Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Settlers Zrod Impéria – rozšíření My jsme si nezačali

settlers-my-jsme-si-nezacali-01

Všichni by to nejraději hodili na naše hlavy. Všechny ty zbořené domy a zmařené životy jsou prý naší vinou. Jenže pravda je úplně jiná. Oni bojovali dávno předtím, než jsme na ostrov dorazili. Takové lží si nenecháme líbit! Budeme se bránit, na to vemte jed!

Ve společnosti Portal Games připravili malou krabičku s 55 kartami, od kterých se očekává, že je přimícháte do základní krabice hry Settlers: Zrod impéria. Tuto hru si pro nás připravil designér Ignacy Trzewiczek a na světě je už od roku 2014. Jenže její nesmírná popularita má za následek, že stále vznikají rozšíření a navíc se podívají ještě do češtiny. I za to nejnovější s názvem My jsme si nezačali (We Didn’t Start the Fire) můžeme poděkovat firmě REXhry.

Jedná se už o třetí balíček impérií, který rozšiřuje rody ze základní hry. Po desítce karet tak dostanou Barbaři, Římané, Japonci i Egypťané.

settlers-my-jsme-si-nezacali-03

Všichni byste asi měli vědět už dopředu, jak se Settlerové hrají. Jsou totiž opravdu populární a získali za svoji dlouhou existenci už spoustu ocenění. Každý z hráčů má sadu karet a také svoji protáhlou destičku, ke které může konstruovat budovy, a právě pro to dostávají ze zásob také pravidelně trochu surovin. Karty mají řadu různých schopností, je možné uzavírat dohody a jimi si navyšovat příjmy. Ale nakonec jde zase o to jedno a jediné – zisk co nejvyššího počtu vítězných bodů.

Nová krabička tedy přináší v první řadě rozšíření variability základních balíčků. Na začátku pravidel se pak dočtete způsob, jakým je můžete do původní hry zakomponovat. Nedoporučuje se pak jednoduše zamíchat nové karty ke stávajícím, protože tím může vzniknout nekontrolovatelná a nevyrovnaná sestava v porovnání se soupeři. Hráči by se tak měli řídit ikonami na kartách a podle toho zařadit určitý počet kopií každého druhu.

settlers-my-jsme-si-nezacali-05

Malé rozšíření přichází s velkou myšlenkou dobývání. Dává hráčům do ruky šanci napadat soupeře, krást jim kontrolu nad jejich lokacemi a využívat je ve svůj prospěch. Tím do hry vstupuje naprosto jiný způsob uvažování, protože každý si nyní musí moc dobře rozmyslet, kdy chce jakou kartu před sebe vyložit a tím nabídnout ostatním šanci ji získat.

K tomu potřebují útočníci nastřádané žetony boření, které pak patřičně utrácí. Cena závisí na pozici karty nalevo od frakčních lokací. Tím současně brání také svoje budovy více vpravo, jejichž cena za dobytí se tak zvyšuje. Obrana každé budovy se navíc zlepší i s položením obranného žetonu, který nově lze také na tyto budovy umístit. Boje mezi hráči se navíc přesunou také do pevností. To jsou nové karty, které je možné překonat pouze zcela novou akcí Zteč. Ta stojí rovné dva bod boření.

settlers-my-jsme-si-nezacali-07

Díky vlivu použitých karet se stává hra hůře předvídatelná. To je nejvýraznější, pokud se pustíte do partie ve čtyřech protivnících. Útoky soupeřů mají tendenci měnit vývoj partie. Většina obsažených karet se pak točí pochopitelně kolem nově představených mechanik, dává hráčům tak šanci utrácet žetony mečů (boření) nebo vylepšovat obranu svých budov.

Největším záporem ale zůstává samotný obsah rozšíření. To obsahuje odpovídající karty pouze pro rody ze základního boxu, což může řadu opravdových fanoušků zklamat. Pokud totiž máte v oblibě některý z pokročilejších národů, pak se bez této varianty prostě budete muset obejít. Pokud tedy hrajete třeba s Atlanťany, pak si tuto krabičku nekupujte.

settlers-my-jsme-si-nezacali-06

Jinak je ale rozšíření My jsme si nezačali velmi zajímavým počinem, který hru posouvá sice mírně směrem k chaotičnosti, ale především navyšuje důležitou variabilitu. A to je třeba ocenit pokaždé, protože u tohoto typu karetních her je odlišnost karet zásadní vlastností. Pro majitele základního boxu se jedná o velmi dobré rozšíření.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorIgnacy Trzewiczek
IlustraceAga Jakimiec, Roman Kucharski, Rafał Szyma
VydavatelPortal Games, Pegasus Spiele, REXhry, White Goblin Games, Zvezda
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 4
Herní doba90
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(1 voters)
KategorieExpansion for Base-game
MechanismyHand Management, Open Drafting, Take That, Variable Phase Order, Variable Player Powers
RozšířeníImperial Settlers
RodinaGame: Imperial Settlers
Alternativní názvyImperial Settlers: Die haben angefangen!, Imperial Settlers: Tot hier en niet verder, Osadnicy: Narodziny Imperium – Chłopcy idą na wojnę, Settlers: Zrod impéria – My jsme si nezačali, Поселенцы. Промобокс. Не мы раздули пожар.

Více o hře.

Recenze: Settlers Zrod Impéria – rozšíření My jsme si nezačali
Rozšíření My jsme si nezačali v obecném pohledu chválíme. Dolů jej ale táhne hned dvojice nedostatků, které mohou být pro někoho dost zásadní. Krabička totiž nerozšiřuje nabídku karet všech dostupných frakcí, ale pouze těch základních. To je velký nedostatek. Druhou výtkou pak je kontrola nad vývojem, která se výrazněji vytrácí ve čtyřech. Při stavbě balíčků je třeba dávat si dobrý pozor, ale právě tady hra získává kladné body. Hra je totiž s novými kartami zajímavější a variabilnější.
Klady:

+ možnost dobývat soupeřovy budovy
+ s tím se mění způsob vykládání karet
+ karty mění hratelnost
+ pevnosti
Zápory:

- ve čtyřech výrazně méně předvídatelné
- karty jsou pouze pro základní frakce
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: 1969 – vzhůru na Měsíc