Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Rise to Nobility The Future of the Five Realms

rise-to-nobility-20

Už dávno jsem říkal, že pokus o spojení pěti království do jednoho je špatný nápad. I ty nejlepší úmysly se vždycky nějak zvrtnou a najednou každý chce pro sebe jen to nejlepší a ti, se kterými ještě včera popíjel mošt, jsou náhle jeho nepřátelé.

Do podobné šlamastyky se dostalo i království, do kterého hráče zvou designéři Toni Toshevski, Maja Matovska, Ivana Krstevska a Vojkan Krstevski. Jejich společné dílo se jmenuje Rise to Nobility a je to hra vydaná v produkci společnosti Final Frontier Games. O ilustrace se postaral The Mico (Mihajlo Dimitrievski) a celá hra uspěla se svojí kampaní na Kickstarteru. Díky tomu mohla později spatřit světlo světa.

A obyvateli pěti království se stane každý, kdo přijme pozvání několika postav na víku a hru si pořídí. Uvnitř na každého zájemce čeká především herní deska představující jedno z měst v království – Caveborn. Ještě jeden pokus o mír mezi všemi rasami, které tu mají žít v klidu a míru. Na mapu hráči vyloží sadu destiček lodí (vlevo dolů na vodu) a figurku ukazatele kol. V pravém dolním rohu má zase místo kamenná rada, kterou hráči vybaví destičkami na každou ze šestnácti pozic. Poblíž vyloží také sadu šesti náhodných karet osadníků ze zamíchaného balíčku.

rise-to-nobility-06

Jednotliví účastníci budování města si vezmou každý svoji desku s několika stavebními parcelami, sadu kostek zvolené barvy, kartu postavy, umístí ukazatel reputace na políčko 11 (téměř uprostřed) a získá také startovní suroviny – osm mincí a po jednom kusu od ostatních zdrojů. Zásadní jsou ale především dělníci, které má hráč pro start dva. Do ruky si zvolí jednu ze dvou karet osadníků, které dostane a své ukazatele umístí na hlavní plán – jednu vznešenost a jeden bodovací žeton.

Hráči budou využívat ale nejen své figurky, ale především kostky. Na začátku každého kola totiž každý hodí svojí sadou pěti kostek a pečlivě si prohlédne své výsledky. Právě kostky bude moci vyložit ve svém tahu, ale pouze když na něj přijde řada a jen jednu. I tak je vykládání omezené hodnotami (například zvyšující se nebo konkrétní hodnota), ale na výběr je ve městě spousta míst. Jenže při tom nesmí překročit celkovou hodnotu kostek, kterou mu předepisuje jeho plán.

rise-to-nobility-01

S pomocí těchto míst lze nejen získávat finance (například nákupem a prodejem zboží), ale především za tyto mince stavět budovy a dílny. Základem spokojenosti jsou ale hlavně domy, které si hráči nejdříve připraví na staveniště. Teprve když pořídí rodinu (osadníky), kteří se v něm zabydlí, mohou jej přesunout na svoji desku. Právě osadníci jsou stěžejním prvkem hry a jejich spokojenost je pro hráče zásadní. K jejich nalákání ze společné nabídky (nebo ruky) musí hráči odložit odpovídající počet kostiček zboží.

Budovy postupně obohacují hratelnost, protože s nimi přichází šance aktivovat dílny, které byly už dříve v partii postaveny. Hráči mohou také navštívit kamennou radu nebo královnino sídlo (a ucházet se o audienci). A zatímco kancléři dohlíží na hráče a předají jim suroviny a peníze, královna Tabita jim poskytne důležitou vznešenost.

Po odehrání celého kola hráči získají finance podle počtu svých učedníků. To celé se odehraje sedmkrát, než partie skončí. K bodům získaným v průběhu partie si každý přičte odměnu za své suroviny a úroveň vznešenosti. Ten, kdo má v součtu nejvíce bodů, se stává vítězem.

rise-to-nobility-09

Rise to Nobility může vypadat jako poměrně jednoduchý kostkový worker placement, ale naštěstí je to pouze zdání způsobené zjednodušeným popisem pravidel. V samotné hře se totiž účastníci potýkají s přehršlí budov, omezení a pravidel, která jim hází klacky pod nohy. Snažení o co nejvyšší bodový zisk tak vůbec není snadné.

Umisťování kostek jako dělníků nás baví, ale nejzajímavějším momentem je limit celkového součtu. Teprve ten hráče donutí, aby se přizpůsobovali. Míst je vždy dost, ale nikdy nedokážete být všude. Je tedy čistě otázkou priorit, co zvolíte pro svoje město jako zásadní.

rise-to-nobility-15

K vítězství vede více cest, které si musíte postupně objevit. Některé závisí na postavených budovách. Ale náběh celé zábavy je dost pozvolný. Na někoho až příliš.

Počet hráčů má výrazný vliv na herní dobu. Šest je jednoduše příliš. Naopak v nižších počtech není herní plán dostatečně rychle zaplněný, protože budovy nepřibývají. Jako ideální se tak zdá počet čtyř účastníků, kde ještě herní doba zůstává pod dvěma hodinami.

rise-to-nobility-18

Hra není složitá, ale pochopení z papíru se nedostaví. Teprve po odehrání několika kol vám vše zapadne na své místo. Oproti tomu samotné zpracování z hlediska kvality je výborné, hra obsahuje kostky a řadu dřevěných dílků, které doplňují hlavně originální ilustrace.

Rise to Nobility vypadá zajímavě, obecně dělá vše mírně nadstandardně, ale nepřináší nic opravdu nového. Pokud ale hledáte solidní zábavu s dostačující taktickou hloubkou a zajímavou prezentací, pak byste se mohli v této hře zhlédnout. Náplň je dostatečně široká, jen počítejte s delší herní dobou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorVojkan Krstevski, Ivana Krstevski, Maja Matovska, Toni Toshevski
IlustraceMihajlo Dimitrievski
VydavatelFinal Frontier Games, Pixie Games, TCG Factory
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 6
Herní doba150
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(12 voters)
KategorieCity Building, Dice, Economic, Fantasy
MechanismyDice Rolling, Set Collection, Solo / Solitaire Game, Variable Player Powers, Worker Placement, Worker Placement with Dice Workers
RozšířeníRise to Nobility: Beyond, Rise to Nobility: In the Pale Moonlight
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Setting: The Five Realms

Více o hře.

Recenze: Rise to Nobility The Future of the Five Realms
Rise to Nobility nevystupuje nějak výrazně z nabídky podobných her. Kostky, fantasy téma, umisťování figurek a stavění města. I celkový dojem zůstává mírně nadprůměrný a všechno zachraňuje prezentace a dostatek akčních možností. Rise to Nobility je pro milovníky eurových her solidní variantou, ale asi nebude vaší první volbou.
Klady:

+ limitní suma kostek
+ postupné přidávání akčních polí
+ dostatek cest k bodům
+ ilustrace
+ není složitá
Zápory:

- může působit složitě
- v šesti hráčích dlouhé
- nenabízí nic extra nového
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Superkvíz – mluvící party hra s bzučákem