Recenze: Shapy – tvary sem, tvary tam

shapy-01

Všechny tvary se chtějí družit. Na party ve slavné modré laguně potkaly barvy a výplně a rozhodli se, že teprve dohromady mohou být spokojení. Jenže  potřebují pomoc, protože není vůbec jednoduché dát se dohromady.

A tady je moment, kdy do všeho vstupují hráči v deskové hře Shapy (Tvary), kterou si pro všechny připravila společnost Beleduc. Vydavatel hru zařadil do svého výběru Selection, která vychází v kovových krabičkách. A hru si do svojí stáje vybrala česká firma Zábavné učení, která ji nabízí s českými pravidly.

Tak trochu už jsme vyzradili, že hra se ukrývá v plechové krabičce s různými barevnými tvary. Právě ty naznačují, co můžeme očekávat uvnitř ve dvou přihrádkách. Tím prvním komponentem je kulatý plátěný plán v modré barvě. Ten si hráči rozloží mezi sebe a na něj pak rozmístí všechny kulaté dřevěné žetony, které jsou pokryté různými symboly.

shapy-05

Na začátku každého tahu se stane jeden z hráčů házečem. Tento hráč dostane tři kostky, hodí s nimi a výsledné symboly dodají společné zadání pro všechny soupeře. Ti se snaží najít žeton s odpovídajícími symboly – jedním, dvěma nebo třemi – jejich počet závisí na množství různých symbolů, které na kostkách padnou. A ten, kdo žeton jako první uloví, si jej také může nechat. Hráči se tak střídají v házení kostek, ale hledání se týká pokaždé všech bez rozdílu. Hráči tak sbírají do chvíle, kdy jeden z nich dosáhne stanoveného počtu kamenů.

Shapy je bláznivou postřehovou hrou o barvách a tvarech. Hráči musí být rychlí, prohlédnout si sadu kostek a porovnat jejich symboly s nabídkou kamenů. Na nich se všechno řídí geometrickými tvary, které malým hráčům nabídnou nakouknutí do světa trojúhelníků, čtverečků a koleček.

V pravidlech ale najdeme rovnou tři varianty. První popsaná se liší od té druhé pouze nabídkou uprostřed. V druhé verzi si totiž hráči kameny neberou k sobě a tím se nesnižuje nabídka a ani pravděpodobnost, že některé kombinace bude na stole později těžší najít.

shapy-03

Obě varianty jsou zábavné a nabízí vlastně stejnou náplň. Partie je tak velmi rychlá a dveře k barvičkám otevírá už těm nejmenším hráčům od čtyř let. Jednotlivá kola jsou bez problémů hotová do deseti minut, ať už nastavením časového nebo bodového limitu. Malí hráči pak ocení házení kostkami, které do partie vnáší nepředvídatelnost a napětí. Naopak dospělí mohou být trochu zklamaní, protože pro ně tahle krabička žádnou velkou výzvu neskýtá.

Třetí verze je pak nejvhodnější pro seznámení malých dětí s tvary a hraním jako takovým. Každý z účastníků dostane díl kamenů k sobě, rozloží je před sebe obrázkem nahoru a po hodu kostkou každý sám (bez časového tlaku) hledá kombinaci ve svojí zásobě. Pokud se mu to podaří, může kámen odložit do středu stolu na plátno. Ten, komu se podaří zbavit všech symbolů nejdříve, se stává vítězem.

shapy-15

Hra je vynikající výukovou pomůckou pro tvary, ale také na postřeh nebo barvičky. Použití tu je široké a všechno lze pěkně stupňovat. Pravidla obsahují určitá doporučení, jak hru zpřístupnit těm nejmenším. Tady rodiče ocení určitě i kvalitní zpracování, kterému vévodí dřevěný vzhled barevně potištěných žetonů.

Shapy je pěknou postřehovou hrou pro ty nejmenší. Celému soupeření vévodí dřevěné žetony, na nichž jsou natištěny různé kombinace symbolů. A hráči musí být nejrychlejší při jejich porovnávání s výsledkem na kostkách. Shapy se tak určitě mezi hrami pro malé děti neztratí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
IlustraceChristiane Hüpper
VydavatelBeleduc
Rok vydání2008
Počet hráčů1 - 8
Herní doba0
Minimální věk4 and up
KategorieChildren's Game
MechanismyDice Rolling, Roll / Spin and Move

Více o hře.

Recenze: Shapy – tvary sem, tvary tam
Shapy je postřehovou hrou, ve které o kombinaci tvarů rozhodují kostky. Nabídka kamenů je připravena i na situaci, kdy na několika kostkách padnou stejné symboly. Hráči pak musí být nejrychlejší, kdo je chytí. To ale nemusí být jediný způsob soupeření, protože v pravidlech najdeme hned tři varianty. Shapy je dobrou zprávou především u malých dětí, které si hledání kamenů opravdu užijí.
Klady:

+ výborný trénink pro nejmenší
+ tvary i barvy
+ tři varianty
+ rady pro rodiče
+ kvalitní zpracování
Zápory:

- není tak vhodné pro starší hráče
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kodama Duo – starejte se dobře o stromy