Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Race! Formula 90 – rozšíření RF90 Series – Spa Francorchamps a Monaco

race-formula-90-rf90-series-01

Svírám volant pevně oběma rukama. Nepřipouštím si ani na chvíli, že by mě zase mohl zradit motor. Makali jsme na tom tvrdě jako tým a všechny problémy s turbem by měly být zažehnané. Je na čase všem ukázat, že máme nejrychlejší monopost vůbec.

Pro všechny závodůchtivé hráče si tedy připravili autoři Alessandro Lala a Giuseppe Rossini rozšíření hry Race! Formula 90. Krabice nás zve na návštěvu dvou nových okruhů – belgického Spa Francorchamps a ohromně populárního Monaca. Obě trasy jsou klasikami série Formule 1. V menší krabici tedy čekají dvě mapy a také balíček karet.

Hráči na začátku partie zvolí svoji týmovou strategii, která jim přinese určitou výhodu. Postupně v tazích popojíždí dopředu formule podle pořadí, tedy ty vepředu jako první. Závodníci k tomu používají karty z ruky, které si postupně dobírají po jedné na začátku každého kola. Jenže hráči musí především své řidiče udržovat v pozoru. Proto je třeba hrát pohyby se sestupnou číslicí soustředění v pravém dolním rohu. Zatáčkami projíždí formule po nakreslených trajektoriích. Každý závodník si vybere jednu.

race-formula-90-rf90-series-06

Předjíždění je možné hlavně na brzdy, ale s rizikem vylétnutí z trati. Hráči totiž svůj úspěch (číslo pozornosti na kartě) porovnávají s náhodně otočenou kartou z balíčku. Na společných pozicích (jedno místo může mít na sobě více formulí) hráči soupeří o to, kdo vyjede první opět hraním karet a porovnáním jejich hodnot mezi sebou. V partii je ale důležitá především strategie, protože hráči musí absolvovat i zastávku v boxech, opravit zde své vozy, získat nové pneumatiky a dál závodit až do posledního kola. Kdo protne cílovou pásku jako první, se stává vítězem.

Race! Formula 90 nás naprosto zaskočila svojí taktičností, už když jsme se o ní bavili poprvé ve velké recenzi. Spousta možností, důraz na detaily z opravdových závodů Formule 1 a napětí od první rovinky po závěrečnou zatáčku.

Přídavek toho všeho a ještě mnohem víc čeká na hráče, kteří otevřou toto rozšíření. Zvolené trasy jsou totiž každá opravdu jedinečná a přináší i svoje specifická pravidla. Celý závod na trvá opravdu úctyhodných osmadvacet okruhů a v nich musí hráči najít prostor na dvě zastávky v boxech. Tím vzniká mnohem větší důraz na tyto pauzy v závodění, protože i samotný čas strávený mimo závodní trasu je mnohem delší. Hráči se jako důsledek posouvají o devět sekcí dozadu!

race-formula-90-rf90-series-03

Protože se navíc trasa odehrává mezi mantinely, není tu tolik prostoru pro předjíždění. To na mapě simulují zatáčky se zákazem pozdního brzdění. Hráči tedy budou mnohem častěji jezdit ve vláčcích přesně tak, jak to z této trati dobře známe.

Ale i Spa je tratí, která je něčím jedinečná. Je to především zatáčka Eau Rouge, kde odvážnější závodníci mohou využít velkého přetížení a nechat se vymrštit rychleji na následující dlouhou rovinku. Za tímto účelem ale hráči musí provést slepý test proti horní kartě z balíčku. Hráč ale není povinen jet extrémní trajektorií, ačkoliv mu to může v některých fázích závodu výrazně pomoci.

race-formula-90-rf90-series-09

Obě tratě jsou fantasticky řešené a nejde jen o sprostě okopírovanou trať s políčky. Je vidět, že se autoři opravdu zamýšleli nad tím, jak přenést hráčům zážitky z opravdové jízdy právě na tomto závodním okruhu. A podařilo se jim to na jedničku.

V pravidlech na hráče čekají kromě toho i další novinky. Tou hlavní je možnost závodit za stejný tým a to nejen s dalším živým hráčem, ale třeba i s robotem poháněným umělou inteligencí. Díky tomu je konečně možné jet opravdový šampionát tak, jak jej známe z televize.

Jako jediné negativum tak zůstává délka partie. Ta je ještě výraznější v Monacu, kde extrémní počet okruhů má za následek partii klidně tříhodinové závody.

race-formula-90-rf90-series-14

První rozšíření hry Race! Formula 90 je famózním počinem. Zdálo by se, že obsahuje jen dvě nové mapy a nic víc. Jenže do obou okruhů bylo vloženo tolik testování a energie, že se vám vrátí ve vynikajících herních zážitcích. Rozšíření s pořadovým číslem jedna nám naznačilo, že jsme o hře Race! Formula 90 určitě neslyšeli naposledy. Má totiž potenciál stát se opravdovým stolním simulátorem závodních monopostů.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlessandro Lala, Giuseppe Rossini
IlustraceGiorgio De Michele
VydavatelGotha Games
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 6
Herní doba120
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Racing, Sports
MechanismyHand Management, Open Drafting
RozšířeníRace! Formula 90
RodinaCountry: Belgium, Country: Monaco, Sports: Auto Racing, Sports: Formula 1

Více o hře.

Recenze: Race! Formula 90 – rozšíření RF90 Series – Spa Francorchamps a Monaco
První rozšíření hry Race! Formula 90 je luxusním počinem. Pokud máte rádi závody a pořídili jste si základní box, pak nemáte vůbec o čem váhat. Tohle bude nákup, kterého nebudete ani na moment litovat!
Klady:

+ famózně zpracované tratě
+ nové detaily pro každou z nich
+ týmové závody
+ nové karty laděné pro tyto tratě
Zápory:

- délka hry (zůstává)
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Monkey Business – pořádné opičárny