
+ více variant
+ už od tří let
+ rychlá partie
+ skvělá před spaním
+ lze hrát v různých počtech hráčů
Zápory:

- nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sázíme les – dnes víc, než kdy jindy