Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Qubolo – znovuzrozený Tetris

qubolo-01

Když se staví věž, jednoduše je třeba skládat jednu cihlu na druhou. Jenže co, když vám poslali z továrny kostičky, které jsou každá trochu jiná? Buď to vrátíte a budete čekat dva měsíce na novou várku nebo zatnete zuby a ukážete svůj talent na skládání dílků.

Nějak tak by se dal popsat příběh nové hry Qubolo, kterou si pro nás připravil designér Oldřich Rejl. Ten si už první úspěch vyzkoušel, když se společnost Stragoo Games rozhodla jeho výtvor přivést k světu. Jedná se totiž o novinku pro vánoční trh roku 2018, takže je nejvyšší čas se hře podívat pořádně na zoubek.

Protože se jedná o pořádnou stavbu, nepotřebuje ani pevnou krabici. Místo toho hru najdeme ve velkém zeleném pastovém pytlíku s obrázky dětí, jak osedlali některé z kostiček. Právě ty tvoří velkou většinu komponent ukrývajících se v nitru balíčku. Jednoduše je všechny rozloží do středu herní plochy na dosah obou protivníků. Každý si pak vybere tajně svoji základnu (v nabídce jich je několik s různými tvary) a ukryje ji za kartonovou zástěnu. Mezi sebe si pak hráči položí kartičku se dvěma sekcemi Teď/Pak (Next/Now), jedna pro každého ze soupeřů.

qubolo-06

A jakmile to všechno vypukne, hráči si navzájem připraví dvojici kamenů – jeden do pozice Now a jeden na políčka Next. Oba soupeři se pak jednoduše střídají v použití kamene z políčka Teď. Poté jejich protivník posune stavební dílek z políčka Pak do pozice Teď a na uvolněné místo položí nový kámen tak, aby se jeho soupeř mohl připravit.

Při pokládání kamenů dodržují hráči jednoduchá pravidla – jejich stavba nesmí vystrkovat růžky mimo zvolený půdorys. Skladba kamenů navíc nesmí vytvořit žádnou mezeru nebo otvor. Každá řada musí být kompaktní.

Ale k vítězství jich hráč nepotřebuje příliš. Mohla by teoreticky stačit i jedna, pokud by ji hráč dokázal poskládat jako dokonalou plochu. Právě o to se oba protivníci snaží. Ten, kdo udělá některé patro celé ploché, bez jakýchkoliv děr nebo vykukujících částí, se stává vítězem duelu.

qubolo-08

Qubolo je logická hra, ve které veškerý úspěch závisí na prostorovém vnímání. Stavba věže vám může být vším a musíte se na ni soustředit. Jenže skládání vlastních kamenů není zdaleka všechno, co musíte sledovat.

Právě ta druhá část každého kola, kdy připravujete kámen svému protivníkovi, je moment, kdy se může všechno rozhodnout. Váš soupeř je totiž pouze tak chytrý, jak mu to dovolíte! Tenhle prvek posouvá hru do zcela jiné úrovně a navazuje mezi oběma účastníky parádní kontakt.

Samozřejmě stále platí, že Qubolo je hrou extrémně jednoduchou. O tom svědčí i délka pravidel, která potřebují na kompletní vysvětlení jen několik odstavečků a příkladů. A podobně to je i s herní dobou, s kterou jste schopní se často vejít i do deseti minut. Díky tomu se stane obrovským hitem u dětí, které se rychle dočkají vítězství (nebo prohry). A věřte nám, děti jsou v téhle hře opravdu dobré!

qubolo-07

Partie je samozřejmě logická. Hráči mohou kámen pokládat zcela dle svých představ, libovolně je natáčet a plánovat s kamenem, který přijde v příštím kole. Tuhle drobnou výhodu je třeba vždy využít ve svůj prospěch.

S jednou základní sadou hry můžete hrát pouze ve dvojici. Pravidla obsahují také variantu pro sólovou hru, kde o tvaru následujícího kamene nerozhoduje protivník, ale kostka. Kdybyste si pořídili druhý pytlík a získali tak dostatek kamenů i základen, můžete hrát ve čtyřech. Tuto variantu jsme ale neměli možnost vyzkoušet.

Aby se hráči nemohli držet své vítězné taktiky zase a znovu dokola, mohou si před každou partií vybrat odlišnou základnu pro svoji budovu. A to znamená také naprosto odlišnou sestavu kamenů potřebnou k vytvoření ploché střechy.

qubolo-15

Qubolo je ukázkovou logickou hrou pro dva, které se nedá vytknout vlastně nic. Kromě samotné stavby tu je nádherný druhý prvek ovlivňování hry soupeře. Hra se s naprostou samozřejmostí stane hitem u každého, kdo si ji zahraje. Nejlépe to funguje u dětí, ale užijí si ji všichni, kdo si chtějí změřit síly v pořádném utkání jeden na jednoho. Qubolo je parádní původní českou hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorOlda Rejl
VydavatelStragoo Games
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 2
Herní doba0
Minimální věk6 and up
MechanismyPattern Building

Více o hře.

Recenze: Qubolo – znovuzrozený Tetris
Qubolo je logickou duelovkou, která rozdává radost z hraní plnými hrstmi. Je jen na hráčích, co udělají s kameny, které jim připraví jejich protivník. To dává oběma soupeřům krásnou možnost, jak nepříteli znesnadnit jeho cestu za vítězstvím. Srovnat kameny do ploché roviny totiž není nic jednoduchého. Naštěstí ale současně všechno plyne rychle a nic tu netrvá přehnaně dlouho. Qubolo je počin, který by rozhodně neměl ujít vaší pozornosti.
Klady:

+ rychlost partie
+ variabilní základny pro stavbu
+ příprava kamenů pro soupeře
+ možnost plánovat
+ taktičknost
+ jednoduchost
Zápory:

- snad jen anglické nápisy na destičce
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: PixBlocks – programování nebo hra?