Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Shuffle Battleship – karetní lodě

shuffle-card-game-battleship-01

Na moři je všechno jiné. Kdykoliv se objeví nějaký krvelačný soupeř, slabší nepřátelé se rychle stahují do bezpečí. Jenže pak se proti sobě postaví dvě velké flotily a nikomu se nechce couvat. Generálové jsou tvrdohlaví a jejich podřízení musí poslouchat rozkazy. Situace je vyhrocená a moře se zavře za každým, kdo zaváhá.

A je tu další Shuffle Game, která si po ponících a detektivech vzala na paškál lodě. Jejich klidná plavba byla zase narušena setkáním v karetní hře Battleship. Tu vydává původně společnost Hasbro a pod její licencí vyšla i tato hra v produkci zahraniční společnosti Cartamundi. U nás pak můžeme Shuffle Battleship zakoupit zásluhou firmy DinoToys.

V modré plastové krabičce podobné mořské hladině najdeme (po odcvaknutí zámku) rozkládací pravidla a především hromadu 88 karet. To je pořádný paklík a zaplňuje krabičku až po okraj. Současně mezi nimi identifikujeme dva základní druhy karet – koordinační karty s loděmi a prázdnými místy oceánu, a pak destrukční karty představující samotná torpéda. Obě sady pak jsou připraveny ve dvou barvách – pro každého hráče jedna sada.

shuffle-card-game-battleship-07

Na začátku partie si každý z protivníků zamíchá svůj balíček dvanácti karet rozložení lodí v oceánu a rozloží je do plochy o třech sloupcích a čtyřech řadách. Ani jeden z hráčů neví, kde se nachází která loď, ať už jeho nebo protivníkova. Svůj střelecký balíček pak každý zvlášť zamíchá a dobere si z něj pět horních karet do ruky.

V každém kole lze zahrát právě jednu kartu, která obvykle bude znamenat střelu na jednu z pozic protivníka. Po prvním zásahu je vždy karta odkryta, a tak už zůstává, ať už se tam nachází loď nebo ne. Všechna plavidla pak mají svůj určený počet životů, který se s každým zásahem snižuje. Ovšem i torpéda mají různou účinnost a je na samotném hráči, kdy kterou z nich použije.

Jakmile se loď objeví a už není skrytá, začne svému majiteli poskytovat dočasnou podporu v podobě speciální schopnosti. Ta ovšem končí, jakmile je loď potopena a tedy v moment, kdy přijde o poslední bod života. Partie se tak ze skryté střelby na začátku proměňuje ve zcela cílené ostřelování soupeřových lodí.

shuffle-card-game-battleship-08

Shuffle Battleship je hra, která si zakládá na klasické hře lodí. I tady se hráči snaží trefovat soupeřova skrytá plavidla. Jenže jeden zásah většinou nestačí k tomu, aby šla ke dnu. A právě s ním se všechno mění, protože loď zůstává naživu a bez možnosti manévrovat je vydaná na milost a nemilost protivníkovi.

Hráčům ale její odhalení kompenzují různé výhody, které lze v průběhu jejich tahu využívat. Tím se jim zpřístupní například možnost opravy, posílení torpéd nebo se i průzkumnická bílá torpéda stanou účinným útočným prostředkem.

Právě samotná torpéda lze rozdělit na dva druhy. Jeden je vhodnější k lokalizaci nepřátelských plavidel, zatímco plnohodnotné střely mají za úkol objevené terče potopit. Ovšem to všechno závisí pouze na rozhodnutí samotného hráče. Tady jasně vidíte, že záležitostí náhody je partie pouze na začátku, kdy je třeba objevit polohu lodí. V tu chvíli může mezi hráči vzniknout malý rozdíl na základě štěstí nebo smůly. Po další průběh partie ale mají oba stejné šance a všechno to ovlivňuje hlavně složení karet v ruce. I tady je to ale všechno o štěstí.

shuffle-card-game-battleship-10

Ať tak či tak, přesto je Shuffle Battlegrounds výrazně méně náhodné. Alespoň pocit kontroly z ní máte rozhodně lepší. Životy lodí, jejich speciální schopnosti a dva druhy torpéd dodávají hře zajímavé nové elementy, které neznáte. A právě jejich zásluhou je hra nakonec opravdu zajímavá, ačkoliv její původní téma není vůbec originální.

Hra je nejvhodnější pro menší děti. Partie mají zajímavý průběh, ale netrvají nikdy přehnaně dlouho.  Obvykle tak souboj skončí během patnácti minut, kdy je jasný vítěz. Dva soupeři jsou jasným a logickým omezením, ale přepracování do karetní varianty je dobrou zprávou.

shuffle-card-game-battleship-13

Shuffle Battleship je příjemným překvapením, které pro děti staví na základním mechanismu lodí a obohacuje jej o drobné zajímavé novinky. Pocit ze hry tak je příjemný a zaručuje zábavu a překvapivě i nějakou tu taktiku. Náhoda ovšem stále zůstává důležitým hráčem v celé partii Shuffle Battleship.

Recenze: Shuffle Battleship – karetní lodě
Shuffle Battleship je karetní verzí hry Lodě, ze které se vytratila náhoda. Tedy ne tak docela, aleuž nehraje tak významnou roli. Hráči se dokonce nemusí spoléhat pouze na štěstí, ale mohou svůj úspěch sami ovlivnit. A to docela dost. Hratelnost obohacují nové prvky, které hře přidávají na zajímavosti. Není to ale na úkor herní doby a cena krabičky zůstává také příznivá. Originalitu ale hra přesto nijak nepobrala a náhodu se také nepodařilo docela vymýtit. Shuffle Battleship ale zůstávají dobrou volbou pro děti, protože rozvíjí už tak oblíbenou hru.
Klady:

+ náhoda není tak důležitá
+ více životů každé lodi
+ speciální schopnosti po odhalení
+ dva druhy zbraní a možnost rozhodování
+ krátká herní doba
+ možnost ovlivnit výsledek
Zápory:

- hra přesto není nijak originální
- stále výrazně závislé na náhodě
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Neanderthal Lovci mamutů – původ lidstva v praxi